نفیس ترین نسخه نگارگری ایران با همکاری دانشگاه شهید باهنرکرمان

۲۴ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۲:۵۶ کد : ۱۵۶۵۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۶
نفیس ترین نسخه نگارگری ایران نسخه خطی «سه مثنوی خواجوی کرمانی»، توسط دانشگاه شهید باهنرکرمان برای نخستین بار منتشر شد به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل یکی از ارزشمندترین نسخه‌های نگارگری ایران...
نفیس ترین نسخه نگارگری ایران نسخه خطی «سه مثنوی خواجوی کرمانی»، توسط دانشگاه شهید باهنرکرمان برای نخستین بار منتشر شد
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل یکی از ارزشمندترین نسخه‌های نگارگری ایران که درکتابخانه بریتانیا نگهداری می‌شود، با مقدمه محمدعلی ‌معلم ‌دامغانی رئیس فرهنگستان هنر، آیدین آغداشلو و علیرضا هاشمی‌نژاد توسط انتشارات موسسه متن فرهنگستان هنر و با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان به صورت نفیس چاپ شده است.
درمعرفی این کتاب عنوان شده است: «این اثر نفیس مجموعه سه مثنوی همای همایون، کمال‌نامه و روضه‌الانوار خواجوی کرمانی، به خط میرعلی بن الیاس تبریزی و 9 مجلس نقاشی، اثر جنید بغدادی، از مهم‌ترین نسخه‌های خطی مصور قرن هشتم هجری قمری به بعد است.
ازدلایل‌ اهمیت بسیار این نسخه باید به چند مؤلفه اساسی اشاره کرد، کتابت نسخه از نخستین نمونه‌های شکل‌گرفته خوشنویسی نستعلیق است و خط کاتب آن ازجهاتی بر خط میرعلی بن حسن تبریزی برتری دارد و می‌توان آن را سرآغاز خوشنویسی خط نستعلیق ایرانی دانست. مجالس نقاشی نه‌گانه این اثر نیز درقیاس با دیگر نمونه‌های پیشین شاهنامه دموت و نگارگری‌های باقی‌مانده از نیمه قرن هشتم، به کمال و زیبایی بارزی دست پیدا کرده و الگو و سرخطی شده‌اند برای قالب و قواره و چهارچوب نگارگری ایرانی تا اواخر قرن دهم هجری. تقسیمات ستون‌ها و صفحه‌آرایی و قرارگیری نوشته‌ها درجاهای مناسب صفحات مصور و تذهیب‌های درون نگاره‌ها نیز از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این اثر است.
همچنین نگاره‌های نه‌گانه کتاب از حیث ترکیب‌بندی و صحنه‌آرایی سرفصل تازه‌ای را در سنت‌ نگارگری ایرانی آغاز کرده‌اند و در طراحی اندام‌ها و نقوش هندسی آرایه‌های عمارات و ایجاد تناسب مطلوب میان آن‌ها، برای نسخه بعدی معتبری چون «شاهنامه بایسنغری» زمینه‌ساز شده‌اند.
گفتنی است بنا براعلام، این نسخه نفیس با همکاری مجتمع مس سرچشمه و انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شده است.