همایش آینده پژوهی فرهنگی و اجتماعی استان قزوین در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار شد

۲۹ مهر ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۳ کد : ۱۵۹۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۵۷
همایش آینده پژوهی فرهنگی و اجتماعی استان قزوین با حضور حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی، استاندار و مقامات استانی ،کشوری و صاحب نظران در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار شد. به گزارش روابط عموم...
همایش آینده پژوهی فرهنگی و اجتماعی استان قزوین با حضور حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی، استاندار و مقامات استانی ،کشوری و صاحب نظران در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر نائینی رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه مسائل فرهنگی و اجتماعی همواره به عنوان مقوله مهم در جامعه و نظام‌های بین المللی مطرح است بیان داشت: فرهنگ، گفتمان غالب مقام معظم رهبری و بنیانگذار جمهوری اسلامی بوده و از حساسیت ویژه ای برخوردار است.
وی افزود: شناسایی و درک شناخت از چالش ها و اولویت های فرهنگی و اجتماعی ما را در ترسیم آینده مطلوب کمک کرده تا نقشه راه و مسیر خوبی را ترسیم کنیم.
وی با اشاره به مسئولیت سنگین دانشگاه ها و نهادهای فرهنگی در عرصه های هنری و فرهنگی افزود: در این راستا دانشگاه بین المللی امام خمینی(ه) براساس ماموریت ملی، بین المللی و منطقه ای وارد این مقوله شده و با راه اندازی رشته آینده پژوهی و مرکز پژوهی آینده پژوهی برای اولین بار در کشور فعالیت می کند تا از دیدگاه ها و نظرات همه صاحبنظران در این عرصه کمک بگیرد.
دکتر نائینی هدف از برگزاری این همایش را شناسایی اولویت های فرهنگی و اجتماعی استان و بهره گیری از نظرات و دیدگاه های اندیشمندان در این عرصه عنوان کرده و بیان داشت: امیدواریم بتوانیم از دستاوردهای این همایش به خوبی و به شکل مفید و کاربردی استفاده کنیم.
در ادامه دکتر حاکم قاسمی دبیر همایش با ارائه گزارشی از روند برگزاری همایش گفت: این همایش با انتشار فراخوان برگزاری همایش  کار خود را آغاز کرد که 55 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که پس از داوری آنها، 44 مقاله برای ارائه در همایش پذیرفته شد که بخشی از این مقالات مربوط به مباحث نظری و مفهومی و نیز انعکاس سیاست های کلان و اسناد بالادستی حوزه آینده پژوهی و بخشی نیز مربوط به مسائل خاص استان و مسائل فرهنگی و اجتماعی قزوین و شناسایی چالش‌های جریان ها و روندهای کلان استان و راه های مقابله با این چالش ها و تاثیرگذاری بر این روندها است که بخشی از مقالات  به شکل موردی مسائل فرهنگی و اجتماعی را مورد بررسی قرار داده است.
وی تصریح کرد: موضوع آینده پژوهی فرهنگی و اجتماعی استان قزوین از سه بعد دارای اهمیت است یکی از جنبه اینکه گروه آینده پژوهی دانشگاه به دلیل ماموریتی که در این زمینه دارد به دنبال گسترش مرزهای آینده پژوهی به عنوان اولین موسس این رشته در کشور بوده تا فرهنگ و دانش آینده پژوهی را در جامعه ترویج دهد و با کمک دانش آینده پژوهی و استفاده از دیدگاهها و نظرات تاثیر گذاری بر آینده مطلوب را داشته باشد.
دکتر قاسمی افزود: بعد دوم اهمیت از بعد فرهنگی و اجتماعی و مسائل فرهنگی در جامعه است که از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا همه مسائل در فضای فرهنگی عمل کرده و فرهنگ و هویت ما براین اساس شکل گرفته و موجودیت  تعریف و معرفی می شود و محاط بر بسیاری از مسائل جامعه است. آنچه نیاز جامعه است در ذیل فرهنگ بوده و شکل دادن جریان ها و روندهای فرهنگی و آینده فرهنگی ما شکل می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: بعد دیگر این همایش بعد استانی و محلی بودن آن است که در این همایش فقط به دنبال بحث کلان نبوده و در سطح استان محیط فرهنگی را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم و علاوه بر اینکه مسائل آینده پژوهی را در سطح کلان مطرح می کنیم و به بحث نظری می پردازیم، در سطح استان نیز برای داشتن آینده مطلوب با شناخت رویدادها و جریان های فرهنگی استان برای تدوین اولویت ها، نیازها و برنامه ریزی ها از طریق مشارکت جمعی اقدام می کنیم.
دکتر قاسمی افزود: بخشی از روش های آینده پژوهی، ایجاد زمینه برای مشارکت و ذهنیت مشترک و حل و فصل مسائل فرهنگی و اجتماعی است که با برگزاری نشست ها و همایش های تخصصی  ذی‌نفعان نیز درگیر شوند تا بین نظر و عمل اشتراک و تقریب ذهنی در راستای رسیدن به راه حل ها و اهداف تحقق یابد.
روزبه استاندار قزوین نیز ضمن تشکراز برگزاری این همایش بیان داشت:مسئله آینده و آینده پژوهی مسئله بسیار مهمی بوده و هست و لازمه آینده نگری این است که از روزمرگی خارج شویم تا بتوانیم به این مسئله بپردازیم.
وی با اشاره به اینکه آینده نگری مقوله ای فطری و اساس وجود و جوهره انسان برای آینده بودن و آیندگان است افزود: آینده ای که نظام خلقت برای ما ترسیم کرده آینده ای ابدی و بی منتهاست و نظام تربیتی به ما می گوید که نباید محدود به این دنیا باشیم و هیچ فعلی را انجام نمی دهیم که در نظام هستی گم شود زیرا پایان جهان مرگ نیست.
