همزمان با جشن پیروزی انقلاب اسلامی، از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه صنعتی اصفهان تجلیل شد

۲۱ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۹ کد : ۱۶۰۸۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۲
همزمان با سی وهفتمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این آئین با حضور شهردار اصفه ...
همزمان با سی وهفتمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه صنعتی اصفهان  برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این آئین با حضور شهردار اصفهان، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار اصفهان، هیئت رئیسه و جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.
دکتر سید محمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در ابتدای این مراسم با تبریک فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجر، ابراز امیدواری کرد: همه فعالیت‌های دانشگاهیان صنعتی اصفهان در راستای تحقق آرمان های انقلاب اسلامی باشد.
وی با ارائه گزارشی از وضعیت پژوهشی و اقدامات انجام شده در دانشگاه صنعتی اصفهان، دستاوردها و افق پیش رو در حوزه پژوهش و فناوری این دانشگاه را تشریح کرد.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان بیان کرد: تعامل فعال و الهام‌بخش با محیط جهانی و فرآیندهای توسعۀ علم و فناوری در جهان، علم و فناوری کمال آفرین، توانمندساز، ثروت‌آفرین و هماهنگ با محیط زیست و سلامت معنوی، جسمی، روانی و اجتماعی آحاد جامعه، تقویت خلاقیت، نوآوری و خطرپذیری درعلم و اخلاق‌محوری، مهم‌ترین ارزش های بنیادین نقشه جامع علمی کشور در حوزه پژوهش و فناوری است.
وی انجام پژوهش با بالاترین کیفیت به منظور نقش آفرینی برجسته علمی در سطح ملی و بین‌المللی، توسعه روابط بین المللی در جهت ارتقای شاخص ها در تراز جهانی، شناخته شدن به عنوان مرجع حل مسائل و مشکلات سازمان‌ها، نهاد‌ها و صنایع استان و کشور و منتفع‌کردن هر چه بیشتر جامعه از مشارکت دانشگاهیان در برنامه‌‌های استان و کشور را مهم‌ترین دیدگاه‌های مطرح در حوزه پژوهش و فناوری در دانشگاه صنعتی اصفهان عنوان کرد.
دکتر مدرس هاشمی اضافه کرد: ایفای نقش در حوزه اقتصاد دانش بنیان (ارتباط با صنعت، تجاری سازی)، حفظ و ارتقای کمی و کیفی دستاوردهای پژوهشی (تولید علم) و قبول تنوع نگرش و توانایی پژوهشی اعضای هیئت علمی و حمایت از آن از دیگر دیدگاه های مطرح در حوزه پژوهش و فناوری این دانشگاه است.
وی با اشاره به اهداف پیش رو در مجموعه بزرگ دانشگاه صنعتی اصفهان، تربیت نیروی انسانی خلاق و تأثیرگذار در جامعه، توسعه علمی کشور، افزایش اثربخشی و کارآیی فعالیت‌های پژوهشی و فناوری اعضای هیئت علمی در جهت رفع مشکلات و چالش‌های جامعه، ثروت آفرینی، حفظ منابع طبیعی، استفاده بهینه از منابع موجود و فراهم نمودن زمینه لازم جهت برنامه ریزی مدون و دقیق اعضای هیأت علمی را مهم ترین این اهداف دانست.
دکتر مدرس هاشمی در ادامه به ارائه گزارشی از فعالیت ها و دستاوردهای بخش پژوهش و فناوری شامل اقدامات صورت گرفته در حوزه روابط بین الملل، حوزه تحصیلات تکمیلی مرتبط با پژوهش، حوزه فناوری و ارتباط با صنعت، بخش نوآوری و تجاری سازی، اقدامات صورت گرفته در پشتیبانی از پژوهش و نیز افتخارات کسب شده در دو سال گذشته در مجموعه حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان پرداخت.
مهندس حسین سیستانی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار اصفهان نیز در این آئین گفت: قطعاً زیربنای تحقق اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی چیزی جز دانش نیست.
وی با بیان این که هیچ راهی جز دانشگاه برای تحول و دگرگونی در جامعه وجود ندارد، تصریح کرد: دانشجویان و اساتید باید با درک واقع‌بینانه از شرایط، اندوخته‌های علمی و ذهنی خود را در راه گره‌گشایی از مشکلات کشور به کار گیرند.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار اصفهان با تأکید بر لزوم فراهم آمدن زمینه بروز و ظهور توانمندی‌ها در زمینه‌های مختلف، افزود: وضعیت اجتماعی، فرهنگی و دینی ما نشان دهنده پتانسیل ارزشمندی در جامعه است که باید از آن استفاده کرد.
وی افزود: خوشبختانه دانشگاه صنعتی اصفهان نسبت به بسیاری از دانشگاه‌های دیگر، جایگاه علمی و پژوهشی بسیار خوبی در کشور، قاره آسیا و دنیا دارد.
مهندس سیستانی با اشاره به خدمات دانشگاه صنعتی اصفهان در دوران دفاع مقدس افزود: تمام مسئولان سابق و کنونی دانشگاه صنعتی تلاش می‌کنند تا پیکره این مجموعه عظیم علمی و انسانی را حفظ و ارتقا دهند و این دانشگاه در زمان جنگ نشان داد که توان حل مشکلات، متکی بودن به خود و عدم وابستگی را دارد و هم‌اکنون نیز به همین گونه می باشد.
دکتر سید مهدی ابطحی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت و جایگاه آموزش گفت: حوزه فناوری حرفه‌آموزی نیست بلکه دانش دستیابی به ساخت ابزار، نرم‌افزار و یا سخت‌افزار می باشد.
وی افزود: امروز افتخار می‌کنیم از کسانی تجلیل می‌کنیم که در زمینه آموزش‌های مکتوب، توسعه فناوری و تأثیربخشی اجتماعی بسیار کوشیده‌اند والبته بزرگانی هم هستند که به دلیل محدودیت‌های انتخاب در جمع برگزیدگان امروز نیستند.
پخش کلیپ‌هایی درخصوص راه‌اندازی مرکز نوآوری و تجاری سازی و نیز طرح‌های تحقیقاتی کلان دانشگاه و اجرای موسیقی سنتی، از دیگر بخش‌های آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه صنعتی اصفهان بود.
گفتنی است در پایان این مراسم از پ‍ژوهشگران برگزیده دانشکده‌ها، پژوهشگران برگزیده استان، دانشمندان بین المللی برگزیده توسط (ISI) پایگاه طلایه داران علم تامسون رویترز، واحد پژوهشی برتر، پژوهشگران برتر در توسعه فناوری و دریافت‌کنندگان جوایز برگزیده بین‌المللی، ملی و استانی دانشگاه صنعتی اصفهان تجلیل شد.