همایش تخصصی روز ملی هوای پاک در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزارشد

۳۰ دی ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۷ کد : ۱۵۹۶۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۹۷
همایش تخصصی روز ملی هوای پاک با شعار "نقش من درحفظ هوای پاک" با حضور استاندار، مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست، شهردار و جمعی ازمدیران اصفهان، دردانشگاه صنعتی اصفهان برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت ...
همایش تخصصی روز ملی هوای پاک با شعار "نقش من درحفظ هوای پاک" با حضور استاندار، مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست، شهردار و جمعی ازمدیران اصفهان، دردانشگاه صنعتی اصفهان برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین همایش که اعضای هیئت علمی، متخصصان، جمعی ازدانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان و علاقه مندان به محیط زیست حضور داشتند، دکترسیدمحمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: امروزه علاوه بر رفاه، بازدهی اقتصادی و عدالت اجتماعی، از موضوع محیط زیست نیز به عنوان یکی از سه ضلع اصلی توسعه پایدار نام برده می‌شود.
وی افزود: بسیار روشن است که بشر برای توسعه، رفاه و پیشرفت از منابعی استفاده می‌کند که اگر قرار باشد این توسعه و پیشرفت منجر به نابودی منابع شود، یقیناً توسعه پایداری در کار نخواهد بود.
دکترمدرس هاشمی ادامه داد: اگرچه دانشگاه صنعتی اصفهان از نظر ساختاری یک دانشگاه صنعتی محسوب می‌شود و متأسفانه صنعت یکی از آلوده کننده‌ترین مؤلفه‌های محیط زیست است، اما خوشبختانه ما دراین دانشگاه بیش از 20 سال است که به محیط زیست توجه داشته ایم.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان تشکیل دانشکده منابع طبیعی با شاخه‌های مهمی ازجمله شاخه محیط زیست، وجود گروه‌های علمی محیط زیست در دانشکده‌های منابع طبیعی و مهندسی عمران، قطب علمی مبارزه با آلودگی خاک و آب را نشان دهنده توجه و حمایت این دانشگاه به موضوع محیط زیست دانست.
دکترمدرس هاشمی با اشاره به وجود پژوهشکده آب دردانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان محلی به منظور مطالعات و پژوهش‌ درحوزه مدیریت منابع آب و آلودگی گفت: درچند دانشکده نیز رشته‌های مرتبط با موضوع آب داریم که همه اینها نشان دهنده این موضوع است که دانشگاه ازنظر ساختاری نیز توجه ویژه‌ای به موضوع محیط زیست داشته است.
وی تدوین بخش محیط زیست سند آمایش استان اصفهان، انجام رساله‌ها و پایان نامه‌های متعدد درحوزه محیط زیست، انجام مطالعات متعدد پژوهشی با همکاری اداره کل محیط زیست و ورود عملی به برخی عرصه‌ها مانند انرژی‌های نو را از دیگر فعالیت های این دانشگاه درراستای کمک به حفظ محیط زیست بیان کرد.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: خوشبختانه این دانشگاه در حوزه انرژی خورشیدی و انرژی بادی فعالیت‌های تحقیقاتی خوبی و منجر به ساخت را انجام داده و هم اینک دراین دانشگاه یک نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات مشغول به کار است.
دکترمدرس هاشمی حمایت ازسازمان‌های مردم نهاد فعال درحوزه محیط زیست از جمله "جمعیت پیام سبز" که در برگزاری این همایش نیز نقش ویژه‌ای داشتند، کمک در راه‌اندازی مدرسه طبیعت با همکاری سازمان‌های مردم نهاد و مدارس دانشگاه و فرهنگ سازی و آموزش در قالب فعالیت های تعریف شده در حوزه محیط زیست را از دیگر فعالیت‌های دانشگاه صنعتی اصفهان بیان کرد.
وی تصرح کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان آمادگی دارد تا ضمن همکاری در اجرای سند تدوین شده آمایش محیط زیست استان، در بحث آموزش و فرهنگ‌سازی، ارتباطات بین‌المللی و اخذ گرندهایی از سازمان‌های بین‌المللی، ارایه فناوری‌های دانش‌بنیان و نو در حوزه های مختلف، انرژی های نو و مواردی نظیر آن فعالیت کند.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به مذاکرات اولیه صورت گرفته با پژوهشگاه نیرو، اظهارامیدواری کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان به صورت پایلوت و به عنوان اولین دانشگاه سبز کشور معرفی شود.
سخنرانی استاندار، شهردار ومدیرکل محیط زیست استان، برگزاری میزگرد تخصصی درخصوص معضلات زیست محیطی استان اصفهان به ویژه در بخش آلودگی هوا با حضور جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و مدیران استان ارائه پرسش های شفاهی توسط تعدادی از حاضران درهمایش از دیگر بخش های این آئین بود.
درپایان این همایش تخصصی و به منظور ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه، ضمن دوچرخه سواری تعدادی ازشرکت کنندگان به صورت نمادین، تعداد 17 دستگاه دوچرخه از سوی سازمان های متولی محیط زیست در استان اصفهان، به قید قرعه به دانشجویان حاضر درهمایش اعطا شد.
گفتنی است این همایش به همت دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان، استانداری، اداره کل حفاظت محیط زیست و جمعیت پیام سبز برگزار شد.
همچنین به مناسبت 29 دی ماه روز ملی هوای پاک نیز دانشگاهیان دانشگاه صنعتی اصفهان با برگزاری همایش پیاده روی از ابتدای ورودی تا مزار شهدای گمنام این دانشگاه، این روز را گرامی داشتند.