همایش اندیشگان حیات زمین دردانشگاه کاشان برگزارشد

۳۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۲ کد : ۱۵۹۲۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۴۶
نخستین همایش اندیشگان حیات زمین با حضور محققان و صاحبنظران علم فیزیک و نجوم با همکاری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و رصدخانه ملی ایران دردانشگاه کاشان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علو...
نخستین همایش اندیشگان حیات زمین با حضور محققان و صاحبنظران علم فیزیک و نجوم با همکاری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و رصدخانه ملی ایران دردانشگاه کاشان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمجید منعم زاده دبیر علمی همایش اندیشگان حیات زمین، گفت: پیرو اعلام آمادگی دانشگاه کاشان برای پیشگام بودن در زمینه تحول علمی دانشگاه های کشور و گذر از مرحله آموزش به پژوهش درآموزش عالی کشور، احداث رصدخانه ملی نجوم در منطقه کاشان ووجود قطب گیاهان دارویی در منطقه، لزوم راه اندازی مرکزی برای پژوهش های پیشرو در زمینه علوم محیطی، محیط زیست و سایر رشته های مرتبط را به همراه داشت، که نهایتا تصمیم به راه اندازی مرکزی با عنوان اندیشگان حیات و زمین در دانشگاه کاشان گرفته شد که دربرگیرنده تمام علوم مرتبط با حیات، تنوع زیستی و علوم زمین شناسی است.
وی افزود: دراین جسله مواردی مانند بازده زمانی برای رسیدن به نتیجه مطلوب از اهداف تعریف شده اندیشگاه، تعریف زمینه های پژوهشی بالقوه، چگونگی جذب و تربیت نیروهای متخصص مورد نیاز و چگونگی ارتباط با مراکز علمی جهانی مورد تاکید قرار گرفت.
دکترمنعم زاده با اشاره به اینکه این همایش به صورت کارگاه تخصصی و سخنرانی عمومی برگزارشد، گفت: دراین برنامه محققان توضیحاتی  را درخصوص اندیشگان حیات و زمین،  چرا به زمینه حیات و زمین بپردازیم و ویژگی های دیرینه اقلیمی و زمین شناسی گستره کلید معمای تنوع زیستی و تکامل موجودات را ارائه دادند.
وی ضرورت تحقیقات تاریخ طبیعی درفلات ایران ، موزه های تاریخ طبیعی بستر توسعه علمی در کشورهای در حال توسعه و لرزه خیزی فلات ایران و ضرورت توجه به آن  را از دیگر موضوع های ارائه شده دراین نشست بیان کرد.
رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه کاشان افزود: دراین نشست تخصصی همچنین موضوع های باستان شناسی ژنتیکی ایران، تکامل ساختاری فلات ایران و اندرکنش آن با اقلیم، شرایط حدی در اقیانوس ها و جنوبگان و تاثیر تغییرات اقلیم اقیانوس- جو در زندگی روزمره  توسط محققان ارائه شد.
وی زنگ اندیشگاه و سخنرانی عمومی با موضوع پیشرفت علم در ایران توسط فرهاد اردلان ازمحققان و پیش کسوتان علم فیزیک را از دیگر برنامه های این همایش بیان داشت و گفت: برگزاری این همایش علمی که برای نخستین بار در ایران در این دانشگاه برگزار می شود با ارائه اطلاعات علمی و تبادل تجربیات محققان، شاهد رشد و اعتلای علمی هر بیشتر دانشگاه باشیم.