واگذاری دو میدان نفتی به دانشگاه صنعتی امیرکبیر جهت انجام مطالعات

۱۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۰:۵۲ کد : ۱۶۲۲۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۱
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به برنامه‌های وزیر نفت برای مشارکت دانشگاه‌ها در مطالعات میادین نفتی، گفت: دو میدان نفتی دارخوین و فروزان برای دانشگاه صنعتی امیرکبیر جهت انجام مطالعات انتخاب شد...
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به برنامه‌های وزیر نفت برای مشارکت دانشگاه‌ها در مطالعات میادین نفتی، گفت: دو میدان نفتی دارخوین و فروزان برای دانشگاه صنعتی امیرکبیر جهت انجام مطالعات انتخاب شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر سیداحمد معتمدی در مراسم تودیع معارفه رئیس دانشکده مهندسی نفت با اشاره به کمبودهای این دانشکده، افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به لحاظ قدمت و نیروی انسانی دارای پتانسیل‌های زیادی است ضمن آنکه بسیاری از اعضای هیات علمی این دانشگاه دارای سابقه اجرایی و مدیریتی در کشور هستند از این رو می‌توان با این توانمندی جزء 100 دانشگاه برتر قرار گیریم.
وی به اهمیت دانشکده مهندسی نفت این دانشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: مهندسی نفت رشته‌ای میان رشته است از این رو می‌توان با سایر دانشکده‌ها چون شیمی، پلیمر، عمران و مهندسی برق همکاری داشته باشد.
دکترمعتمدی ادامه داد: در صورت تجمیع 6 دانشکده با محوریت دانشکده مهندسی نفت می‌توان گام‌های بزرگی در این حوزه برداشت.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه اساس فعالیت‌های دانشکده مهندسی نفت اساس اقتصادی کشور را تشکیل می‌دهد، خاطر نشان کرد: به جای پذیرش چندهزار دانشجوی مجازی برای این دانشکده می‌توان با ایجاد ارتباط مناسب با وزاتخانه‌های موبوط درآمدزایی بیشتری را برای دانشکده فراهم کرد.
وی با اشاره به اقدامات اخیر وزیر نفت در خصوص پروژه‌های نفتی، توضیح داد: اخیرا وزیر نفت به مراکز و دانشگاه‌های مرتبط با این وزارتخانه و همچنین به دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف یکی از میادین نفت را جهت اجرای مطالعات واگذار کرده است.
دکترمعتمدی میادین نفتی "دارخوین" و "فروزان" را دو میدان نفتی دانست که وزارت نفت به دانشگاه صنعتی امیرکبیر جهت انجام مطالعات تحقیقاتی واگذار کرده است، ادامه داد: بر اساس تاکیدات وزیر نفت این مطالعات با مشاور خارجی انجام خواهد شد و در این راستا اقدام به ایجاد تیم 40 نفره تحقیقاتی برای این میادین نفتی کردیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: یکی از شعارهای ما عدم اتکا به بودجه های دولتی است. بزرگترین دانشگاه‌های دنیا درآمد خود را به غیر از بودجه‌های دولتی تامین می‌کنند به گونه‌ای که دانشگاه SKKU کره سالانه 200 میلیون دلار از شرکت سامسونگ دریافت می‌کند و این دلیلی است که این دانشگاه جز 20 دانشگاه برتر دنیا شده است.
دکترمعتمدی، با بیان اینکه این دانشگاه از هیچ دستگاهی تقاضای کمک مالی نکرده است، افزود: مادرصدد هستیم که 60 درصد بودجه دانشگاه را از ارتباط با صنعت تامین کنیم.