همایش" آسیب ها، چالش ها و راهکارهای خانواده در دوران معاصر"با همکاری دانشگاه شیرازبرگزار شد

۱۸ آبان ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۷ کد : ۱۶۰۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۴۷۹
همایش " آسیب ها، چالش ها و راهکارهای خانواده در دوران معاصر" باحضور بیش ازسیصدنفر از اساتید ، کارشناسان و مشاوران خانواده در استانداری فارس برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، این برنامه با همک...
همایش " آسیب ها، چالش ها و راهکارهای خانواده در دوران معاصر" باحضور بیش ازسیصدنفر از اساتید ، کارشناسان و مشاوران خانواده در استانداری فارس برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، این برنامه با همکاری دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس ، دفتر امور بانوان و معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز ، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس و سازمان تبلیغات اسلامی فارس ترتیب یافت.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس در این مراسم گفت : خانه و خانواده نخستین پایگاهی است که انسان درس زندگی را در آن می آموزد و هسته اصلی شخصیت و تفکر  انسان در آن شکل می گیرد که متاسفانه در دوران معاصر دستخوش طوفان های سهمگینی گشته و بنیان آن به خطر افتاده است.
وی افزود : دین اسلام ، تنها دینی است که پیام روشنی را برای زن و خانواده ارائه کرده و با توجه به شرایط جامعه ، ضروری است تا بازنگری اساسی نسبت به مسائل خانواده با رویکرد اسلامی صورت گیرد.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس ، با قدردانی از همکاری دانشگاه شیراز برای برپایی این همایش ، تصریح کرد : با عزم جدّی ، همفکری و بهره گیری  از نظرات اساتید ارزشمند دانشگاه شیراز ، می توان  بر مشکلات فائق آمد.
تکوند ، رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب شیراز هم در این مراسم اظهار داشت : در عصر جهانی سازی ، خانواده یکی از سنگرهای مقاومت و حفظ ارزش هاست و شالوده اصلی حیات اجتماعی به شمار می رود.
وی ، تدوین منشور خانواده ، اصلاح الگوهای فرهنگی اجتماعی ، تقویت کانون های مشاوره و نگاه آسیب شناسانه به مسائل خانواده را از جمله راهکارهای اساسی بهبود وضعیت و اصلاح نظام خانواده در جامعه ی کنونی عنوان کرد .
وی ادامه داد : با بررسی این داده ها مشاهده می شود که  در 7 ماه اول سال 93 نسبت به مدت مشابه سال 91 ، آمار طلاق در شهرستان شیراز 25 درصد رشد یافته است که این یک هشدار است.
تکوند سپس به بررسی علل طلاق پرداخت و گفت : نداشتن مهارت های زناشویی لازم ، دخالت اطرافیان، اعتیاد ، بیکاری، مشکلات اقتصادی و عدم تناسب فرهنگی خانواده ها از مهمترین عوامل فروپاشی خانواده به شمار می رود.
وی در پایان سخنانش با بیان اینکه "در حوزه خانواده سونامی دارد اتفاق می افتد " ، خاطر نشان کرد : دادگستری شیراز از طرح ها و پیشنهاد های سازنده برای بهبود وضعیت نظام خانواده استقبال می کند.
دکترمسعود حسین چاری ، رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شیراز سومین سخنران همایش بود.
وی در ابتدای سخنانش با تسلیت ایام عزاداری امام حسین (علیه السلام) گفت : با توجه به مسائلی که جامعه بدان مبتلا شده است ؛ نیازمند آن هستیم که در مساجد و مجالس مذهبی ، اخلاق حسینی و آموزه های دینی و تربیتی برای مردم بیان شود.
 این عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز بر ضرورت برنامه ریزی و عزم جدی همه مسئولان فرهنگی  ، آموزش و پرورش، دانشگاه ها ، صدا وسیما و روحانیت برای بهبود وضعیت خانواده در کشورمان تاکید کرد.
وی  با بیان اینکه نیازمند اندیشه جدیدی در حوزه خانواده هستیم ، اظهار داشت : بدون نقشه نمی توان کاری کرد و اگر نظر و تئوری نداشته باشیم ، در عمل به مشکل برمی خوریم .
