همایش "آسیب های نوپدید شبکه های اجتماعی مجازی" در دانشگاه دانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۵:۴۰ کد : ۱۵۸۹۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۸۰۵
همایش "آسیب های نوپدید شبکه های اجتماعی مجازی" باحضور رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا کشور دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر یدا... زرگر مدیر امور ا...
همایش "آسیب های نوپدید شبکه های اجتماعی مجازی" در دانشگاه دانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد
همایش "آسیب های نوپدید شبکه های اجتماعی مجازی" باحضور رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا کشور دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر یدا... زرگر مدیر امور اجتماعی دانشگاه شهیدچمران اهواز دراین همایش گفت: در استفاده از ابزارهای تکنولوژی و اینترنت، اصل بر این است که کارکردهای مثبت و فواید گوناگون آن در ابعاد علمی، آموزشی، اطلاع رسانی، فرهنگی، اجتماعی موردنظر قرار گیرد، اما همیشه وسایل تکنولوژی می توانند در کنار فواید خود آسیب هایی را نیز به همراه داشته باشند، از این رو، آگاهی شهروندان و دانشگاهیان به عنوان قشر بزرگی از جامعه، نسبت به این آسیب ها ضروری است. 
وی افزود: آگاهی‌بخشی در زمینه آسیب های نوپدید شبکه های اجتماعی مجازی، به معنای کاستن از ارزش و لزوم وجود آنها در زندگی امروزی نیست، اما هدف پیشگیری از تبعات منفی احتمالی آنهاست.
دکترزرگر یکی از اشارات به همین آسیب های احتمالی را در آیه 9 سوره مبارکه طارق عنوان کرد که خداوند می فرماید "روزی که رازها آشکار شود" و این مصداق دنیوی این آیه است، چراکه با وجود دنیای مجازی، حریم شخصی برای افراد باقی نمی ماند.
در ادامه این همایش، مدیرکل اداره پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور به بیان آثار فاصله دیجیتالی بین نسلی و فرصت ها و چالش های فضای مجازی پرداخت و گفت: امروزه نسل جوان با شتاب بسیار زیادی وارد دنیای مجازی شده در حالی که نسل پیش از آنها با کندی به این عرصه پا می گذارند و همین سرمنشأ مخاطرات زیاد و شکاف بین نسل ها شده است.
دکتر شیرین احمدی نیا با بیان اینکه برای پر کردن این شکاف باید پدر و مادر با سرعت بیشتری به دهکده جهانی ورود پیدا کنند، گفت: از فواید فضای مجازی و اینترنت نیز نباید غافل بود، ازجمله اینکه صرفه جویی چشمگیر در زمان و از بین رفتن بُعد مکان، مهمترین این فواید هستند.
وی همچنین وجود شبکه‌های اجتماعی را موجب بروز تغییرات بنیادین در سبک زندگی انسان ها، فرهنگ جوامع، ادبیات گفتاری و نوشتاری، آداب و سنن و حذف مراودات کاغذی دانست.
مدیرکل اداره پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور در پاسخ به این پرسش که آیا حضور پرشتاب نسل جوان در شبکه های مجازی یک فرصت است یا چالش، بیان کرد: اگر تلاش کنیم تا فاصله بین نسلی را کمتر کنیم و والدین دراین مقوله به فرزندان خود نزدیک تر شوند، قطعا ابزارهای پیشرفت تکنولوژی یک فرصت محسوب می شود.
دکتراحمدی نیا گفت: براساس آخرین آمار، 80 درصد جوانان ایرانی تمایل به استفاده از اینترنت دارند و بیشترین جامعه مخاطب آن افراد 14 تا 22 سال هستند، که این بدان معناست که والدین این جوانان باید با سرعت بیشتری به ابزار تکنولوژی روز آگاه باشند.
همچنین رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای کشور در بیان وظیفه اصلی پلیس فتا و تعریف جرایم سایبری گفت: وظیفه پلیس فتا، صرفا رسیدگی به جرایمی است که در فضای مجازی اتفاق می افتد و جرم سایبری به هر اقدامی اطلاق می شود که از طریق فضای مجازی و با بهره گیری از ابزارهای اتصال به فضای مجازی صورت گرفته و حقوق شناسایی‌شده برای افراد را نقش می کند.
سرهنگ علیرضا آذردرخش از جمله شاخصه های جرایم سایبری را سرعت بسیار بالای بزهکار و ناشناخته بودن مرتکبان برشمرد و خاطرنشان کرد: متاسفانه در جامعه ما آنگونه که جرایم سنتی مانند دزدی و قتل، قبح و زشتی دارد جرایم سایبری عمل قبیحی محسوب نمی شود.