همایش استانداردهای حسابداری بخش عمومی(حسابداری تعهدی) در دانشگاه تبریز برگزار شد

۲۴ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۳ کد : ۱۵۹۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۶
همایش استانداردهای حسابداری بخش عمومی(حسابداری تعهدی)، باحضور 300 نفر از مدیران، معاونان و کارشناسان دستگاه های دولتی استان آذربایجان شرقی به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد.به گزارش روابط عمومی  ...
همایش استانداردهای حسابداری بخش عمومی(حسابداری تعهدی)، باحضور 300 نفر از مدیران، معاونان و کارشناسان دستگاه های دولتی استان آذربایجان شرقی به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم ، رئیس دانشگاه تبریز، نیز در این همایش با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور که منابع محدودی در اختیار آن است، باید به شکل هوشمندانه و با تدبیر از منابع موجود بهره برداری لازم برای توسعه همه جانبه کشورمان در عرصه های مختلف صورت گیرد، گفت: یکی از الزمات این کار بکار گیری استانداردهای حسابداری بخش عمومی(حسابداری تعهدی) در همه دستگاه های دولتی است.
دکتر محمد رضا پور محمدی افزود کرد: برای اینکه در آینده به توسعه برسیم، باید از معبر دانش روز حرکت کنیم، که در این خصوص دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نقش اصلی را بر عهده دارند. 
 مدیرکل هماهنگی و تلفیق حساب‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی در این همایش با اشاره به راه اندازی سناما (سامانه نظارت آنی معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور) و اهداف آن گفت: گردآوری الکترونیکی صورتهای مالی بخش عمومی کشور به صورت برخط (On Line)، تجزیه و تحلیل داده ها (حسابرسی هوشمند) و تبدیل آنها به گزارش های به موقع و قابل اتکا بر اساس استانداردهای حسابداری دولتی جهت ارائه به مدیران ارشد ، دستگاه های نظارتی و کلیه ذینفعان، اعمال نظارت های مالی بر عملکرد وزارتخانه ها و موسسات دولتی، شرکت های دولتی و سایر دستگاه های اجرایی و اعمال نظارت مالی بر دریافت و تمرکز دریافتی های دولت و درآمد های شرکت های دولتی مشمول مقررات قانون محاسبات عمومی کشور در حسابهای خزانه و استفاده از آنها در قالب اعتبارات مصوب و تخصیص یافته به منظور اجرای برنامه های هزینه ای و عملیات عمرانی دستگاه های اجرایی و ایجاد موازنه لازم بین دریافت ها و پرداخت های خزانه از جمله آنها است.
محسن برزوزاده، تهیه صورت های مالی ماهانه و نهایی به صورت سیستمی در دستگاههای اجرایی و ارسال از طریق سامانه به اداره کل هماهنگی و تلفیق حسابها و روشهای حسابداری و تهیه سیستمی گزارش عملکرد بودجه سالانه کل کشور از جمله دیگر مزیت های این سامانه است.
وی، در ادامه با اشاره به روش نظارتی در سناما افزود: حسابرسی هوشمند در سامانه، کنترل اطلاعات دریافتی از دستگاه های اجرایی به صورت هوشمند برای اثبات صحت اطلاعات، مکاتبات الکترونیکی در سامانه با دستگاههای اجرایی و اثبات صحت اقلام مندرج در سامانه به صورت الکترونیکی و اصلاح موارد گزارش شده از طریق این سامانه به راحتی صورت می گیرد.
مدیرکل هماهنگی و تلفیق حساب‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی، تدوین استانداردهای بخش عمومی با رویکرد حسابداری تعهدی، انعقاد تفاهم نامه مشترک بین وزارت امور اقتصادی و دارایی با وزارت علوم و وزارت بهداشت، انجام طرحهای تحقیقاتی بازنگری در سرفصل حسابداری دولتی و نظام جامع مالی و پنجم ویژه دستگاههای اجرایی بند ب ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی در راستای بسته اجرایی موضوع ماده 217 قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی و اجتماعی ( ارتقای نظام مالی و محاسباتی دولت) و مشارکت در شورای راهبری معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در کار گروههای ” نظام حسابداری بخش عمومی“ ، ” قوانین و مقررات“ و هزینه یابی را از جمله اقدامات اجرایی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این راستا بیان کرد.
معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری آذربایجان شرقی نیز در این همایش با بیان اینکه دانشگاه تبریز در اجرا، برنامه ریزی و سیاست گذاری استانداردهای حسابداری بخش عمومی(حسابداری تعهدی) در کشور و استان جزو دانشگاه های پیشتار بوده است، تصریح کرد: همه دستگاه های دولتی باید برای رسیدن به اهداف تعیین شده در خصوص حسابداری تعهدی دولت را یاری نمایند و برای نیل به این منظور، عزم ملی، حمایت و پشتیبانی همه نهاد ها و دستگاه های دولتی ضروری است. 
دکتر داود بهبودی در ادامه، مبارزه و کنترل فساد مالی، شفافیت اطلاعات مالی، مسئولیت پذیری و پاسخگویی به مردم را از جمله ویژگی های این نوع حسابداری عنوان کرد و یادآور شد: با فراهم کردن زیرساخت های لازم و به ویژه با آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص می توان به اهداف تعیین شده رسید.
