همایش "چالش باران‌های اسیدی" دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد

۱۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۴ کد : ۱۵۹۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۳
ازسوی کانون محیط‌زیست مدیریت اموراجتماعی دانشگاه شهیدچمران اهواز، همایش "چالش باران‌های اسیدی" دراین دانشگاه برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترقائدی عضو هیئت‌علمی گروه جغرافیا و برنامه‌ریز...
ازسوی کانون محیط‌زیست مدیریت اموراجتماعی دانشگاه شهیدچمران اهواز، همایش "چالش باران‌های اسیدی" دراین دانشگاه برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترقائدی عضو هیئت‌علمی گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری دانشگاه  شهیدچمران اهواز، دراین نشست به تأثیر باران‌های اسیدی بر گیاهان اشاره کرد و گفت: هرچه آب اسیدی‌تر باشد، موجب کندی رشد گیاه، کاهش میزان محصول و افت سرسبزی و شادابی آن خواهد شد.
وی افزود: تأثیرگذاری بارش‌های اسیدی بر روی انسان‌ها به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم است، تأثیر مستقیم آن درکوتاه مدت به شکل سوزش چشم و مشکلات پوستی نمایان می‌شود و در درازمدت حتی منجر به سرطان پوست خواهد شد. همچنین تأثیرات غیرمستقیم آن به صورت استفاده ما از گیاهان و حیواناتی است که درمعرض بارش‌های اسیدی بوده‌اند.
عضو هیئت‌علمی گروه جغرافیای دانشگاه شهید چمران اظهار کرد: آنچه در خوزستان بیش از همه باعث آلودگی می‌شود، صنایع نفتی است، از دیگر منابع آلودگی در این استان مزارع نیشکر و آتش‌سوزی آن‌ها است.
دکترقائدی ادامه داد: سومین منبع مهم آلوده‌کننده در استان خوزستان ریزگردها هستند که به علت فضاها و ساختمان‌های شهری، امکان خروج از شهر را نداشته و به صورت معلق در هوا باقی می‌مانند و با اولین بارش پاییز به زمین رسیده، موجب بروز بیماری‌های متعدد می‌شوند.
وی وجود زباله‌های پراکنده و بعضاً آتش زدن آن‌ها در حومه شهر را عامل دیگری برای آلودگی هوا و ایجاد آلرژی و حساسیت‌های پوستی دانست و افزود: مجموعه عواملی که نام‌برده شد، سناریوهای مطرح‌شده برای علت‌یابی آلودگی هوای این استان هستند که باید برای مشخص شدن دلیل اصلی، تحقیقات جامع‌تر صورت گیرد.
دکترقائدی نقش گونه گیاهی "کونوکارپوس" در آلودگی هوای استان را مردود عنوان کرد و گفت: در بیان نقش این‌گونه‌ی گیاهی در آلودگی هوا، استناد سازمان محیط‌زیست به مقاله‌ای درج‌شده دریکی از نشریات پاکستانی است که از لحاظ درجه علمی، قابل اعتبار نیست، بنابراین از لحاظ علمی این فرضیه مردود است.
وی درپایان، نتیجه‌گیری درخصوص مشخص شدن عامل اصلی بیماری‌های آلرژیک، تنفسی و حساسیت‌های پوستی ناشی از بارش‌های پاییزی را نیازمند همفکری همه مجموعه‌های مرتبط، همچون بهداشت و درمان و محیط‌زیست دانست.