هیئت علمی دانشگاه یزد:طی 10سال، دو میلیون هکتار از اراضی کشاورزی را از دست دادیم

۳۱ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۸ کد : ۱۶۲۰۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۴۴
استاد دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد در نشست روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی در دانشگاه یزد گفت: در طی 10سال، دو میلیون از اراضی کشاورزی را از دست دادیم، به عبارتی مدیریت ضعیف در امر مدیر...
استاد دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد در نشست روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی در دانشگاه یزد گفت: در طی 10سال، دو میلیون از اراضی کشاورزی را از دست دادیم، به عبارتی مدیریت ضعیف در امر مدیریت مصرف آب بر خشکسالی‌ها دامن زده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمدرضا اختصاصی در این نشست که به همت انجمن علمی مدیریت و کنترل مناطق بیابانی ایران و پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی برگزار شد،با اشاره به شعار سال2016 یعنی حفاظت از زمین و احیای اراضی با مشارکت مردم، گفت:همیشه در شعارها نام مردم وجود دارد و مشارکت مردمی را مطرح می‌کنند در صورتی که در بین مسئولان هم مشارکت و هم هم‌آوایی ضروری است و حتی ضرورت آن از مشارکت مردمی بیشتر است.
وی افزود: اروپایی‌ها بیشترین سهم را در بیابان‌زایی دارند در حالی که در تعاریف خود اقلیم‌های خشک و فراخشک و نیمه‌خشک را عامل این پدیده می‌دانند که شامل کشور ایران با 94درصد اقلیم خشک و فرا خشک می‌شود و حتی خودشان که بیشترین سهم را در قطع جنگل ها درختان و تولید گازهای گلخانه‌ای دارند در کنوانسیون جهانی مقابله با بیابان‌زایی عضو نیستند تا مجبور نباشند هزینه‌ای بابت عضویت به سازمان ملل پرداخت کنند.
وی گفت: دانشگاه‌ها نیز با تولید مقالات زیاد بدون هدف راه به جایی نمیبرند و ما را به خودکفایی نمی‌رسانند چون اگر فقط با تولید مقاله موفق بودیم رهبر فرزانه انقلاب سه سال متوالی را مربوط به اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری نمی‌کردند، پس دانشگاه‌ها باید ایده بدهند و اتاق فکر باشند و از مقاله‌پردازی به عمل گرائی و ایده‌های کاربردی تبدیل شوند.
وی گفت: به رغم اینکه مهم ترین مشکل جهان و ایران، آب است، مدیریت منابع آب در کشور طبق آمار جهانی در رتبه‌های آخر است، البته در سایر بخش‌ها از جمله منابع طبیعی، کشاورزی و صنعت هم هزینه‌ها بیشتر از سود است.
وی بحث آب مجازی را مطرح کرد و گفت: آب مجازی مقدار آبی است که برای تولید یک واحد کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد و ما با اینکه در خشک‌ترین نقطه جهان هستیم بعضاً با تولید محصولات در مناطق خشک، آب مجازی صادر می‌کنیم و این آب در آسیاب کوبیدن است.
دکتر اختصاصی گفت: سرانه هر ایرانی از اراضی کشاورزی نصف کشور های توسعه یافته است این در حالی است که در کشور دو میلیون هکتار، طی پنجاه سال گذشته بیابان زدایی کرده‌ایم، ولی در طی 10سال، دو میلیون از اراضی کشاورزی را از دست دادیم به عبارتی مدیریت ضعیف در امر مدیریت مصرف آب بر خشکسالی‌ها دامن زده است.
وی در پایان اضافه کرد: روستاها و کشاورزی سنتی ما با مصرف زیاد آب و نهاده‌ها باید به روستاهای نوین و صنعتی تبدیل شود و در این مورد انجمن علمی بیابان و دانشگاه یزد دارای طرح و ایده است و حاضر است با مسئولان استان همکاری لازم داشته باشد.
در این نشست دکتر اصغر مصلح آرانی رئیس دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد ضمن خیر مقدم با گرامیداشت 2۷خرداد روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی گفت: امید است هم‌افزایی بیشتری در استان یزد پیرامون این موضوع هم از سوی مردم و هم مسئولان شکل بگیرد.