همایش هم اندیشی و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه دامغان برگزار شد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۰ کد : ۱۵۸۹۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۸۴
همایش یک روزه هم اندیشی و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی به میزبانی دانشگاه دامغان در برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، محمدجواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  در این همایش یک روزه گفت:...
همایش یک روزه هم اندیشی و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی به میزبانی دانشگاه دامغان در برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، محمدجواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  در این همایش یک روزه گفت: امروز برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی باید برخی موارد اصلاح شوند که از جمله آن منابع بانکی هستند که باید در خدمت تولید کشور قرار گیرند .
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این همایش گفت: شکل گیری اقتصاد مقاومتی گام مهمی برای مقابله با توطئه های استکبار جهانی و در عین حال ساخت پایه های تمدن اسلامی است لذا برای تمدن سازی اسلامی لازم است نسل تازه ای در نیروی انسانی تربیت شوند که ضمن داشتن دانش، مهارت کاربرد یک فرهنگ مناسب را نیز داشته باشند.
دکتر حسن بنیانیان با بیان اینکه منظور از فرهنگ نوعی از اعتقاد، باور و رفتار پایدار است، اظهار داشت: تمدن اسلامی نیازمند نسل جوانی است که بداند چگونه دانش و مهارت خود را در خدمت ساختن نظام های اجرایی اسلامی و بومی قرار دهد.
وی با اشاره به نقش دانشگاه ها و استادان در تربیت نسل تازه ای از جوانان کشورگفت: نقش استادان نقشی بی بدیل است و ما باید این سیاست علمی را باور کنیم که در جامعه اسلامی همه مدیران، کارشناسان و نخبگان یک جامعه شناس و اسلام شناس باشند تا درک عالمانه ای از فرهنگ، اقتصاد و رابطه این دو مقوله با هم داشته باشند.
نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه اسبق دامغان نیز در این نشست با بیان اینکه بدون اقتصاد پویا و ریشه دار نمی توانیم به رشد و توسعه جامعه دست پیدا کنیم، گفت: اقتصاد مستحکم در هرجامعه به مدیران و مردمش فرصت خواهد داد که به بازسازی روابط اجتماعی و بهبود مناسبات فرهنگی خویش بپردازند.
آیت الله غلامعلی نعیم آبادی افزود: هرچه اساس اقتصاد در برابر حوادث مختلف مقاوم باشد، آن جامعه دچار مشکلات کمتری خواهد شد لذا باید گفت اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصادی مستحکم است.
وی ادامه داد: اقتصاد متزلزل سبب مشکلات فراوان اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در جامعه می شود و به دین داری مردم نیز آسیب زده و دشمنان را بر مسلمانان مسلط می سازد.
نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش از دانشگاه ها به عنوان خط مقدم اجرای اقتصاد مقاومتی یاد کرد و گفت: امروز اقتصاد مقاومتی به مثابه یک ضرورت تلقی می شود که باید به دنبال آن برویم چرا که تنها راه علاج کشور محسوب می شود.
عبد الرحمان رستمیان با بیان اینکه باید از اقتصاد مقاومتی به خوبی استفاده کنیم، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی می تواند در سطح جامعه نهادینه شود و این مهم با بهره گیری از دیدگاه های نخبگان کشور میسر خواهد شد.
وی افزود: ما معتقدیم که امروز قشر دانشگاهی بیش از گذشته به تقویت اقتصاد کشور از راه تبیین راهکارهای اقتصاد مقاومتی کمک خواهد کرد تا این مهم که همانا از منویات مقام معظم رهبری نیز محسوب می شود، در جامعه تحقق پیدا کند.
رئیس دانشگاه دامغان نیز در این همایش دانشگاه را بستر تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: آسیب شناسی مسیر تحقق الگوی اقتصاد مقاومتی، ارائه الگوی بومی با توجه به پتانسیل های موجود، کار آفرینی، شرکت های دانش بنیان و تبیین مولفه های فرهنگی برای دست یابی به اقتصاد مقاومتی از مهم ترین اهداف برگزاری همایش یکروزه هم اندیشی و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی به میزبانی دانشگاه دامغان است.
دکتر عبدالعلی بصیری با اشاره به لزوم تحقق شعار سال مورد تاکید مقام معظم رهبری، بیان کرد: دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور یکی از مهم ترین بسترهای تحقق اقتصاد مقاومتی در سطح جامعه هستند که باید نقش و حضور خودشان را در این راستا پررنگ کنند تا منویات معظم له در نامگذاری شعار سال جدید به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل به خوبی تحقق پیدا کند.