همکاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای کشور و دانشگاه تبریز

۲۵ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۱ کد : ۱۶۱۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۴۶
راهکارهای توسعه همکاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای کشور و دانشگاه تبریز، با حضور معاونان و مسئولان پژوهشگاه به میزبانی این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد رضا ...
راهکارهای توسعه همکاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای کشور و دانشگاه تبریز، با حضور معاونان و مسئولان پژوهشگاه به میزبانی این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد رضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز در این نشست با تاکید بر آمادگی این دانشگاه برای همکاری مشترک با این پژوهشکده است، تصریح کرد: این دانشگاه دارای توانمندی های زیادی در گروه های مختلف از جمله  فیزیک، برق، مکانیک با رشته های متعدد جدید و بین رشته ای مرتبط با فناوری هسته ای است که باید از این ظرفیت‌های برای توسعه همه جانبه کشورمان استفاده شود.
وی برگزاری چنین نشست هایی را برای توسعه همکاری های مشترک ضروری بیان کرد و افزود: با این تعاملات دو جانبه و شناخت از پتانسیل های مشترک می توان به اهداف تعیین شده رسید.
در ادامه دکتر سید جواد احمدی معاون پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، با تاکید بر اینکه دانشگاه تبریز به عنوان یکی از دانشگاه های برتر و تاثیرگذار منطقه، جایگاه ویژه ای برای توسعه همکاری های مشترک دارد، گفت: باید از این امکانات بالقوه ای که در اختیار دانشگاه تبریز، بویژه در زمینه های کشاورزی و گداخت هسته ای وجود دارد، استفاده کرد.
وی با اشاره به معرفی بخش های مختلف این پژوهشگاه گفت: پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در سال 1386 تاسیس و در حال حاضر با پژوهشکده های تحقیقات کشاورزی، پزشکی و صنعتی، تحقیقات و توسعه راکتورها و شتاب‌دهنده ها، چرخه سوخت هسته‌ای، علوم هسته ای، فیزیک پلاسما و گداخت هسته ای، کاربرد پرتوها، لیزر و اپتیک و مواد مشغول به فعالیت است.
دکتر احمدی وجود سه گروه دیگر با عناوین حقوق هسته ای، ایمنی و دستگاه وری را از دیگر بخش های مهم این پژوهشگاه بیان کرد و یادآور شد: در حال حاضر در این پژوهشگاه 330 عضو هیئت علمی دارد که 17 نفر از این تعداد استاد هستند و اعضای هیئت علمی این پژوهشگاه سالانه بیش از هزار مقاله علمی در عرصه این صنعت تولید می کنند.
 به گفته وی، این پژوهشگاه وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران به منظور پاسخ‌گویی به بخشی از نیازهای پژوهشی کشور در زمینه علوم و فنون هسته‌ای، پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای تاسیس شده است.
دکتر محمد مقدم واحد معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز، در این نشست با تاکید بر اینکه توسعه همکاری‌های مشترک با این پژوهشگاه مایه مباهات است و باید تمهیدات لازم طوری اندیشه شود که این همکاری های دوجانبه هر چه سریع‌تر شکل عملیاتی به خود بگیرد،گفت: برای تحقق پیشبرد اهداف، طرفین باید به  توانایی‌های همدیگر اعتماد داشته باشند و با این وجود می توان از تمامی ظرفیت خویش برای شکوفایی کشورمان در زمینه های مختلف استفاده کرد.
همچنین در این نشست جمعی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه (دکتر سعید اهری زاد، دکتر مهدی قاسمی کاکرودی، دکتر محسن موذن، دکتر اصغر عسگری، دکتر حسین آقاجانی، دکتر صالح اشرفی، دکترعبدالرضا واعظی و دکتر صمد سبحانیان) به ارائه نکته نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.
گفتنی است این نشست در ادامه بازدید رئیس دانشگاه تبریز به همراه معاون و تعدادی از مدیران دانشگاه تبریز از پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای برای همکاری‌های فی مابین صورت گرفته است.

( ۴ )