همایش ملی کشت ارگانیک و ازدیاد گیاهان دارویی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد

۲۵ مهر ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۶ کد : ۱۶۰۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۴۴
همایش ملی کشت ارگانیک و ازدیاد گیاهان دارویی، در تالار خلیج فارس دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد هادی معیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ...
همایش ملی کشت ارگانیک و ازدیاد گیاهان دارویی، در تالار خلیج فارس دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد هادی معیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان در این همایش با اشاره به ویژگی‌های دانشگاه کارآفرین گفت: ارائه تحقیقات کاربردی و تقاضا محور، ارتباط قوی با صنعت و توسعه مراکز علمی و فناوری در دانشگاه‌ها و ارائه شدن آموزش‌های دانشگاه‌ها به سمت علمی و کاربردی‌تر شدن از جمله ویژگی های دانشگاه‌های کارآفرین است.
وی با بیان اینکه این مرکز آموزش عالی از دانشگاه‌های با سابقه و طراز اول کشور است تصریح کرد: ۲۷ آبان ماه سال‌جاری هم‌اندیشی ملی دانشگاه کارآفرین در کشاورزی ومنابع طبیعی چالش‌ها و راهکارها با حضور دانشمندان و اساتید کارآفرین کشور در زمینه توسعه کارآفرینی دردانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان برگزار می شود.
دکتر معیری افزود: دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته گیاهان دارویی با بازار و جامعه ارتباط خوبی دارند و امیدوار هستیم در این زمینه الگویی برای دیگر رشته ها باشند.
حجت الاسلام و المسلمین علی نامدار مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان نیز در این همایش با اشاره به روایتی از امام صادق(ع)، گفت: هر ظرفی به وسیله پدیده ای لبریز می‌شود، جز علم که هیچگاه ظرفش لبریز نمی شود.
وی افزود: تاکید بر گیاهان دارویی در قرآن و احادیث و روایات بسیار به چشم می‌خورد و این نشان از این موضوع دارد که حکمت خداوند در همه آفریده‌هایش وجود دارد.
در ادامه دکتر محمد باقر رضایی رئیس انجمن گیاهان دارویی کشور گفت: تاکنون یک هزار و ۲۸۳ نوع داروی گیاهی در کشور شناخته شده است ولی هیچ جایگاهی در صادرات این تولیدات نداریم.
وی افزود: جایگاه ما در جهان در رشته گیاهان دارویی ۶۰ است که طبق سند چشم انداز ۲۰ ساله باید به رتبه ۱۲ دنیا برسد ولی اقدامی انجام نشده است.
دکتر رضایی اظهار داشت: رشته گیاهان دارویی بسیار غنی است ولی باید برای ارتقای این رشته آن را تخصصی کنیم و در احیای منابع طبیعی که تاکنون فقط تخریب کرده ایم بکوشیم.
رئیس انجمن گیاهان دارویی کشور افزود: هر چه توانستیم از منابع طبیعی برداشت غیرمجاز انجام داده‌ایم و به همین دلیل اولین اقدام ما باید برای کشت ارگانیک احیای مجدد عرصه‌های ما باشد.
وی خاطرنشان کرد: تخصیص بودجه در زمینه تحقیقات گونه‌های گیاهی صفر است لذا برای اجرای طرح کشت دیم گونه‌های گیاهی در ارتقای سلامت جامعه٬ بسیج شدن همه ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط ضروری است.
دکتر رضایی از کشف بیش از ۹ هزار گونه گیاهی در کشور خبر داد و گفت: حدود دو هزار گونه از این تعداد گونه گیاهان دارویی شناخته شده است.
وی با بیان اینکه کشور ما در حال حاضر در بحث صادرات داروهای گیاهی هیچ جایگاهی ندارد، اعلام کرد: رعایت استاندارد در صادرات همه محصولات بویژه گیاهان دارویی اصلی اساسی است.
دکتر رضایی با اشاره به این که مکانیزاسیون نیز در گیاهان دارویی ما نقشی ندارد، خاطر نشان کرد: تنوع ژنتیکی و اولویت‌بندی محصولاتی که می توانیم برای صادرات گیاهان دارویی نیز از اصول اساسی است که باید در کنار آن بازارهای هدف را نیز شناسایی کنیم.
رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران٬ طبیعت را برای سلامت جامعه بسیار ضروری خواند و گفت: اولویت‌های گیاهان مورد استفاده بر حسب گونه‌های آن است.
وی تاکید کرد: هر استانی در تولید یک گونه گیاهی٬ توسعه٬ فرآوری و اقتصادی متمرکز شده که ما در این زمینه همکاری لازم را انجام می دهیم.