همکاری های علمی و فناوری دانشگاه تبریز و دانشگاه گنجه جمهوری آذربایجان توسعه می یابد

۲۱ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۲:۲۳ کد : ۱۶۱۷۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۷
راهکارهای گسترش همکاری های دوجانبه دانشگاه تبریز با استان گنجه جمهوری آذربایجان با  دبدار استاندار و رئیس دانشگاه دولتی گنجه  و رئیس دانشگاه تبریز بررسی شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، ر...
همکاری های علمی و فناوری دانشگاه تبریز و دانشگاه گنجه جمهوری آذربایجان توسعه می یابد
راهکارهای گسترش همکاری های دوجانبه دانشگاه تبریز با استان گنجه جمهوری آذربایجان با  دبدار استاندار و رئیس دانشگاه دولتی گنجه  و رئیس دانشگاه تبریز بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشگاه تبریز در این آیین با اشاره به اشتراکات زبانی، دینی و فرهنگی دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان گفت: ارتباطات تجاری، اقتصادی و فرهنگی گاهی به شرایط وابسته هستند، اما روابط علمی هیچ مرز و ملاحظه خاصی را نمی طلبد. لذا ما در کنار همکاری های مختلف، آماده هر گونه همکاری علمی مشترک در زمینه های تبادل استاد و دانشجو، برگزاری گارگاه های آموزشی، برگزاری کنفرانس و همایش ها با دانشگاه های آذربایجان و استان گنجه هستیم. 
دکتر محمد رضا پور محمدی، با معرفی مختصر دانشگاه تبریز، گفت: این دانشگاه به عنوان یکی از قدیمی ترین و جامع ترین دانشگاه های ایران، دارای21 دانشکده،10 مرکز تحقیقاتی، 6 قطب علمی، بیش از 200 آزمایشگاه مجهز، 750 نفر هیات علمی، 21 هزار دانشجو و عضویت در شورای اجرایی اتحادیه بین المللی دانشگاه های جهان (IAU) و حضور موثر در اتحادیه دانشگاه های قفقاز و اتحادیه بین المللی دانشگاه ها از ظرفیت های مهمی برای گسترش ارتباطات درسطح بین المللی برخوردار است.
 وی، با بیان اینکه این دانشگاه، بر اساس آخرین رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)، در بین بیش از 320 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشورهای اسلامی؛ جزو رتبه های برتر قرار گرفته است، یادآور شد: بر همین اساس دانشگاه تبریز بر حسب کل امتیازات بدست آورده، در حوزه های آموزشی و علمی فنی مهندسی، کشاورزی و علوم پایه در بین دانشگاه های جهان اسلام به ترتیب  رتبه های 22، 24 و 25 و در بین دانشگاه های داخلی حائز رتبه 9، 5 و 9 شده است، لذا هم امکانات این دانشگاه و هم ظرفیت های دانشگاه های آذربایجان که در سفر اخیر اینجانب به باکو نیز ملاحظه شد، محمل بسیار مناسبی برای گسترش همکارهای علمی دو کشور است.
ائلمار ولی‌اف، استاندار گنجه جمهوری آذربایجان نیز در این مراسم ضمن قدر دانی از مهمان نوازی و پذیرش صمیمانه هیات گنجه در تبریز، بر لزوم توسعه همکاری مشترک بین دانشگاه تبریز و گنجه تاکید کرد.
وی، در ادامه با اشاره به مشترکات دو کشور ایران و آذربایجان گفت: دو کشور مسلمان و دوست ایران و آذربایجان دارای مشترکات تاریخی و فرهنگی زیادی با هم هستند که این امر می تواند بر توسعه ارتباطات بیشتر از جمله در عرصه های علمی مثمرثمر باشد و دولت آذربایجان از گسترش همکاری ها استقبال می کند.   
مراد علی یف، رئیس دفتر نمایندگی آکادمی علوم آذربایجان در گنجه و رئیس دانشگاه دولتی گنجه جمهوری آذربایجان نیز در این نشست ضمن معرفی دانشگاه دولتی گنجه گفت: این دانشگاه در سال 1938 به عنوان مرکز تربیت معلم تاسیس و پس از استقلال جمهوری آذربایجان هم به عنوان دانشگاه دولتی گنجه فعالیت خود را گسترش داده و در حال حاضر نیز با 10 دانشکده، 550 استاد و 7000 دانشجو در 48 گروه تخصصی فعالیت دارد.
به گفته وی، این دانشگاه با 30 دانشگاه اروپا و 20 دانشگاه ترکیه در قالب پروتکل مولانا که دانشگاه تبریز نیز یکی از اعضای این پروتکل است، تفاهم همکاری دارد و همچنین خواستار توسعه همکاری فی مابین با دانشگاه تبریز در خصوص برگزاری کنفرانس ها، کارگاه های آموزشی و تبادل استاد و دانشجو است.
گفتنی است در این آیین همچنین خلیل یوسف بی، رئیس مرکز نظامی گنجوی و دکتر ابراهیم اقبالی استاد ادبیات فارسی دانشگاه تبریز، درباره افکار و اشعار این شاعر و داستان‌سرا به ارایه نکته نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.
در پایان این نشست هیاتی از دو طرف مامور تهیه تفاهم نامه مشترک و یافتن راه های عملی همکاری میان طرفین شدند.