هفتمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران در دانشگاه دامغان برگزار شد

۲۱ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۲ کد : ۱۵۸۳۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۶۲
در افتتاحیه همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران، رئیس انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران بر ضرورت هدفمند بودن کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در راستای رشد و توسعه علمی کشور  تأکید کرد .به گزارش روابط ...
هفتمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران در دانشگاه دامغان برگزار شد
در افتتاحیه همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران، رئیس انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران بر ضرورت هدفمند بودن کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در راستای رشد و توسعه علمی کشور  تأکید کرد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، پروفسور محمد حسن کریم پور در هفتمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران که با حضور بیش از 200 نفر از زمین شناسان و پژوهشگران از سراسر کشور برگزار شد، ضمن تأکید بر اینکه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی باید هدفمند باشد و با برنامه دنبال شود، افزود: هدفمند بودن کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در رشد و توسعه علمی کشور تأثیرگذار و تضمین کننده ثبات است.
وی با بیان اینکه همگرایی متخصصان تشکل های معدنی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها و سازمان توسعه معدن کشور در رونق و توسعه دادن معادن کشور سهم قابل توجهی دارند، خاطرنشان ساخت: باید با کارهای تحقیقاتی و پژوهشی به نیازهای کشور پاسخ دهیم.
دکترکریم پور با تأکید بر اینکه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در امر معادن کشور به خاطر نبود بودجه و اعتبار نباید تعطیل شود، افزود: نقش دانشگاه ها و مراکز آموزش های عالی کشور در تنظیم برنامه ها در تقویم تحقیقاتی و پژوهشی ایران ۱۴۰۴ مهم و از یک اهمیت ویژه برخوردار است که باید به صورت ویژه به این موضوع پرداخته شود.
در ادامه این مراسم جمشید ملارحمان معاون معادن و اکتشافات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به خبرنگاران افزود: پارسال 200 هزار کیلومتر مربع از عرصه های کشور زیر پوشش طرح های اکتشاف معدن رفت و با این بررسی ها هم اکنون 80 پروژه اکتشافی با رعایت کامل مسائل زیست محیطی در حال اجراست.
وی با اشاره به فعال بودن پنج هزار معدن در کشور، افزود: از این تعداد، سه هزار معدن در زمینه استخراج سنگ آهن، سنگ آهک، سنگ لاشه، بوکسیت و سایر فلزات فعالیت دارند.
نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس شورای اسلامی نیز خواستار شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل های معدنی کشور در راستای تولید اشتغال و ثروت شد و گفت: آمایش سرزمین در این زمینه نقش قابل توجهی دارد.
عبدالرحمن رستمیان بهره گیری از قطب های معدنی و صنعتی کشور در کنار سیاست گذاری و برنامه ریزی مناسب را امری ضروری دانست و با انتقاد از کم بودن بودجه تحقیقاتی و پژوهشی، اظهار داشت: سهم این بخش باید از دو درصد به چهار درصد افزایش پیدا کند.
دبیر هفتمین همایش ملی زمین شناسی و اقتصاد ایران نیز از ارسال ۲۳۰ مقاله به دبیرخانه این همایش خبر داد و افزود: از این تعداد ۱۶۰ مقاله پذیرش شده است.
علی اکبر حسن نژاد اضافه کرد: از این تعداد مقاله ارسالی ۶۰ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۳۰ مقاله دیگر به صورت پوستر است که در طی دو روز برگزاری همایش از آنان استفاده و بهره برداری خواهد شد.
گفتنی است در این همایش از دو پیشکسوت معدنی و ۱۲ مهمان افتخاری با اهدا لوح و تندیس تجلیل شد.

( ۲ )