واگذاری مطالعه مخازن 3 میدان نفتی و گازی به دانشگاه شیراز

۱۹ مهر ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۵ کد : ۱۶۲۳۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۶
طی توافقنامه مشترکی میان شرکت ملی نفت ایران و دانشگاه شیراز، مسئولیت تحقیقات توسعه ای مخازن 3 میدان نفتی و گازی به این دانشگاه واگذار شد و دانشگاه شیراز به عنوان مشاور پژوهشی این مخازن تعیین گردید. ...
طی توافقنامه مشترکی میان شرکت ملی نفت ایران و دانشگاه شیراز، مسئولیت تحقیقات توسعه ای مخازن 3 میدان نفتی و گازی به این دانشگاه واگذار شد و دانشگاه شیراز به عنوان مشاور پژوهشی این مخازن تعیین گردید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این توافقنامه میان رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و دکتر مجید ارشاد رئیس دانشگاه شیراز به امضا رسید و بر مبنای آن مسئولیت تحقیقات توسعه ای میدان منصوری- مخزن نفتی آسماری، میدان منصوری- مخزن نفتی بنگستان و میدان ابوذر، مخزن نفتی غار به طور رسمی به این دانشگاه واگذار شد.
بر پایه این گزارش، با هدف بهره مندی از تجربه و تخصص دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در توسعه میادین نفتی، توافقنامه های همکاری مشترکی بین شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرما و٨ مرکز پژوهشی کشور (٦ دانشگاه و ٢ پژوهشگاه)  به عنوان مشاور پژوهشی با حضور وزیر نفت و سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امضا شد.
مهندس زنگنه وزیر نفت پرهیز از پراکندگی، تمرکز روی یک میدان، تقاضا محور بودن و امضای قرارداد با معتبرترین دانشگاه ها که مسئولیت انتقال فناوری را در نفت می پذیرند، را از ویژگیهای مهم این قراردادها دانست و با اشاره به این که در حال حاضر فارغ التحصیلان رشته های نفت بر خلاف گذشته بسیار زیاد هستند، گفت: کشور در حال حاضر به نقطه ای رسیده است که می تواند به مراکز دانشگاهی اعتماد کند و وارد عرصه جدیدی از همکاری با آنها شود.
وی مهمترین مسئله در این زمینه را اولویت بندی پژوهشهای نفت و سامان دادن به نحوه همکاری پژوهشی با دانشگاه ها عنوان کرد و افزود: وزارت نفت می توانست دو نوع همکاری پژوهشی با دانشگاه ها داشته باشد که تاکید من بر «تقاضا محور بودن پژوهش» بوده است تا از این طریق به اولویتهای وزارت نفت که افزایش ضریب بازیافت از مخازن و بهینه سازی مصرف انرژی است پاسخ داده شود.
مهندس زنگنه با بیان این که از صفر تا ١٠٠ مطالعه یک مخزن در این موافقتنامه ها به دانشگاه یا پژوهشگاه های داخلی واگذار می شود، گفت: دانشگاه های مورد نظر برای مطالعه هر مخزن در واقع مشاور عالی فناوری در توسعه میدانها و افزایش بازیافت می شوند که این دانشگاه ها باید هر مشکل عملیاتی که این میدانها دارند را برطرف کنند.