نشست هم اندیشی شاعران و هنرمندان سیستانی در دانشگاه زابل

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۹ کد : ۱۵۵۹۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۴۸
نشست هم اندیشی شاعران و هنرمندان منطقه سیستان  در دانشگاه زابل برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه زابل در آغاز این آیین اظهار داشت: دانشگاه زابل با ایجاد...
نشست هم اندیشی شاعران و هنرمندان سیستانی در دانشگاه زابل
نشست هم اندیشی شاعران و هنرمندان منطقه سیستان  در دانشگاه زابل برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه زابل در آغاز این آیین اظهار داشت: دانشگاه زابل با ایجاد بستری مناسب، زمینه حضور بیش از پیش هنرمندان، شاعران، نویسندگان و محققان را در دانشگاه فراهم کرده است.
دکتر حسینعلی کاوش با اشاره به درک عمیق مدیریت دانشگاه زابل در حمایت از هنرمندان و نویسندگان افزود: یکی از اهداف تاسیس این دانشگاه، از بین بردن انقطاع فرهنگی و تجدید دوران افتخار آمیز فرهنگی و هنری باستانی در منطقه سیستان می باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه زابل با بیان اینکه دانشگاه زابل بستر الگوی توسعه در منطقه است تصریح کرد: ظرفیت ها، استعدادهای سرشار و مفاخر ارزنده ای در منطقه سیستان وجود دارد که می تواند پشتوانه خودباوری وتجدید هویت برای فرزندان این خطه باشد.
وی از ایجاد پژوهشکده هنر و تمدن سیستان در دانشگاه زابل خبر داد و گفت: این پژوهشکده توسط استاد غلامرضا عمرانی نویسنده و محقق سیستانی پیشنهاد شده است و امیدواریم این پژوهشکده تمام ظرفیت های موجود ملی و محلی را در راستای اثر بخشی آن به خدمت بگیرد.
استاد عمرانی نیز در ادامه با اشاره به گذشته آباد منطقه سیستان گفت: در گذشته سرزمین حوزه هیرمند و هامون پربرکت بود به طوری که ساکنین این منطقه بر سر این سفره خدادادی ارتزاق می کردند که متاسفانه تغییرات اقلیمی شرایط سختی را برای زیست مردم ایجاد نموده است که باید برای حل و فصل این معضل تمامی پتانسیلهای موجود را فعال و امید به زندگی را افزایش داد که دانشگاه زابل در این راه قدمهای ارزنده ای برداشته که شایسته تقدیر است.
شاعر، نویسنده و پژوهشگر برجسته سیستانی بر تولید شعر، مقاله، کتاب، مجله، واژه نامه، نقد آثار موجود و تولید ترانه سیستانی تاکید و خواستار بررسی وضعیت گویش سیستانی شد.
مولف کتاب "اسطوره های سیستان" با بیان اینکه سیستان بخش عظیمی از اسطوره های جهان را در اختیار دارد یادآور شد: متاسفانه در حفظ و ترویج گویش سیستانی گذشتگان ما کوتاهی کرده اند که لازم است برای جبران این خلا گام های عملی و ملموس برداشته شود.