همایش ملی "توافق هسته‌ای؛ از اجرا تا فرصت‌های پیش رو" در دانشگاه بیرجند برگزار شد

۲۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۸ کد : ۱۶۰۱۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۳۰
همایش ملی توافق هسته‌ای؛ از اجرا تا فرصت‌های پیش رو با حضور استاندار و مسئولان استان خراسان جنوبی استادان و دانشجویان دانشگاه بیرجند و کارشناسان و صاحبنظران از سراسر کشور در تالار ولایت دانشگاه بیرجند...
همایش ملی توافق هسته‌ای؛ از اجرا تا فرصت‌های پیش رو با حضور استاندار و مسئولان استان خراسان جنوبی استادان و دانشجویان دانشگاه بیرجند و کارشناسان و صاحبنظران از سراسر کشور در تالار ولایت دانشگاه بیرجند برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر احمد بخشی دبیر علمی همایش در مراسم افتتاحیه این همایش از  توافق تاریخی برجام به عنوان یکی از مهم ترین تحولات در تاریخ انقلاب اسلامی یاد کرد و اظهار داشت: دانشگاه بیرجند در راستای رسالت علمی خود و به عنوان قطب علمی شرق کشور این همایش را برگزار می‌کند و این همایش رویکرد علمی و دانشگاهی دارد.
دبیر علمی همایش افزود: در مجموع 80 مقاله از سوی پژوهشگران کشور به دبیرخانه همایش ارسال شد که از این تعداد پس از داوری 51 مقاله در کتابچه همایش و 35 مقاله در مجموعه مقاله الکترونیکی به چاپ رسید.
وی بررسی محتوای توافق هسته ای، بررسی موانع احتمالی بر سر اجرای توافق هسته ای، توافق هسته ای و سیاست های کلی نظام، بررسی دیدگاه ها و جریان های سیاسی در مورد توافق هسته ای، توافق هسته ای و امنیت بین الملل را از محور های فرعی همایش ذکر کرد.
دکتر بخشی گفت: بررسی ابعاد توافق هسته ای فارغ از نگاه افراط و تفریط با رویکرد علمی، پژوهشی و افزون سازی منافع ملی از اهداف این همایش است.
رئیس دانشگاه بیرجند در آیین افتتاحیه این همایش گفت: فرصتی که در برجام پیش آمده در صورتی که غفلت شود کمتر از آنچه مورد نظر است از آن بهره برداری خواهد شد.
دکتر خلیل خلیلی انعقاد 16 تفاهم نامه همکاری علمی در سال گذشته با سایر کشورها از جمله چین، ایتالیا، افغانستان و لهستان را از آثار برجام عنوان کرد و افزود: برجام فرصت مغتمی را برای صادرات داشته های علمی دانشگاهیان فراهم کرد تا همه پیشرفت های علمی، هسته ای و فناوری که دارند، از طریق بین المللی صادر کنند.
سید علی اکبر پرویزی استاندار خراسان جنوبی در همایش ملی توافق هسته ای از اجرا تا فرصت های پیش رو در دانشگاه بیرجند با اشاره به مخالفت هایی که از سوی برخی منتقدین از برجام می شود، اظهار کرد: برخی از این انتقادها فنی و حقوقی است که امر طبیعی بوده و برخی نیز با اغراض سیاسی و دور از نظر کارشناسی صورت می گیرد که موجب اختلال و از دست دادن فرصت ها می شود.
وی با اشاره به توصیه های رهبر معظم انقلاب در مورد مذاکره هسته ای گفت: معظم له در دیدار با سران نظام تاکید کردند توافق به معنای نوعی معامله است و در معامله بخشی از امتیازات برای به دست آوردن بخشی دیگر از امتیازات باید بین طرفین رد و بدل شود.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به برقراری ارتباطات سیاسی با سایر کشورهای جهان بعد از توافق هسته ای گفت: مثبت شدن تراز تجاری ایران از سال گذشته از دیگر دستاوردهای برجام است.
وی با بیان اینکه باید زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی در استان فراهم شود یادآور شد: رفع بیکاری و ایجاد اشتغال در جامعه تنها با تکیه بر منابع داخلی امکان پذیر نیست لذا باید با ایجاد امنیت خاطر برای سرمایه گذاران زمینه توسعه اقتصادی را به وجود آوریم.
وی اظهار کرد: اگر بخواهیم کشور به توسعه و رونق اقتصادی برسد باید روابط سیاسی را با کشورهای جهان به حدی بهبود ببخشیم تا امکان تعاملات تجاری و اقتصادی فراهم شود.