نصب و راه اندازی دستگاه طیف سنجی رامان در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد

۳۱ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۳:۴۷ کد : ۱۵۶۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۳۰
دستگاه طیف سنجی رامان (Raman Spectrometer)در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد، نصب و آماده ارائه خدمات به استادان، دانشجویان و پژوهشگران شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، طیف‌ سنجی رامان برای شن...
دستگاه طیف سنجی رامان (Raman Spectrometer)در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد، نصب و آماده ارائه خدمات به استادان، دانشجویان و پژوهشگران شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، طیف‌ سنجی رامان برای شناسایی ساختار مولکولی بسیار مناسب است. به تازگی ساختار پیچیده مولکول‌های زیستی با طیف سنجی رامان تعیین شده است.
 طیف رامان اطلاعات با ارزشی را نیز در زمینه فیزیک حالت جامد ارائه می‌کندچون طیف‌ سنجی رامان را می‌توان به راحتی برای مطالعه اجزاء و گروه های شیمیائی در محیط آب به کاربرد. استفاده از این تکنیک در مطالعه موجودات زنده از اهمیت خاصی برخورداراست.
در آزمایشهای طیف سنجی رامان، فوتونهای تک طول موج، روی نمونه متمرکز می‌شود و عموماً لیزر به عنوان چشمه تکفام شدت بالا بکار می‌رود. فوتونها با مولکول‌ها برهم کنش می‌کنند و بازتابیده،جذب یا پراکنده می‌شوند. طیف سنجی رامان فوتونهای پراکنده شده را مطالعه می‌کند.
در پراکندگی رامان، فوتون فرودی با ماده برهم کنش می‌کند و طول موج آن به سمت طول موج‌های بیشتر یا کمتر شیفت می‌یابد. شیفت به طول موجهای بیشترغالب است و این پراکندگی را رامان- استوکس می‌گویند که ارتباط مستقیمی با گروه عاملی، ساختار مولکولی متصل به آن، نوع اتم های مولکول و محیط آن دارد. طیف های رامان هر مولکول، منحصربه‌فرد است از این رو می‌توان از آن مانند "اثر انگشت" در تشخیص ترکیبات مولکولی روی یک سطح، درون یک مایع یا در هوا استفاده کرد.
گفتنی است این دستگاه که ساخت شرکت اونتس هلند می باشد، در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد نصب شده و قابل استفاده برای اعضای هیئت علمی، دانشجویان و سایر متقاضیان از جمله صنایع و موسسات می باشد.

( ۱ )