وی ادامه داد: همه انسان‌ها فطرتا به دنبال بقا هستند و خداوند این مسیر را به ما نشان داده است و اگر ما به داشته هایمان و سرمایه هایمان توجه کنیم می بینیم که کاری که رنگ خدایی و توحیدی بگیرد موقتی نیست زیرا ماهیت نظام خلقت براساس نگاه توحیدی است و آینده را نمی توان از هستی جدا دید.
روزبه با اشاره به اینکه نظام آینده پژوهی بر مبنای توحید مقوله مهمی است بیان داشت: در کشور ایران آن چیزی که اسناد بالادستی و مدارک موجود نشان می دهد نظام برنامه نویسی نوین در کشور وجود داشته و دارد که در این مسیر توفیقات، ناکامی ها و عدم موفقیت هایی نیز وجود داشته که مورد آسیب شناسی قرار نگرفته که چرا این برنامه ها بدرستی عمل نشده است.
استاندار قزوین وجود مشکل در زیرساخت های فرهنگی و آموزشی را از علل اصلی ناکارآمدی و محقق نشدن بسیاری از برنامه ها دانست و اظهار داشت: زیر ساخت های فرهنگی و آموزشی در کشور باید اصلاح شود.
وی با اشاره به برخی مشکلات چون آب و کشاورزی در استان اظهار داشت: همه مشکلات ما نتیجه روزمرگی گذشته ماست، امروز همان آینده دیروز است به طور نمونه قزوین به عنوان یکی از مراکز مهم کشاورزی در کشور مطرح بوده اما فکری برای تربیت نیروی انسانی آن نکرده ایم .
روزبه با اعلام افتتاح دانشکده کشاورزی توسط دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در آینده ای نزدیک آن را یکی از اقدامات موثر در رفع مشکلات آتی استان عنوان کرد.
استاندار قزوین اظهار امیدواری کرد: با برگزاری این همایش ها نقش مهمی در بیداری و اتخاذ تدابیر عاقلانه تر در نگاه برنامه ای،مصالح نظام و مردم و سهمی در آینده درخشان کشور داشته باشیم.
حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش بیان داشت: توحید قله آینده نگری و آینده سازی است و روح دین با آینده نگری و آینده پژوهی گره خورده است.
وی با شاره به اینکه استان قزوین علما و چهره های فرهیخته بی‌شماری دارد افزود: پیشنهاد می شود تا در قزوین کتابخانه ای از کتب علمای قزوین و در همه رشته ها داشته باشیم تا آینده را با الهام از گذشته بشناسیم چون در گذشته تکرار شده و تکرار مویدی بر انجام کار است.
حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی با اشاره به میراث فرهنگی قزوین و تاکید بر احیا و حفظ این تاریخ و میراث افزود: حوزه دیگر در آینده، میراث کهن فرهنگی و ماندگار این شهر است که باید زنده بماند، احیای معماری گذشته چون معماری مسجد عتیق جامع، کاروانسراها، حوزه های مختلف شهر چون آب انبارها همه باید احیا و محافظت شود تا قزوین با این معماری کهن شناخته شود.
وی حفظ و احیا باغستان‌ها و حوزه محیط زیست قزوین را به عنوان یک نماد مطرح کرده و بیان داشت: قزوین از یک اصالت کشاورزی برخوردار است زیرا بهترین خاک و موقعیت را ما در قزوین داریم. ما باید این سرمایه بزرگ را در دنیایی که فرسایش خاک یکی از مسائل مهم آن  است احیا کنیم و روش های صحیح آینده آب را در کشور، تهران و قزوین ارزیابی کنیم .
نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه قدم هایی که در دنیای کنونی برداشته می شود در جهت تخریب آینده، تخریب منابع آبی و خاکی است و بسیاری از ذخایر آب عظیم خود را هدر داده ایم و در مسیر غارت خاک هستیم.
وی ادامه داد: مسیر پیش روی ما برای آینده تبدیل خاک حاصلخیز به کویر است که با آینده نگری باید این مسیر عوض شود و در مسیر ساختن قزوینی بهتر از گذشته قدم برداریم.
گفتنی است در این همایش یک روزه اساتید و صاحب‌نظران مقالات خود را در بخش های مختلف و در زمینه اولویت ها و راهبرد های توسعه پایدار فرهنگی در استان قزوین از منظر مقام معظم رهبری، ارائه شاخص های فرهنگی و اجتماعی مبتنی بر سند آمایش استان قزوین، اراته طرح جامع فرهنگی استان قزوین (اولویت ها، راهبردها و اقدامات)، پیش بینی نقش دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در گسترش فرهنگ تجارت خارجی و توسعه صادرات استان قزوین در دوره پسا تحریم، جایگاه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی در توسعه و پیشرفت، امکان سنجی توسعه صنعت گردشگری در ناحیه قزوین با استفاده از مدل راهبردی SWOT، بررسی عوامل و روند های موثر بر انتخاب الگوی برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی شهر قزوین (رویکرد آینده پژوهی فرهنگی و اجتماعی)، تحولات اجتماعی و الگوی تعامل روستا و شهر در آینده(مورد مطالعه : الگوی تعامل روستا و شهر در استان قزوین)، مبانی فرهنگی توسعه سرمایه اجتماعی در زندگی شهری پایدار، تدوین و اولویت بندی شاخصهای فرهنگی شهر قزوین و اولویت ها و مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر قزوین ارائه کردند.