همایش تبیین اندیشه های سیاسی و اجتماعی امام خمینی(ره) در دانشگاه شهیدباهنرکرمان برگزارشد

۳۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۶ کد : ۱۵۹۵۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۶۷
درهمایش تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) 110 مقاله به دبیرخانه همایش رسید. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، معاون امورفرهنگی دانشگاه شهیدباهنر کرمان درهمایش تبیین اندیشه‌های سیاسی اجتماعی امام خمینی (ر...
درهمایش تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) 110 مقاله به دبیرخانه همایش رسید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، معاون امورفرهنگی دانشگاه شهیدباهنر کرمان درهمایش تبیین اندیشه‌های سیاسی اجتماعی امام خمینی (ره) در این دانشگاه با اشاره به فلسفه برگزاری این همایش گفت: هر چه از انقلاب می گذرد نیاز به تبیین اندیشه های امام (ره) برای نسل جوان بیش از پیش دیده می شود که مورد غفلت واقع نشود.
وی با اشاره به اینکه دو کمیته تبیین اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی شکل گرفته است، افزود:  فراخوان مقالات در اسفند ماه 92 به سراسر کشور ارسال شد، 110 مقاله به دبیرخانه همایش تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) رسید که از این تعداد 60 مقاله پذیرفته شد و دو کمیته علمی مرکب از کمیته موسسه تنظیم و نشر اندیشه‌های امام راحل و یک کمیته از دانشگاه به داوری مقالات رسیده پرداختند و در واقع هر مقاله دو مرحله داوری شد.
معاون امورفرهنگی دانشگاه شهیدباهنر کرمان گفت: این همایش ده محور دارد  و مهم ترین محورهای همایش تبیین اندیشه های امام خمینی (ره) دین، سیاست و تجدد، هویت ملی، منافع ملی و بیداری امت‌های اسلامی، فقر و غنا و مبانی اقتصاد اسلامی از دیدگاه امام راحل و همچنین الگوی مدیریتی جامعه اسلامی و عقلانیت از دیدگاه امام راحل برخی از محورهای این همایش است، مبانی فرهنگی درجامعه اسلامی، اصول لازم درکارآمدی مجامع علمی، نقش اقشار اجتماعی و جایگاه آنها درجامعه اسلامی ، قانون ولایت فقیه، آزادی و رقابت سیاسی، تعلیم و تربیت و خانواده نیز از دیگر محورهای این همایش است.
دراین همایش آیت الهی جوادی آملی درپیامی تصویری گفت: براندازی  باطل توفیقی بود که نصیب امام راحل شد و توانست حق را سامان دهد، این بزرگوار توانست نظام فاسد را براندازد و نام صحیح را برافراشت .
دراین پیام آمده است: دلیل توفیق امام جامعیت درون و جامعه نگری بیرون بود.امام گذشته ازاینکه فقیهی مجتهد، فیلسوفی متکلم و عارفی بزرگ بود عرفان را خوب درک می کرد و آنچه عارفان گفتند خوب می فهمید و تدریس می کرد. امام (ره) جامعی مشهود و معقول و منقول بود و جامعیت بیرونی این بزرگوار تنها ایران، خاورو باختر نزدیک نبود و همه خاور دور و باختر دور را نیز دربر می گرفت و نقشه جامع جهان را خوب می دید.
سپس مهندس علی ثقفی برادرهمسر امام (ره) گفت: بررسی و شناخت شخصیت امام خمینی(ره) مانند اقیانوسی است که قطعا هر کس نمی تواند به آن دست یابد.
برادرهمسر امام (ره) برگزاری چنین همایش هایی را بسیار ارزنده برشمرد و گفت: بررسی شخصیت وجودی امام (ره) کاری تمام ناشدنی است که درسال ها و قرن های آینده بیشتر به آن می رسیم.
مهندس ثقفی با اشاره به مسئله خرمشهر و رهنمودهای آن اندیشمند بزرگ، گفت: اتکال خدا ، تیزبینی و هوشیاری امام عجیب و شگفت انگیز بود.
وی افزود: امام شخصیتی است که نمی شود شناخت اما باید شناخت و او را پیدا کرد و از شخصیت وجودی او بهره برد و سعی کرد پس از شناخت تابع بی چون و چرای آن شخصیت تاریخی شد، شخصیت امام (ره) قرن های آینده برای همه بیشتر و بهتر شناخته خواهد شد.