هوشمندسازی نسل پیشرفته ربات انسان نما توسط یک شرکت دانش بنیان پارک هرمزگان

۲۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۴ کد : ۱۶۱۹۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۴۱
رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان از انجام هوشمندسازی نسل پیشرفته ربات انسان نمای سورنا توسط یک شرکت دانش بنیان مستقر در این پارک خبر داد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، علی فتی با بیان ای ...
هوشمندسازی نسل پیشرفته ربات انسان نما توسط یک شرکت دانش بنیان پارک هرمزگان
 رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان از انجام هوشمندسازی نسل پیشرفته ربات انسان نمای سورنا توسط یک شرکت دانش بنیان مستقر در این پارک خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، علی فتی با بیان اینکه رونمایی از این ربات توانمندی متخصصان ایرانی را به نمایش گذاشت، خاطرنشان کرد: علاوه بر این، شرکت ها و واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری هرمزگان نشان دادند که توانمندی های زیادی برای مشارکت در پروژه های بزرگ ملی و بین المللی دارند.
به گفته وی، کار هوشمند سازی ربات انسان نمای سورنا توسط شرکت دانش بنیان صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس صورت گرفت که از سال 91 با رویکرد سیستم های  هوشمند و رباتیک در پارک علم و فناوری استان هرمزگان کار خود را آغاز کرد و به سرعت توانست با تولید چندین محصول جدید که همگی دارای تاییدیه ثبت اختراع هستند، خود را معرفی کند.
وی در این زمینه افزود: این شرکت دانش بنیان با برنامه ریزی هایی که از سوی پارک علم و فناوری هرمزگان صورت گرفت توانست با طرح خانه هوشمند و سیستم های هوشمند رای گیری در جشنواره های ملی توانمندی های خود را به اثبات برساند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: با حمایت هایی که صورت می گیرد بتوان از ظرفیت واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری در پروژه های مختلف بهره برد.
علیرضا شیخ جعفری مدیرعامل شرکت دانش بنیان صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس مستقر در پارک علم و فناوری هرمزگان نیز در این زمینه گفت: از یک سال پیش طی قراردادی با دکتر یوسفی کما مدیر پروژه و معاون پژوهشی دانشکده های فنی دانشگاه تهران ربات انسان نما، کار هوشمند سازی آن به تیم ما واگذار شد.
وی با بیان اینکه در کمتر از شش ماه تمامی قسمت های هوشمندی ربات را برنامه نویسی، تست و راه اندازی کردیم، خاطرنشان کرد، تمامی مراحل نرم افزاری، هوشمندی ربات سورنا 3 بجز بخش شنوایی توسط متخصصان شرکت دانش بنیان صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس طراحی و برنامه نویسی شده است.
شیخ جعفری، یکی از دلایل موفقیت در بخش هوشمندی ربات انسان نمای سورنا را استفاده از توان متخصصانی که تجربه برنامه نویسی، ساخت ربات و شرکت در چندین مسابقه داخلی و بین المللی رباتیک  را داشتند، عنوان کرد.
وی به شاخصه های هوشمندی این ربات اشاره کرد و گفت: ربات سورنا  3دارای توانایی های خاصی در بخش هوشمندی است که آن را نسبت به نمونه قبلی متمایز می کند که از جمله آن می توان به توانایی صحبت کردن بدون محدودیت در تعداد کلمات، توانایی دیدن اشیا و تشخیص آنها اشاره کرد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس در عین حال افزود: سورنا مانند یک کودک است که ابتدا باید اشیا جدید را به او آموزش داده شود. از سوی دیگر سرعت یاد گیری آن در حد یک پردازشگر هفت هسته ای است.
وی تصریح کرد: سورنا همچنین دارای تشخیص انسان از روی اسکلت بدن و صورت است که باعث می شود در هنگام نزدیک شدن به انها حداکثر ایمنی را رعایت نماید. او حتی می تواند حرکت دست و پای انسان را تشخیص داده و از آنها تقلید کند.
شیخ جعفری در پاسخ به این پرسش که آیا ربات سورنا دارای کاربرد خاصی بوده یا صرفا یک پروژه پژوهشی است، افزود:  به نظر من یک پروژه کاملا کاربردی است که از یک طرف تک تک کارهای انجام شده در این طرح به تنهایی می تواند در طرح های دیگر استفاده شود مثلا تشخیص صورت در سیستم های حفاظتی یا با استفاده از سیستم تشخیص اسکلت بدن یک ربات امدادگر می تواند وضعیت مصدوم یک زلزله را تشخیص دهد.