همایش عقلانیت، اعتدال و توسعه پایدار در دانشگاه هرمزگان برگزار شد

۱۴ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۰۴ کد : ۱۵۹۹۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۰
همایش عقلانیت، اعتدال و توسعه پایدار در محور های عقلانیت و اعتدال از منظر دینی، عقلانیت و اعتدال و افراط گرایی در خاورمیانه، عقلانیت و اعتدال بعنوان ضرورت ملی، عقلانیت و اعتدال از منظر جامعه شناسی و ن...
همایش عقلانیت، اعتدال و توسعه پایدار در محور های عقلانیت و اعتدال از منظر دینی، عقلانیت و اعتدال و افراط گرایی در خاورمیانه، عقلانیت و اعتدال بعنوان ضرورت ملی، عقلانیت و اعتدال از منظر جامعه شناسی و نقش دانشگاه ها و مجامع علمی در رشد و توسعه عقلانیت و اعتدال در دانشگاه هرمزگان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این همایش دکتر شیخی رئیس دانشگاه هرمزگان به بیان توانمندی های استان هرمزگان از جنبه های گوناگون پرداخت و ابراز امید واری کرد که برگزاری این همایش به ایجاد نشاط و فضای اعتدال در جامعه کمک کند و منجر به توسعه پایدار ایران اسلامی شود.
نماینده ولی فقیه درهرمزگان و امام جمعه بندرعباس نیز در این همایش گفت: پایه و اساس هر اقدامی برای دست یابی به توسعه بهره گیری صحیح از خرد و عقلانیت جهت غلبه بر مشکل ها و کمبودها است.
وی خاطر نشان کرد: عقلانیت باید با دین همراه باشد زیرا وجود هر کدام بدون دیگری نتیجه مثبتی به همراه نخواهد داشت.
آیت الله نعیم آبادی اظهار داشت: دین نیز باید با عقل همراه باشد تا از خطر انحراف و ورود خرافه ها در طول زمان محفوظ بماند.
امام جمعه بندرعباس گفت: فرهنگ اسلامی باطل را کف می داند و باطل بزرگ تر ابر کف است که در سایه وجود عقلانیت انسان هیچ ترسی از این ابر کف ندارد.
استاندار هرمزگان نیز در ادامه  این همایش بیان کرد: مردم کشور تصور می کنند همه هرمزگان مناطق آزاد کیش و قشم و بندرعباس است در حالی که مناطق شرقی استان از مناطق محروم کشور هستند و این استان با وجود آنکه همه ظرفیت ها را برای توسعه دارد از فقر شدید رنج می برد.
دکترجادری اضافه کرد: ظرفیت های هرمزگان برای توسعه همچون 14 جزیره که هر کدام می توانند منجر به تحول و توسعه منطقه ای شوند، وجود هر چهار نوع زیرساخت های حمل و نقلی، وجود بنادر بزرگ همچون شهید رجایی با 70 درصد ورود و خروج کالای کشور،وجود گمرک ها و صنایع بزرگی مانند فولاد و آلومینیوم بر کسی پوشیده نیست.
وی یادآور شد: در همه جای جهان شهرهای بزرگ در کنار دریا و آب های آزاد شکل گرفته اند ولی در ایران چنین اتفاقی رخ نداده که این امر به دلیل اجرای سیاست های توسعه ای خشکی محور بوده و باعث شده شرق استان هرمزگان و جنوب کشور خالی از جمعیت باشد.
گفتنی است این همایش با حضوردکتر شیخی رئیس دانشگاه هرمزگان، آیت الله نعیم آبادی نماینده ولی فقیه درهرمزگان و امام جمعه بندرعباس، دکتر جادری استاندار هرمزگان، دکتر رئوفی مشاور عالی استاندار هرمزگان و روسای دانشگاه های استان ، اساتید و دانشجویان برگزار شد.