همایش ملی توسعه پایدار گردشگری از تئوری تا عمل در دانشگاه مازندران برگزار شد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۲ کد : ۱۶۰۲۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۹۰
​همایش ملی توسعه پایدار گردشگری از تئوری تا عمل با حضور جمع کثیری از مسئولان، صاحب‌نظران، استادان و علاقه‌مندان در دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت ع...
​همایش ملی توسعه پایدار گردشگری از تئوری تا عمل با حضور جمع کثیری از مسئولان، صاحب‌نظران، استادان و علاقه‌مندان در دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در مراسم افتتاحیه این همایش دکتر محمدحسین فاطمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران گفت: بدون شک پایان‌پذیر بودن ذخایر و منابع اقتصادی از نظر نفت و گاز، کشورهای مختلف را امروزه بر آن داشته تا برای کسب درآمد بیشتر به صنایع اشتغال‌زا و پرمنفعت روی آورند و در این میان صنعت گردشگری سومین صنعت پیشرو و در حال توسعه است که بعد از صنعت نفت و خودروسازی باعث افزایش درآمد بسیاری از کشورهای دنیا شده است.
وی افزود: کشور ما ایران به تصدیق سازمان یونسکو از نظر آثار تاریخی و فرهنگی در بین 8 کشور اول جهان قرار دارد و از نظر جاذبه های اکوتوریسم و تنوع اقلیمی جزو 5 کشور اول دنیا محسوب می شود. همچنین طبیعت 4 فصل ایران، وجود دریا، کویر، چشمه های آب گرم، حیات وحش متنوع و انحصاری، جاذبه های گردشگری، مذهبی و تمدن 7 هزار ساله این سرزمین این قابلیت را به ما بخشیده که در بین ردیف های اول گردشگری در جهان حرف را داشته باشد اما متأسفانه علی رغم ظرفیت های بالایی که داشتیم، نتوانستیم از امکانات موجود بهره کافی ببریم و نتوانستیم در جهت رشد اقتصادی، اجتماعی و توسعه پایدار بر مبنای صنعت گردشگری و توریسم قدم برداریم.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران توسعه در هر بعدی را نیازمند برنامه‌ریزی دانست و افزود: برنامه ریزی نقش مهم و کلیدی در توسعه اعم از سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی و صنعتی دارد که متاسفانه در کشور ما توجه کمتری به برنامه ریزی شده است.
دکتر فاطمی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: فلسفه گردشگری پایدار نشئت گرفته از توسعه پایدار است و با توجه به اینکه توسعه پایدار از ارکان و اصول اصلی پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی محسوب می شود و به دلیل نقشی که توسعه گردشگری در این زمینه دارا می‌باشد، ضرورت توجه کافی به گردشگری پایدار از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است.
وی در پایان سخنانش افزود: در این راستا دانشگاه مازندران تصمیم به برگزاری همایش ملی توسعه پایدار گردشگری گرفته است تا بتواند با فراهم کردن بستری مناسب زمینه لازم برای بحث و بررسی جنبه های مختلف این مقوله را در محیطی آکادمیک فراهم کند.
 در ادامه  دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و امور گردشگری استان مازندران تمرکز گردشگری مازندران بر ساحل و جنگل را موجب غفلت از گردشگری ییلاقی، روستایی، مزارع و توریسم ورزشی دانست و افزود: متاسفانه نتوانستیم در هیچ یک از این دو بخش برنامه ریزی صحیح داشته باشیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و امور گردشگری استان مازندران افزود: همه برنامه های دریایی صرفا مربوط به ساحل است و تنها به ساحل فکر کردیم و حتی یک اسکله تفریحی توریستی در کل 380 کیلومتر نوار ساحلی استان وجود ندارد که البته بسته کاملی از برنامه ها در حال اجرایی شدن است و مطالعات در این زمینه آغاز شد.
بزرگ نیا تعریف ساده گردشگری را تجهیز مقصد برای توسعه جامعه محلی عنوان کرد و گفت: مازندران باید درست معرفی شود و گردشگری مزرعه ای که صنعت کشاورزی و گردشگری هر دو را در برمی گیرد، می تواند چشم انداز خوبی برای آینده گردشگری استان ترسیم کند. البته دو پیشنهاد سرمایه گذاری نیز در این مورد داشته ایم که در حقیقت تقلید ابتدایی و کوچک از تجربه های موفق برخی کشورها در این حوزه است.
وی افزود: کسی مازندران را یک جامعه صنعتی نمی شناسد و کشاورزی این استان با وجود صدمات و لطماتی که دیده ممکن است در یک وضعیت بینابینی قرار بگیرد، اما حوزه گردشگری در این میان مستلزم یک شناخت در روشنایی است تا بتوان به این بخش پرداخت و در کنار آن، اهمیت کار کشاورزی بیش از پیش به چشم بیاید.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و امور گردشگری استان مازندران از دستگاه های اجرایی خواست تا بیشتر به سمت دانشگاه بروند و فاصله ها را کم کنند و تصریح کرد: دستگاه های اجرایی و سیاست‌گزاران در حوزه های مختلف باید به جدی گرفتن مطالعات دانشگاهی و برنامه‌های آنها ملزم شوند.
گفتنی است همایش ملی دو روزه توسعه پایدار گردشگری از تئوری تا عمل با رویکرد توسعه جوامع محلی، با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و امور گردشگری و تنی چند از استادان دانشگاه های مختلف کشور در دانشگاه مازندران برگزار شد و در این همایش مقالاتی با موضوعات گردشگری دریای خزر، مدیریت اثرات گردشگری در نواحی روستایی، بررسی فرضیه توریسم، دولت، جامعه و گردشگری روستایی، و اکوتوریسم ارائه می شود.