همایش ملی گفتمان اعتدال در استان ایلام برگزار شد

۲۹ آذر ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۵ کد : ۱۵۸۸۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۰۹
آیین افتتاحیه نخستین همایش ملی گفتمان اعتدال در دانشگاه ایلام با حضور دکتر صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر علی اکبری، رئیس دانشگاه ایلام، مهندس مراورید، استاندار ایلام ...
همایش ملی گفتمان اعتدال در استان ایلام برگزار شد
 آیین افتتاحیه نخستین همایش ملی گفتمان اعتدال در دانشگاه ایلام با حضور دکتر صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر علی اکبری، رئیس دانشگاه ایلام، مهندس مراورید، استاندار ایلام برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمد علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام  ضمن خیر مقدم به حاضرین بیان داشت: گفتمان یعنی اتخاذ روش مدنی، حذف تریبون یک طرفه، همدلی و همزبانی و تا زمانی که همزبان نشویم گفتمان محقق نمی‌شود .
وی در همایش ملی اعتدال در دانشگاه ایلام اظهار کرد: یکی از ماموریت‌های دانشگاه ایلام، فرهنگ‌سازی و تمدن‌سازی اسلامی است، انقلاب اسلامی یک انقلاب گفتمانی است و دانشگاه‌ها بویژه دانشگاه ایلام به دنبال این است که گفتمان انقلاب اسلامی را در جامعه نهادینه کند.
رئیس دانشگاه ایلام گفت: 136 نفر از صاحبان اندیشه و اساتید سراسر کشور به دبیرخانه این همایش مقاله ارسال کردند که در مجموع بیش از 80 مقاله برگزیده شد.
دکترعلی‌اکبری با اشاره به اینکه گفتمان به معنای قبول خرد جمعی در اداره جامعه است، خاطرنشان کرد: گفتمان به معنای کاهش منیت و تصمیم‌گیری فردی است، گفتمان یعنی پذیرش حقوق همه آحاد جامعه حتی مخالفین، گفتمان به معنای سالم‌ترین راه و کم هزینه‌ترین راهبرد برای کاهش منازعات است.
وی گفتمان را داشتن مقبولیت اجتماعی برای تصمیم‌گیری دانست و گفت: گفتمان یعنی کاهش فاصله بین دولت و ملت، گفتمان یعنی حساب کردن اندیشه به عنوان برگ برنده در تمام امور
وی با اشاره به اینکه چهره‌های مختلف سیاسی از هر جناحی در دانشگاه سخنرانی می‌کنند، تصریح کرد: دانشگاه باید آرام حرف‌های خودش را بزند، فضای دانشگاه برای فعالیت همه گروه‌های سیاسی فراهم شده و دانشجویان به راحتی و آرامی فعالیت ‌کنند.
رئیس دانشگاه ایلام در پایان تاکید کرد: یک مقوله از فرمایشات مقام معظم رهبری را هنوز انجام نداده‌ایم که آن کرسی‌های نظریه پردازی است که البته زمینه را برای طرح آن فراهم می‌کنیم .
مهندس محمدرضا مروارید، استاندار ایلام در همایش ملی اعتدال در دانشگاه ایلام اظهار کرد: اگر هر یک از استان‌های کشور را با مشخصه‌ای خاص می‌شناسند ایلام را در این سال‌ها میزبانی صادق، برای زوار حسینی(ع) باید نام نهاد که در آن جلوه‌های بی‌بدیل از دلداگی مردم را از پذیرایی و خدمت به زائران امام حسین(ع)  می توان مشاهده کرد.
وی با بیان اینکه این همایش فرصتی است که صاحب‌نظران با الهام از آموزه‌های اسلام و اهل‌بیت(ع) راه جدیدی به جهانیان ارائه کنند، افزود: اعتدال در دوستی و معاشرت، خوردن و آشامیدن، کسب مال، انفاق و بخشش و خواب و استراحت نمونه‌هایی از سبک زندگی اعتدالی بر مبنای آموزه‌های دین اسلام است که می‌تواند الگوی جهانیان باشد.
استاندار ایلام اضافه کرد: تحریم و تهدید غربی‌ها راه خود را شناخت و ملت‌ها باید از ایران درس بگیرند و نباید فراموش کرد که تروریست، افراطی‌گری و حتی تغییرات آب و هوای جهان به دلیل آن است که آدمی اعتدال را کنار گذاشته است.
مهندس مروارید با اشاره به اینکه تعادل در جهان امروز به دلیل عدم توجه متوازن به ساحت‌های انسانی به شدت به هم خورده عنوان کرد: پیشنهاد رئیس دولت تدبیر و امید برای جهانی عاری از خشونت نشان از هوشیاری ملت ایران دارد که در دنیای امروز جهان را به تدبیر و امید فرا می‎خواند.
استاندار ایلام با بیان اینکه باورهای این سرزمین چنان است که پردازش و بهره‌گیری از آنها حل مشکلات و گفت‌وگو با جهانیان را به همراه دارد، بیان کرد: از جمله نمونه‌های آن می‌توان به مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد که دستاورد آن زندگی در امنیت و آرامش برای مردم است.
دکتر سیدرضا صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز در سخنانی برجام را حاصل تعامل جهانی گفتمان اعتدال دانست و گفت: ایجاد ثبات و آرامش در داخل کشور، پذیرش اصل مذاکره برای مسایل کشور و شناخت ایران به عنوان کلید منطقه در جهان از نتایج این تعامل است.
دکتر سیدرضا صالحی امیری در همایش ملی گفتمان اعتدال در ایلام اظهار کرد: مجموعه مباحثی که در یک دوره 10 ساله داشتیم در این مدت 400 پروژه تحقیقاتی را دنبال کردیم که در مجموع از بررسی آنها به این نتیجه رسیدیم که اداره کشور بدون یک زیرساخت فکری ممکن نیست و آنچه که امروز شما به عنوان عملکرد دولت مشاهده می‌کنید حاصل کارهای پژوهشی، تحقیقاتی و عملیاتی است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه بعد از انقلاب 5 گفتمان مطرح شد عنوان کرد: اولین گفتمان، گفتمان ارزش‌ها با محوریت جنگ و جهاد و شهادت، دومین گفتمان سازندگی بود که بعد از آن گفتمان اصلاحات مطرح شد که به دنبال آن گفتمان عدالت طرح گردید که نتوانست به اهدافش برسد و بعد از آن گفتمان اعتدال مطرح شده است که نیاز امروز جامعه و ضرورت فردای ایران است.
دکتر صالحی‌امیری یادآور شد: اولین استانی که بعد از تهران همایش ملی اعتدال برگزار کرده استان ایلام است که به نوبه خود جای تقدیر دارد.
گفتنی است  پس از مراسم افتتاحیه مقاله های برگزیده این همایش ملی توسط پژوهشگران ارائه شد.