همایش ملی دکترعبدالکریم قریب و نخستین مجمع عمومی دانش آموختگان دانشگاه اراک برگزارشد

۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۹ کد : ۱۶۰۳۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۷۲
همایش ملی استاد دکترعبدالکریم قریب پدرعلم زمین شناسی و بنیانگذار دانشگاه اراک و نیز نخستین مجمع عمومی دانش آموختگان دانشگاه اراک، باحضور خانواده و علاقمندان استاد، چهره های شاخص استان مرکزی و مدیران د...
همایش ملی استاد دکترعبدالکریم قریب پدرعلم زمین شناسی و بنیانگذار دانشگاه اراک و نیز نخستین مجمع عمومی دانش آموختگان دانشگاه اراک، باحضور خانواده و علاقمندان استاد، چهره های شاخص استان مرکزی و مدیران دانشگاه های استان آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترشعبانی دبیرهمایش و مدیراجتماعی دانشگاه اراک ضمن پرداخت به اهمیت و جایگاه مشاهیر درهویت بخشی به جامعه، از روند برگزاری همایش ملی و نیز نخستین مجمع دانش آموختگان به همت مدیریت اجتماعی گزارشی ارائه داد.
درادامه دکترسعید حمیدی رئیس دانشگاه اراک گفت: دکتر قریب یکی از این فرهیختگان است که درسال 1350 دانشگاه اراک را تأسیس کرد. این بزرگان راهی را در زندگی خود انتخاب کردند که نام نیک آنها سالیان سال درکشور ماندگار خواهد شد.
وی افزود: استاد قریب تا آخرین لحظه عمر خود در فکر توسعه و پیشرفت دانشگاه بود. ازاین رو برای گرامی داشت یاد و ادامه راه وی ساختمان مرکزی دانشگاه به نام وی نامگذاری خواهد شد و خیابان مجاور دانشگاه نیز به این عنوان نامگذاری شده است.
دکترحمیدی دربخش دیگری از سخنان خود به وضعیت فعلی دانشگاه اراک و برنامه های آتی آن اشاره کرد و گفت: تحصیل حدود هفت‌ هزار و 500 دانشجو درتمامی مقاطع به ویژه مقاطع ارشد و دکتری، تدریس 230 عضو هیئت علمی به صورت تمام وقت، تاثیرگذاری دانشگاه در رفع نیازهای صنعتی استان و نیز بخش کشاورزی و  برنامه های دانشگاه برای تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان جهت ارتباطات هرچه بیشتر دانشگاه با صنعت ایجاد دانشکده هنر و معماری، دانشکده اقتصاد و مدیریت و نیز راه اندازی رشته فرش به عنوان برنامه های آتی دانشگاه است.
رئیس دانشگاه اراک درخاتمه با اشاره به اینکه امروزه در دنیا حدود 20 الی 25درصد از اعتبارات مراکز علمی مهم دنیا ازطریق مردم تأمین می‌شود، از تاسیس "بنیاد مردمی حامی توسعه دانشگاه اراک" خبر داد. بنیاد مذکور درتوسعه دانشگاه و نیز بورسیه کردن دانشجویان  مستعد، یاری گر فعالیت های آموزشی خواهد بود.
درادامه دکتراصلانی به نمایندگی از"بنیاد مردمی حامی توسعه دانشگاه اراک" به ارائه مطالب خود پرداخت و با اشاره به جایگاه استاد دکترقریب و دکترگل گلاب درتاسیس نماد آموزش عالی استان مرکزی، به توسعه نیافتگی دانشگاه اراک علیرغم خدمات فراوان اشاره کرد.
وی با بیان این که دانشگاه نیاز به کمک دارد،‌ افزود: به واسطه حرمت و جایگاهی که علم و عالم و خادمان علم درجهان دارند، از جمله درایران فضای مناسبی فراهم شده تا همه بتوانند از رهگذر کمک به پیشرفت علمی جامعه برای خود افتخار بیافریند و نام نیک از خود برجای بگذارند.
 وی درخاتمه ضمن ذکر نام افراد خیر فعال درعرصه توسعه علم و دانش دراستان، خواستار همکاری های بیشتر توسط خیرین فرهنگ دوست با دانشگاه شد. 
همچنین همایش و نیز نخستین مجمع عمومی دانش آموختگان پس از پخش کلیپی با موضوع زندگی استاد دکترقریب که به همت معاونت فرهنگی-اجتماعی دانشگاه اراک تهیه شد، مراسم رونمایی از دو تمبر را با حضور مسئولان دانشگاه و مهمانان همایش برگزار کرد.
 نخستین تمبر به مناسبت چهل و پنجمین سال تاسیس دانشگاه اراک و دیگری به استاد دکتر عبدالکریم قریب اختصاص داشت.
مهندس فرهاد قریب فرزند استاد دکترقریب به عنوان سخنران بعدی به ضرورت تکریم از صاحبان دانش، مطابق آیات قرآن کریم اشاره و آن را از لوازم پیشرفت درهر جامعه ای دانست. وی سپس ضمن ذکر مرجعیت علمی استاد، به ویژگی های اخلاقی او پرداخت.
فرزند استاد دکترقریب درخاتمه از اقدامات مثبت استاد درتبدیل واژگان خارجی به فارسی و باور او به این مسئله دراستقلال علمی مطالب ارزشمندی بیان کرد.
همزمان با برنامه های ذکر شده، نمایشگاهی از آثار استاد، لوازم شخصی استاد و نیز کتب مربوط به علم زمین شناسی به همت کتابخانه مرکزی دانشگاه، موزه مفاخر و سازمان زمین شناسی کشور در ساختمان دکتر گل گلاب به نمایش درآمد که مورد استقبال علاقه مندان قرارگرفت. 
همچنین فارغ التحصیلان دانشگاه اراک در سالن شهید چمران دانشکده علوم پایه گرد هم آمدند تا نخستین مجمع عمومی خود را برگزارکنند. نشست مذکور با حضور چهره های شاخص از فارغ التحصیل دانشگاه درچهل سال گذشته، قسمت های مختلفی را دربرداشت. سخنرانی رئیس دانشگاه اراک، ارائه گزارشی از نحوه تاسیس " انجمن دانش آموختگان دانشگاه اراک" توسط هیئت موسس، ترسیم اهداف و برنامه ها توسط نماینده هیئت موسس، ارائه پیشنهادات توسط  شرکت کنندگان درمجمع و درنهایت ذکر خاطرات و عکس یادگاری محورهای اساسی نخستین مجمع عمومی دانش آموختگان دانشگاه اراک بود.
گزارش انجمن کواترنری ایران درخصوص جایزه بزرگ دکتر قریب بخش دیگری از برنامه همایش بود که توسط یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران و عضو انجمن ارائه شد.
گفتنی است همایش مذکور سرانجام با اهدای لوح تقدیر و تندیسی از استاد، به خانواده و صاحبان مقالات برتر به کار خود پایان داد.
کتاب مجموعه مقالات همایش نیز به صاحبان مقالات و شرکت کنندگان اهدا شد.