نقد و بررسی وضعیت توسعه کمی و کیفی دانشگاه های آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز

۱۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۱:۴۷ کد : ۱۵۶۵۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۰۴
وضعیت توسعه کمی و کیفی دانشگاه های آذربایجان شرقی، با حضور دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، معاون امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی، هیئت رئی...
وضعیت توسعه کمی و کیفی دانشگاه های آذربایجان شرقی، با حضور دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، معاون امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی، هیئت رئیسه دانشگاه تبریز و روسای دانشگاه های استان در دانشگاه تبریز مورد نقد و بررسی قرار گرفت
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در این نشست با بیان اینکه مجموعه دانشگاه های آذربایجان شرقی و به خصوص دانشگاه تبریز به لحاظ سابقه، قدمت و به ویژه  کیفیت آموزش و پژوهش در جایگاهی ممتاز و برتر از دانشگاه های سایر مناطق و حتی کشور هستند، گفت: باید از ظرفیت های علمی دانشگاه های استان برای رشد و توسعه همه جانبه منطقه و کشور بهترین استفاده ممکن انجام شود.
دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، با بیان اینکه به انسجام فرهنگی و اقتصاد مقاومتی توجه خاصی شده است، تصریح کرد: جهت رسیدن به جایگاه برتر علمی منطقه در افق ۱۴۰۴، باید تلاشی جهادگونه در دانشگاه های کشور صورت پذیرد.
وی در بخش دیگر سخنان خود، همدلی و همکاری همه جانبه را برای دست‌یابی به جایگاه برتر علم و فناوری در سطح منطقه ضروری بیان کرد و افزود: امروزه رسالت اصلی دانشگاه های کشور باید حرکت و پرواز به سمت مرزهای دانش علم و تجاری سازی فناوری ها باشد. 
وی، با تاکید بر اینکه دانشگاه های کشور در تربیت نیروی انسانی باید ضمن توجه به شاخص ها و نیازهای بومی منطقه، به بهره وری هم عنایت ویژه ای داشته باشند، یادآور شد: در حال حاضر تولید علم و دانشی ارزشمند تر است که تقاضا محور بوده و بتواند نیازهای جامعه را حل کند.
معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور  اضافه کرد: با وجود شرکت های دانش بنیان، اکثر دانشجویان تحصیلات تکمیلی و برخی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، آشنایی های لازم را در باره اهداف تاسیس شرکت های دانش بنیان و قوانین مربوطه ندارند.
رئیس دانشگاه تبریز نیز در این آیین ضمن تشریح و ارایه گزارش اجمالی از وضعیت آموزش عالی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 220 هزار دانشجو در دانشگاه های استان مشغول به تحصیل هستند، گفت: از این تعداد بیش از 35 هزار دانشجو در مراکز و دانشگاه های دولتی، بیش از 16 هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی، حدود 94 هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی و واحدهای مربوطه، بیش از 40 هزار دانشجو در دانشگاه پیام نور، بیش از 19 هزار دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی و بیش از 14 هزار دانشجو در دانشگاه های غیر دولتی و غیر انتفاعی مشغول به تحصیل هستند.
دکتر محمدرضا پور محمدی در ادامه افزود: در حال حاضر یک هزارو 365 عضو هیئت علمی در دانشگاه های دولتی استان مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد 36 درصد آنها در مرتبه دانشیار و استادی است.
رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود، نوسازی تجهیزات آزمایشگاهی، کارگاهی و تحقیقاتی دانشگاه های استان و پیش بینی ردیف خاص در لایحه بودجه سال 1395 کل کشور را ضروری بیان کرد و گفت: متناسب سازی سهم دانشگاه های استان از اعتبارات قوانین بودجه سنواتی با سهم جمعیت دانشجویی و لحاظ پتانسیل ها و توانمندی های منطقه، تخصیص صد درصدی اعتبارات هزینه ای دانشگاه ها و نیز جبران کسری اعتبارات مزمن مربوط به سنوات قبل و ایجاد صندوق حمایت از پژوهش های کاربردی استانی با امکان انتقال مانده وجوه سنواتی از دیگر مطالبات دانشگاهیان این استان است.
دکتر پور محمدی گفت: برای توسعه کیفی و همه جانبه دانشگاه های استان، تمهیدات لازم در خصوص معافیت مراکز آموزش عالی و پژوهشی از پرداخت عوارض شهرداری در قالب لایحه برنامه ششم توسعه کشور، تکمیل فضاهای پژوهشی پارک علم و فناوری به منظور توسعه و استقرار شرکت های دانش بنیان و تأمین اعتبار اولیه 10 میلیارد ریال جهت فاز مطالعات ایجاد کانون ها فناوری منطقه ویژه علم و فناوری تبریز نیز ضروری است.
دکتر داود بهبودی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی نیز در این نشست ارایه آمار و اطلاعات درست و به موقع از دستگاه ها را خواستار شد و گفت: برای برنامه ریزی و تدوین برنامه های راهبردی و کلان، داشتن آمار و اطلاعات لازم از هر دستگاه و نهادی ضروری است.