همکاری دانشگاه شهید چمران در کلان پروژه شرکت پتروشیمی

۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۱۱:۵۸ کد : ۱۶۱۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۳۴
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که این دانشگاه به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های قطب در یک کلان‌ پروژه حوزه پتروشیمی وزارت نفت همکاری می‌کند، از بازدید مدیران شرکت پژوهش و فناوری پ...
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که این دانشگاه به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های قطب در یک کلان‌ پروژه حوزه پتروشیمی وزارت نفت همکاری می‌کند، از بازدید مدیران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در راستای توسعه همکاری‌ها خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر ابراهیم حاجی‌دولو معاون پژوهش و فناوری دانشگاه با اشاره به انتخاب دانشگاه شهید چمران به‌عنوان دانشگاه همکار (قطب علمی و پژوهشی) در یکی از چهار پروژه‌ کلان شرکت پتروشیمی وزارت نفت، اظهار کرد: در این راستا مدیران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در بازدید از بخش‌های مختلف دانشکده‌های علوم و مهندسی دانشگاه با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه آشنا شدند.
وی بیان کرد: در این طرح‌ها که با اعتباری حدود 540 میلیارد تومان میان وزارت نفت و چهار دانشگاه کشور به‌عنوان قطب علمی و پژوهشی، منعقد شده است دانشگاه شهید چمران در پروژه کلان تولید متانول با دانشگاه شیراز به‌عنوان مقر انستیتو همکاری می‌کند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: این پروژه شامل سه طرح تدوین دانش فنی فرایند متانول، تدوین دانش فنی تولید اسید استیک و تدوین دانش فنی فرایند متیل متاکریلات است که دانشگاه‌های شهید چمران اهواز، صنعتی شریف، رازی کرمانشاه و سیستان و بلوچستان در این پروژه به‌عنوان دانشگاه‌های قطب با دانشگاه شیراز همکار هستند.
حاجی‌دولو با اشاره به این‌که شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در این پروژه‌ها به‌عنوان هاب تجمیع دانش عمل می‌کند، تصریح کرد: دکتر قنبری مدیرعامل، دکتر شهرکی مدیر فنی و مهندسی و مهندس حسن‌پور رئیس ارتباط با صنعت این شرکت در این بازدید حضور داشتند که در جلسه‌ای با حضور اساتید گروه‌های شیمی و مهندسی و مدیران گروه‌های فیزیک و زیست‌شناسی زمینه‌های توانمندی دانشگاه در حوزه پتروشیمی برای آن‌ها تشریح شد.
معاون پژوهش و فناوری شهید چمران اهواز خاطرنشان کرد: مسئولان این شرکت اظهار امیدواری کردند که با شناخت حاصل‌شده از امکانات و ظرفیت‌های دانشگاه، همکاری‌های علمی‌پژوهشی این شرکت با دانشگاه شهید چمران افزایش یابد؛ همچنین بر لزوم توسعه همکاری‌ها با دانشگاه تأکید شد.
وی افزود: در این جلسه مطرح شد که برای عملیاتی‌شدن پروژه‌های تحقیقاتی در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی هشت مرحله کار تعریف شده است که چهار مرحله نخست شامل شناخت موضوع، بررسی کارهای مختلف و انتخاب فناوری را باید دانشگاه‌ها انجام دهند؛ همچنین دانشگاه می‌تواند چهار مرحله دیگر را نیز حمایت و نظارت کند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به تأکید مسئولان این شرکت بر استفاده از توانمندی‌های دانشگاه‌ها به جای استخدام مستقیم نیرو، ادامه داد: همچنین در این نشست توضیحاتی در خصوص واگذاری چهار پروژه کلان شرکت پتروشیمی به دانشگاه‌ها در هفته گذشته ارائه و علت واگذاری پروژه‌ها به این دانشگاه‌ها وجود رشته مهندسی شیمی عنوان شد.
حاجی‌دولو ادامه داد: البته مسئولان این شرکت با توجه به شناخت ایجادشده از توانمندی‌ها و امکانات دانشگاه ابراز امیدواری کردند که دانشگاه شهید چمران به‌عنوان دانشگاه همکار در یکی از پروژه‌ها، در تدوین پروپوزال‌های تحقیقاتی به‌طور فعال عمل کند و بتواند سهم خوبی در عملیاتی‌کردن این پروژه داشته باشد.
وی با اشاره به معرفی توانمندی‌های گروه شیمی اعم از تعداد اعضای هیئت علمی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی آن به مدیران پژوهش و فناوری پتروشیمی، خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به اعلام نظر قبلی این شرکت به دانشگاه شهید چمران درخصوص اجرای طرح تولید فوسژن، گزارشی از اقدامات انجام‌شده در این خصوص ارائه شد که البته تولید این ماده شیمیایی جزو چهار پروژه کلان اخیر وزارت نبود اما بر اساس اظهارات قبلی شرکت، اساتید دانشگاه روی تولید این ماده کار کردند و برای آن مراحل هشت‌گانه تولید فناوری در نظر گرفتند، به همین دلیل در این نشست نیز تکنولوژی تولید فوسژن معرفی شد.
حاجی‌دولو خاطرنشان کرد: قرار است یک نشست مشترک میان دانشگاه شیراز و دانشگاه‌های همکار در این طرح برگزار و طی آن روند همکاری‌ها تبیین شود؛ همچنین مسئولان شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی خواستار ارائه پروپوزال‌های دانشجویان دانشگاه به این شرکت شدند که در صورت منطبق بودن با نیازها و اولویت‌های شرکت از آن‌ها حمایت شود.
وی با دعوت از کلیه دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای ارسال پروپوزال‌های آن‌ها به این شرکت، به دیگر نتایج این نشست اشاره و اظهار کرد: بر اساس رایزنی‌ها مقرر شد که اساتید دانشگاه با بازدید از شرکت پتروشیمی ماهشهر از نزدیک با روند فعالیت‌ها و فرآیندهای این واحد صنعتی آشنا شوند.