همایش ملی ترجمه و مطالعات میان رشته ای در دانشگاه بیرجند برگزار شد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۷ کد : ۱۶۰۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۴۶
همایش ملی ترجمه و مطالعات بین رشته ای با حضور میر جلال الدین کزازی از چهره های ماندگار حوزه ادبیات و فرهنگ ایران ، تعدادی از استادان و دانشجویان زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه بیرجند برگزار شد.به گز...
همایش ملی ترجمه و مطالعات میان رشته ای در دانشگاه بیرجند برگزار شد
همایش ملی ترجمه و مطالعات بین رشته ای با حضور میر جلال الدین کزازی از چهره های ماندگار حوزه ادبیات و فرهنگ ایران ، تعدادی از استادان و دانشجویان زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه بیرجند برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، میرجلال‌الدین کزازی در همایش ملی ترجمه و مطالعات بین رشته ای در دانشگاه بیرجند، افزود:آموزش دانشگاهی ترجمه مفید است، اما وقتی اثر گذار است که از دانش به هنر برسد.
وی اظهار کرد : ترجمه یک هنر است، فراتر از فن و دانش است، مترجم توانا باید بتواند کاری هنری و آفرینشی تولید کند.
وی ادامه داد: برای ترجمه ، آگاهی از زبان بیگانه ، تسلط بر زبان مادری و آشنایی با واژه ها و اصطلاحات تخصصی متنی که ترجمه می شود لازم است.
این نویسنده و شاهنامه پژوه گفت: ترجمه ادبی ناب ترین کارکرد ترجمه است، برای اینکه به اینگونه از ترجمه بپردازیم باید به گونه های مختلف این نوع ترجمه توجه کنیم.
کزازی گفت: کار مترجم به مراتب از کار نویسنده دشوار تر است، چون مترجم با متنی روبه روست که شخصی دیگر آن را نوشته، باید به تمامی زوایای پیدا و پنهان متن اصلی توجه کند و متن را بازآفرینی کند.
وی افزود: مترجم توانمند ابتدا باید پیکره و پیام متن اصلی را به درستی متوجه شود، سپس به ترجمه متن اقدام کند.
دکترجواد میکانیکی رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بیرجند در همایش ملی ترجمه و مطالعات بین رشته‌‌ای که در این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: آنچه توانسته بر بنیاد زندگی بیافزاید وجود نیروی انسانی بوده که در دانشگاه سهم به‌سزایی داشته است و در این 40 سال تربیت نیروی انسانی توانسته گام‌هایی را در توسعه ملی بردارد.
وی بیان کرد: دانشکده ادبیات این دانشگاه در سال 1369 تأسیس شده است و با داشتن حدود 2 هزار دانشجوی در حال تحصیل، توانایی بالقوه دارد که توانسته نقش خود را در فعالیت پژوهش ایفا کند.
میکانیکی ادامه داد: آمایش سرزمینی سند توسعه استان را مدیون تلاش‌های مرحوم پروفسور گنجی هستیم و همچنین آموزش عالی بیرجند مدیون این بزرگوار است.