هفته پژوهش می تواند نقش خود را در زنجیره تبدیل علم به ثروت ایفا کند

۲۹ آذر ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۷ کد : ۱۵۸۴۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۴۶
دکتریوسف گرجی معاون پژوهشی پارک علم و فناوری قزوین در خصوص تأثیر     پژوهش و فناوری در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و تبدیل علم به ثروت گفت: برگزاری چنین رویدادی زمانی می تواند تاثی...
هفته پژوهش می تواند نقش خود را در زنجیره تبدیل علم به ثروت ایفا کند
دکتریوسف گرجی معاون پژوهشی پارک علم و فناوری قزوین در خصوص تأثیر     پژوهش و فناوری در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و تبدیل علم به ثروت گفت: برگزاری چنین رویدادی زمانی می تواند تاثیر گذار باشدکه صنعت و دانشگاه هر دو اهتمام به آن داشته و هر کدام موانع تعامل را از سوی خود برطرف کنند همچنین مجریان برگزاری نیز، شورایی متشکل از فعالان صنعت و دانشگاه باشند. در این صورت برپایی هفته پژوهش می تواند نقش خود را در زنجیره تبدیل علم به ثروت ایفا کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر گرجی در خصوص   ارتباط صنعت و دانشگاه در پارک علم و فناوری قزوین افزود: ‌این ارتباط با حضور مراکز تحقیق و توسعه واحد های صنعتی در داخل مجموعه پارک علم وفناوری میسر شده و عمیق ترین ارتباط با صنعت در مجموعه پارک علم وفناوری با حضور شرکت هایی چون تام لوکوموتیو آریا صورت پذیرفته که مسئول تحقیق و توسعه شرکت از اعضای هیئت علمی دانشگاه مادر استان است.
معاون پژوهشی پارک علم و فناوری قزوین در خصوص برپایی هر چه بهتر مراسم هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه ها گفت: پیشنهاد می شود جهت اجرای بهتر مراسم ، دبیرخانه ای دائمی به صورت  فعال و پویا در سطح وزارتخانه و حتی فراتر از آن در حد چند وزارتخانه مرتبط مانند وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، وزارت صنعت معدن و تجارت و همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شود تا هم جلوی بسیاری از موازی کاری ها و اتلاف هزینه های زاید گرفته شود و هم به خروجی مطلوب ارتباط حقیقی صنعت و دانشگاه دست یابیم .
وی در خصوص میزان هماهنگی و همکاری دستگاه های اجرایی استان با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری استان قزوین افزود: ارتباط و تفاهمات مناسبی در سطح استان و مجموعه پارک علم و فناوری اتفاق افتاده است ، منتها مشکل اساسی در تعامل، دور بودن فضای کاری بسیاری از دستگاه ها از فضای پژوهش است و در بسیاری موارد پژوهش و استفاده از خروجی های آن موضوعی نمایشی و یا غیر کاربردی است ونبود متولی مشخص در امر پژوهش که بتواند اجماع نظرات را جمع و ممیزی کند نیز از مشکلات جدی در تعاملات کاربردی است.
دکتر گرجی درمورد تخصیص بودجه پژوهش در سطح کشور گفت: به نظر می رسد بودجه پژوهش اگر درصدی از کل بودجه کشور باشد و در بودجه تمامی دستگاه ها با توجه به وظایف ذاتی آنها دیده شود و نحوه هزینه آن صرفا در محل پژوهش باشد مناسب است.
معاون پژوهشی پارک علم وفناوری قزوین درخصوص دستاورد این پارک درحوزه ارتباط با صنعت اظهارداشت: عمیق ترین ارتباط با صنعت در مجموعه پارک علم وفناوری  قزوین با حضور شرکت هایی چون تام لوکوموتیو آریا صورت پذیرفته که مسئول تحقیق و توسعه شرکت از اعضای هیئت علمی دانشگاه مادر استان است.
وی درخصوص تحقق دانشگاه های نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین گفت: در این خصوص  آن دسته از دانشجویان تحصیلات تکمیلی که برای هدف مشخص مانند راه اندازی کسب و کار وارد دانشگاه می شوند ، باید از امتیاز خاص مشاوره های صنعتی، مدیریتی و کسب و کار به صورت رایگان بهره مند شوند.
دکتر گرجی  خصوص دیدگاه خود درباره سند آمایش آموزش عالی گفت: در حال حاضر خروجی قابل سنجشی از طرح فوق به ویژه در حوزه اسناد بالادستی مشاهده نشده است. زمانی طرح های این چنینی می توانند کارکرد محسوسی را ایجاد کنند که ضمن مشخص کردن شرح وظایف و حوزه اختیارات هر بخش در گام های عملیاتی ، موانع را نیز کاهش دهند.