وی، جلب اعتماد مردم برای اجرای موفق این طرح در دستگاه ها و به خصوص در شهرداری ها را ضروری بیان کرد و افزود: مردم باید به دستگاه ها و شهرداری اعتماد داشته باشند، اینکه آنها اطلاع  داشته باشند پولی که برای عوارض و مالیات می دهند، در چه راهی مصرف و هزینه می شود به یقین این جلب اعتماد صورت می گیرد و استقبال مردم در این راستا زیاد خواهد شد. 
مدیر کل امور اقتصاد و دارایی آذربایجان شرقی، هم در این آیین با تاکید بر اینکه حسابداری تعهدی مبنای شناخت و اندازه گیری معاملات و رویدادهای موسسات در زمان وقوع، نه صرفا در زمان دریافت و پرداخت و ثبت عملیات مالی و مدارک حسابداری بر اساس استانداردهای بخش عمومی است، گفت: نظام حسابداری تعهدی با توجه به دارا بودن تمام ویژگی های کیفی اطلاعات، کارایی لازم برای گزارشگری کامل و به موقع فعالیت های مختلف دولت را دارد.
رضا حسینی، اجرای جسابداری تعهدی در مقابل حسابداری نقدی را موجب اشاعه و فرهنگ سازی در خصوص استقرار نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، انجام، برنامه ریزی بلند مدت و ارتقاء نظام گزارشگری و پاسخگویی صحیح و کامل به نهادهای نظارتی و مردم بیان کرد و اضافه کرد: بهبود ساز و کارهای انگیزشی و اثر بخشی عملکرد در کارکنان، اصلاح نظام هزینه یابی و استقرا نظام هزینه یابی بر مبنای فعالیت از طریق احصاء خدمات، ایجاد تحول اقتصادی و ایجاد تحول در نظام مالی کشور و استقرار سیستم حسابداری و حسابرسی کارآمد بر اساس فناوری های نوین، شناسائی و مدیریت تمامی بدهی ها، دارایی ها و ... از دیگر مزیت های این نوع حسابداری است.
مدیرکل جدید دیوان محاسبات استان آذربایجان‌شرقی نیز در این همایش اجرای درست و به موقع حسابداری تعهدی را نیاز امروز دستگاه ها برشمرد و گفت: نباید به این مسئله در دستگاه ها به شکل ظاهری پرداخته شود و باید این موضوع در سطح عمیق و کیفیی عملیاتی شود.
امیر خلیلیان، در ادامه با بیان اینکه همچنین در اجرای آن باید به مسایل حاشیه ای آن توجه شود، اضافه کرد: در تربیت و آموزش نیروی انسانی، دانشگاه ها نقش کلیدی دارند که نمونه این کار، برگزاری این همایش به میزبانی دانشگاه تبریز است.
دکتر علیرضا فضل زاده، دانشیار دانشکده اقتصاد، مدیریت و بازرگانی دانشگاه تبریز نیز در این آیینبااشاره به انواع نگرش ها در زمینه حسابداری بخش عمومی گفت: در زمینه حسابداری بخش عمومی دو نوع نگرش وجود دارد؛ نخست، نگرش سنتی برمبنای حسابداری نقدی که اساس آن بر دریافت و پرداخت وجه نقد استوار است و دیگری نگرش نوین برمبنای حسابداری تعهدی که در آن معاملات مالی را در زمانی که تمام اجزای آن رویداد مالی اتفاق افتاده است (درهمان دوره مالی مربوط)، ثبت می کند و تمام دارایی های تملک شده توسط سازمان تاپایان دوره و نیز تمام بدهی هایی که تا آن لحظه ایجاد شده اند، درصورت های مالی شناسایی می شوند.
مجری طرح حسابداری تعهدی دانشگاه تبریز در ادامه با بیان اینکه انجام دادن یک عمل و حتی خودداری از انجام آن، مستلزم تصمیم گیری و لازمه تصمیم گیری، آگاهی است، افزود: برای آگاهی باید اطلاعات موجود درباره موضوع تصمیم را گردآوری و اطلاعات موثر در تصمیم گیری را انتخاب نمود، و بر اساس این اطلاعات، تصمیمات مختلفی را که می توان نسبت به یک موضوع گرفت تعیین و آثار و نتایج هر یک را ارزیابی کرد . در این صورت، تصمیمی که در نهایت گرفته می شود آگاهانه و معقول خواهد بود.
همچنین محمد حسین رضاوند، مدیر امور مالی دانشگاه تبریز در خصوص نحوه اجرای حسابداری تعهدی در دانشگاه از جمله تاریخچه اجرا، نمونه زیر ساخت های مالی دانشگاه، نرم افزار یکپارچه حسابداری تعهدی و نحوه ثبت و نگهداری حسابداری های دانشگاه در سیستم حسابداری تعهدی مطالبی را ارایه کرد.
همین گزارش حاکی است: ارایه اقدامات انجام شده توسط دانشگاه تبریز و علوم پزشکی تبریز در راستای استقرار حسابداری تعهدی و جلسه گفتنی است این همایش از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، اداره کل دیوان محاسبات استان و دانشگاه های تبریز و علوم پزشکی تبریز برگزار شد