دکتر حسین چاری سپس به "بازتعریف خانواده در پی بازتعریف ازدواج "پرداخت و گفت : در نظام تربیتی ما باید به این پرسش که هدف از تربیت چیست، پاسخ داده شود.
دانشیار بخش روانشناسی تربیتی دانشگاه شیراز خاطر نشان کرد : باید تربیت را براساس زندگی تعریف کنیم و زندگی به معنای تصمیم گیری است.
وی افزود : تصمیم گیری یعنی انتخاب حداقل از بین 2 گزینه و این انتخاب مسئولیت و محدودیت را در پی دارد.
دکتر حسین چاری گفت : اگر بخواهیم بچه های خوبی داشته باشیم ؛ باید فرزندانمان "انتخابگران مسئول" باشند و هدف تربیت همین است.
رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شیراز  با تقسیم بندی  تربیت به دو گونه  "تربیت کمیت مدار" و " تربیت کیفیت مدار " به بیان ویژگی های هرکدام پرداخت.
وی با تاکید بر ضرورت تربیت مبتنی بر سرشت انسان تصریح کرد: خانواده باید در بافت طبیعت شناسی و هستی شناسی دیده شود و در آن بافت تعبیر و تفسیر شود و تربیت فرزند هم باید طبیعی باشد .
دکتر حسین چاری  در ادامه سخنانش در همایش " آسیب ها ، چالش ها و راهکارهای خانواده در دوران معاصر" به بیان  معانی قابل طرح برای ازدواج در جامعه پرداخت.
دکتر حسین چاری گفت : در دیدگاه سوم واحد جدید خانواده مسئولیت ایجاد می کند و به دلیل داشتن مسئولیت ، زن و مرد نیازمند  کسب مهارت هستند .
وی در پایان سخنانش بار دیگر بر ضرورت تربیت کودکان برای پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی تاکید کرد و گفت : قبل از آنکه مسائل و مشکلات سر از دادگاه ها درآورند؛ باید برنامه های فرهنگی و تربیتی از مدارس و حتی پیش دبستانی اجرا شود.
دکتر بهرام جوکار ، عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شیراز سخنران پایانی این همایش بود.
وی  به بررسی موضوع "چالش های نوین خانواده " پرداخت و گفت : در علم روان شناسی بحران یعنی عدم تعادل ، و هم اکنون بحران در مبانی ازدواج ، بحران در نسبت زن و مرد و بحران در تربیت فرزندان ؛ 3 بحرانی است که گریبان گیر جامعه ماست.
دکتر جوکار افزود : ازدواج یکی از بی نظیر ترین روابط انسانی و یک پدیده بین نسلی است و بر دو مبنای سنتی و غیرسنتی صورت می گیرد.
عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی خاطر نشان کرد : در ازدواج سنتی ، خانواده به عنوان نهادی اقتصادی، اجتماعی و جنسی تعریف می شود و بر اساس مبانی غیرسنتی (ازدواج مدرن یا امروز) تشکیل خانواده به عنوان رابطه عاطفی، شناختی، معنوی و جنسی شمرده می شود.
دکتر جوکار در ادامه به بیان ویژگی ها و آسیب های  این 2 نوع ازدواج پرداخت و گفت : دیدگاه سومی هم وجود دارد و آن  خانواده الهی و سبک زندگی اسلامی است.
وی اظهار داشت : در خانواده الهی نه مردسالاری است و نه زن سالاری  ، بلکه خدا سالاری است.
دکتر جوکار ادامه داد : در این نوع خانواده  صفات و اسماء الهی مانند  رحمان، رحیم، غفار، ستار، محب و لطیف جلوگر  است و عشق بر آن حاکم است.
در خاتمه  همایش " آسیب ها ، چالش ها و راهکارهای خانواده در دوران معاصر"  از زحمات دکتر محبوبه البرزی ، عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی وروان شناسی و مشاور رئیس دانشگاه شیراز در امور بانوان،به خاطر ایجاد هماهنگی در اجرای مناسب برنامه تقدیر شد.

( ۵ )