هفته پژوهش فرصت مناسبی است که ایده های برتر و نوآوری ها در سطح کشور شناسایی و ارزیابی شوند

۳۰ آذر ۱۳۹۴ | ۱۱:۴۴ کد : ۱۵۸۳۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۱
دکترمحمد نصیری معاون پژوهشی پارک علم و فناوری همدان گفت : هفته پژوهش فرصت مناسبی است که ایده های برتر و نوآوری ها در سطح استان و کشور شناسایی و ارزیابی شوند .به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر نصی...
هفته پژوهش فرصت مناسبی است که ایده های برتر و نوآوری ها در سطح کشور شناسایی و ارزیابی شوند
دکترمحمد نصیری معاون پژوهشی پارک علم و فناوری همدان گفت : هفته پژوهش فرصت مناسبی است که ایده های برتر و نوآوری ها در سطح استان و کشور شناسایی و ارزیابی شوند .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر نصیری در خصوص تأثیر     پژوهش وفناوری در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و تبدیل علم به ثروت گفت: به منظور توجه هرچه بیشتر و اهمیت دادن به مباحث پژوهش و فناوری ، هفته پژوهش زمانی است که سازمان ها و ادارات و دانشگاه ها سعی در ارائه فعالیت ها و تلاش های خود در طول یک سال گذشته در حوزه پژوهش و فناوری دارند و فرصت مناسبی است که اقشار مختلف جامعه با توانمندی ها و خدمات مراکز پژوهشی و علمی و سازمان ها در حوزه پژوهش و فناوری آشنا شوند.
وی افزود : برپایی نمایشگاه های هفته پژوهش فرصتی است تا پتانسیل های علمی و محصولات هر استان به معرض نمایش همه افراد اعم از صنعتگران و دانشگاهیان گذاشته شود تا صنعتگران از پتانسیل های علمی دانشگاهیان جهت هدایت این پتانسیل ها به سمت صنعت استفاده کنند و یا دانشگاهیان نیاز صنعت را شناخته و آن را برآورده سازند
وی در خصوص ارتباط صنعت و داتشگاه در پارک علم و فناوری همدان  افزود: با عنایت به فلسفه وجودی پارک ها که در حقیقت پل ارتباطی صنعت و دانشگاه و مراکز پژوهشی می باشد، می توان گفت که در حال حاضر پارک ها بیشترین ارتباط را بین دانشگاه ها و صنعت در جامعه ایجاد کرده اند. پارک علم و فناوری استان همدان نیز با بیش از 90 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها در راستای ارائه مشاوره های علمی و فنی و بازاریابی و تجاری سازی به واحدهای فناور سعی در ایجاد ارتباط هرچه بیشتر بین این دو حوزه دارد. در حقیقت پارک های علم و فناوری حلقه واسط بین این دو مجموعه هستند.
معاون پژوهشی پارک علم و فناوری همدان در خصوص برپایی هر چه بهتر مراسم هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه ها گفت: حضور پررنگ تر دانشگاه ها در مسائل روزمره اقتصادی و اجتماعی جامعه و مهیا ساختن شرایط ورود دانش و فناوری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی و اجتماعی جامعه و وفرهنگ سازی این مسائل در هفته پژوهش نقش به سزایی در گسترش فرهنگ پژوهش و فناوری در کشور دارد. تشکیل کارگروه های تخصصی پژوهش و فناوری در سطح استان ها و بررسی مسائل و مشکلات موجود در این حوزه با حضور افراد صاحب نظر می تواند تاثیرگذار باشد .
دکترنصیری در خصوص میزان هماهنگی و همکاری دستگاه های اجرایی استان همدان با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری این استان افزود: به طور کلی فرهنگ پژوهش و فناوری در سطح دستگاه های اجرایی و سازمان های اجرایی نیاز به توجه بیشتری دارد و هفته پژوهش می تواند فرصت ارتباط بیشتر دستگاه های دولتی و بخش خصوصی را با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایجاد کند و آنرا ارتقا بخشد.
وی درمورد تخصیص بودجه پژوهش در سطح کشور گفت: پژوهش و فناوری دو بال توسعه علمی کشور می باشند و لازم است به مباحث مربوط به فناوری نیز به همان اندازه پژوهش پرداخته شود و توجه صرف به مسائل پژوهشی باعث می شود که توسعه علمی کشور ، تحول دراقتصاد و توسعه کشور و افزایش ثروت در جامعه را به همراه نداشته باشد. پارک های علم و فناوری به عنوان متولیان اصلی فناوری در کشور می توانند با حمایت های بیشتر در افزایش ثروت در جامعه و توسعه اقتصاد دانش بنیان و بالابردن توان اقتصاد مقاومتی در کشور تأثیرگذار باشند.
معاون پژوهشی پارک علم و فناوری همدان درخصوص دستاورد این پارک درحوزه ارتباط با صنعت اظهارداشت:  هدایت دانشجویان به صنعت جهت انجام پروژه های درسی و تسهیل در پذیرش دانشجویان توسط صنایع از دستاورد این پارک  درحوزه ارتباط با صنعت است.
دکترنصیری درخصوص تحقق دانشگاه های نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین گفت:  راه اندازی مراکز نوآوری و کانون های شکوفایی خلاقیت ونوآوری و مراکز رشد علم و فناوری با محوریت پارک های علم و فناوری در توسعه دانشگاه های کارآفرین نقش به سزایی دارد. همچنین دانشگاه ها باید به سمت ارائه خدمات فنی و مهندسی به شرکت های دانش بنیان و فناور حرکت کنند تا هم باعث ایجاد درآمد در دانشگاه ها شوند و هم در تولید ثروت و ایجاد ارزش افزوده در کشور تاثیر گذار باشند و از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی موجود در خیلی از دانشگاه ها به نحو احسن استفاده شود.
دکتر نصیری  خصوص دیدگاه خود درباره سند آمایش آموزش عالی گفت: سند آمایش آموزش عالی کشور بیشتر منطبق بر دانشگاه های نسل اول و دوم که بیشتر آموزش محور و یا در نهایت پژوهش محور می باشند ، توجه دارد ولی دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین نیازمند سند آمایش جدیدی است که در آن توجه بیشتری به مباحث فناوری و کارآفرینی در دانشگاه ها شده باشد و به نحوی زیرساخت های لازم به منظور ایجاد دانشگاه کارآفرین و یا حتی فن آفرین کمتر دیده شده است. به طور کلی قوانین آموزش عالی در راستای آموزش و توسعه آموزش می باشد و کمتر به مباحث کارآفرینی دانشگاهی پرداخته شده است.
معاون پژوهشی پارک علم و فناوری همدان در خصوص حضور رسانه های جمعی در هفته پژوهش و چگونگی روز و تاریخ آن اظهارداشت : پارک های علم و فناوری علاوه بر فضاسازی مناسب جهت جذب مخاطبین در این هفته دو برنامه تلویزیونی نیز تدارک دیده بود که از طریق سیمای همدان در خصوص برنامه های این پارک در هفته پژوهش و فناوری پخش شد .