همکاری های علمی و فناوری ایران و چین گسترش می یابد

۰۳ آبان ۱۳۹۳ | ۱۶:۲۷ کد : ۱۶۱۱۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۴۴
در دیدار دکتر محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با هائو پینگ رئیس کنفرانس عمومی یونسکو و معاون وزارت آموزش جمهوری خلق چین برگسترش همکاری های علمی بین دو کشور تاکید شد .به گزارش روا...
همکاری های علمی و فناوری ایران و چین گسترش می یابد
در دیدار دکتر محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با هائو پینگ رئیس کنفرانس عمومی یونسکو و معاون وزارت آموزش جمهوری خلق چین برگسترش همکاری های علمی بین دو کشور تاکید شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدار که روسای دانشگاه های شهید بهشتی ، اصفهان و نمایندگان روسای دانشگاه های تهران و علامه طباطبایی نیز حضور داشتند ، دکتر نجفی ضمن اشاره به روابط ایران و چین در سال های بعد از انقلاب در زمینه های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی اظهار امیدواری کرد که این سفر زمینه های همکاری با جمهوری خلق چین را به حوزه آموزش عالی نیز تعمیم دهد و عمق روابط را بیشتر کند .
سرپرست وزارت علوم در ادامه به آمار آموزش عالی کشور اشاره کرد و افزود : در حوزه آموزش عالی ، ایران در وضعیت خوبی قرار دارد و مسلما توسعه همکاری ها با چین به نفع هر دو کشور خواهد بود .
معاون وزارت آموزش چین نیز ضمن اظهار خوشحالی از سفر به ایران تمایل خود را به افزایش تعاملات علمی با ایران اعلام کرد و گفت : ما از طرف وزارت آموزش چین تمایل داریم همکاری های علمی خود را به پیش ببریم . امضای تفاهم نامه های تبادل استاد و دانشجو، ایجاد کرسی ایران شناسی در چین و چین شناسی در ایران از جمله راه کار های این همکاری هاست .
گفتنی است در این جلسه دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی طی سخنانی از محروم شدن دنیا از علم تولید شده در ایران انتقاد کرد و اظهار داشت : در سال های گذشته دسترسی ما را به مقالات علمی محدود کردند و در دو سال اخیر از چاپ مقالات علمی ایران جلوگیری می کنند و به این ترتیب به نظر می رسد به گونه ای در حال محروم کردن دنیا از علم تولید شده در ایران هستند .
دکتر طالبی رئیس دانشگاه اصفهان هم آمادگی خود را برای همکاری با وزارت آموزش چین اعلام کرد .
رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی نیز گفت:دو سال است که زبان چینی در دانشگاه علامه طباطبایی دایرشده و در دوره نخست 30 دانشجو مشغول  تحصیل در این رشته هستند .
وی همچنین اظهار امیدواری کرد که با حل شدن مشکل استاد زبان چینی ، این رشته نیز مثل زبان های انگلیسی و فرانسه در دانشگاه علامه طباطبایی به خوبی ارائه شود .