همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزارمی‌شود

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۱:۵۷ کد : ۱۵۹۳۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۷
همایش بین‌المللی فردوسی درتاریخ 24لغایت 26 اردیبهشت‌ماه 1395 دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارمی شود. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمّدجعفر یاحقی مدیر قطب علمی فردوسی و شاهنامه و دبیر علمی این روید...
همایش بین‌المللی فردوسی درتاریخ 24لغایت 26 اردیبهشت‌ماه 1395 دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارمی شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمّدجعفر یاحقی مدیر قطب علمی فردوسی و شاهنامه و دبیر علمی این رویداد درباره نحوه برگزاری همایش گفت: این همایش، همچون سال‌های پیش، با دو بخش خاص و عام برگزارمی شود: محور خاص امسال «شاهنامه سرایی پس از فردوسی و تأثیر این کتاب بر فضای فرهنگ ایران» است. محور عام مقالات به حوزه علایق استادان و نویسندگان مقالات بستگی دارد و از تنوع و موضوعی برخوردار است.
دکتریاحقی به چگونگی دریافت و ارزیابی مقاله‌های همایش نیز اشاره کرد و گفت: این همایش با استقبال بی‌نظیر شاهنامه‌پژوهان، در داخل و خارج از کشور روبرو شد. در فرصتی کمی که بود و با وجود عدم اطلاع رسانی کافی در نهایت، 110 مقاله به دبیرخانه همایش (قطب علمی فردوسی و شاهنامه) رسید که پس از ارزیابی و داروی لازم، 55 مقاله برای چاپ در مجموعه مقالات همایش پذیرفته شد.
همچنین به دلیل حجم بالای مقالات پذیرفته شده، و محدودیت جا، تنها 33 مقاله درمجموعه مقالات همایش به صورت کاغذی و 22 مقاله نیز به عنوان جلد دوم مجموعه مقالات به صورت الکترونیکی چاپ شد. یعنی یک جلد کتاب با 650 صفحه و یک لوح فشرده حاوی دنباله مقالات در همایش رونمایی می شود.
وی درادامه، از انتشارات به‌نشر، وابسته به آستان قدس رضوی برای چاپ مجموعه مقالات همایش امسال و کتابی با عنوان شاهنامه و شعر زمان فردوسی، نوشته دانشمند تاجیک پروفسور خدایی شریف زاده، سپاسگزاری کرد و افزود: «انتشارات به‌نشر، همواره همّت بلندی در چاپ و انتشار آثار علمی و ادبی داشته و امسال نیز با قبول چاپ مجموعه مقالات همایش فردوسی و کتاب استاد خدایی شریف عملاً در برگزاری این همایش مشارکت داشته است.»
از مهم‌ترین برنامه‌های این مراسم، سخنرانی علی جنتی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی، رونمایی از کتاب شاهنامه و شعر زمان فردوسی با حضور مؤلّف کتاب (پروفسورخدایی شریف‌زاده) ازکشور تاجیکستان، رونمایی از کتاب ترجمه ترکی شاهنامه با حضور مترجم (پروفسور نعمت ییلدروم) و رونمایی از مجموعه مقالات همایش فردوسی و یک کتاب دیگر به نام دیباچه پنجم شاهنامه که در تهران انتشارات سخن چاپ شده، خواهد بود.
همچنین همایش فردوسی در روزهای 25 و 26 اردیبهشت‌ماه 1395 ادامه خواهد داشت و طی این دو روز، شاهنامه‌پژوهان از داخل و خارج از کشور، نتایج پژوهش‌های خود را در زمینه شاهنامه و تأثیر آن در ادب و فرهنگ ایران و جهان، به صورت سخنرانی ارائه خواهند کرد.
گفتنی است شرکت دراین مراسم برای عموم آزاد خواهد بود وسیله نقلیه هم از چند نقطه شهر از جمله میدان فردوسی برای جابجایی مردم و انتقال علاقه مندان به محل آرامگاه درنظرگرفته شده است.