همایش «نگاهی به جرائم رایانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی» در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) برگزار شد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۲ کد : ۱۵۹۰۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۲
دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) همایشی را با عنوان جرایم رایانه ای در شبکه های اجتماعی برگزار کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این همایش با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی مظفری مدیر کل دادگستری خر...
همایش «نگاهی به جرائم رایانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی» در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) برگزار شد
دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) همایشی را با عنوان جرایم رایانه ای در شبکه های اجتماعی برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این همایش با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی مظفری مدیر کل دادگستری خراسان رضوی، دکتر سرهنگ جواد جهانشیری رئیس پلیس فتای خراسان رضوی، دکتر جواد جاویدنیا بازپرس ویژه جرائم رایانه ای مشهد و جمعی از مسئولان و دانشجویان دانشگاه امام رضا(ع) در محل پردیس اسرار، سالن همایش الغدیر این دانشگاه برگزار شد.
دکتر جواد جاویدنیا بازپرس ویژه جرائم رایانه ای مشهد در این مراسم به بیان جنبه های جرم‌شناختی شبکه های اجتماعی پرداخت و عنوان کرد: متاسفانه در جامعه امروزی، شبکه های اجتماعی و آمار استفاده کنندگان از این شبکه ها به طور چشمگیری افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه شبکه اجتماعی تلگرام افزون بر 20 میلیون عضو دارد، افزود: جوامع جدیدی که در فضای مجازی شکل می‌گیرد، الزامات خاص خود را دارد و ضروری است به منظور بهره برداری هر چه بهتر از این امکانات مجازی، تهدیدها و فرصت ها شناسایی شود.
دکتر جاویدنیا ابراز داشت: متاسفانه به علت عدم آگاهی از مزایا و معایب این شبکه ها، افراد زیادی مرتکب جرم می شوند و ناخواسته در مضان محکومیت هایی قرار می گیرند.
بازپرس ویژه جرائم رایانه ای مشهد با اشاره به مزایای این شبکه ها خاطرنشان کرد: دسترسی ارزان، دائمی و شبانه روزی به اعضا، سرعت، امکان اطلاع رسانی، یافتن دوستان جدید و هم فکری بدون محدودیت جغرافیایی، کاهش آلام روحی ناشی از دوری دوستان، آشنایان و امکان برقراری ارتباط فرزندان با دوستان شان را می توان برخی از مزایای شبکه‌های اجتماعی دانست.
جاویدنیا همچنین دسترسی غیر مجاز داده ها و سامانه های رایانه ای، از کار انداختن یا اختلال در سامانه های رایانه ای، کلاهبرداری مرتبط با رایانه برای فریب دادن افراد و آلوده کردن گوشی های افراد به بد افزارها را از معایب استفاده از این شبکه ها دانست.
وی گفت: بیشترین آسیب ها در بخش حریم خصوصی افراد جامعه است. ما وقتی وارد منطقه جدیدی می‌شویم، اگر از خطراتی که در آن منطقه وجود دارد اطلاع نداشته باشیم، جان سالم به درنمی بریم و باید با راهنما برویم. در این فضاها هم متاسفانه جمعی از جوانان را بدون اطلاعات رها کرده ایم.
بازپرس ویژه جرائم رایانه ای مشهد، بهترین راه پیشگیری از آثار منفی این شبکه ها را آگاهی‌رسانی به اقشار مختلف جامعه برای بهره‌مندی از مزایای این فناوری دانست و افزود: توجه جدی به معایب این شبکه ها، فرهنگ سازی در راستای آگاهی کامل از تهدیدات موجود در این فضا و ترسیم بایدها و نبایدها برای این محیط را می توان از راهکارهای پیشگیرانه استفاده از این شبکه های اجتماعی دانست.