نشست معاون اداری مالی وزیر علوم با روسای دانشگاه های استان اردبیل

۱۹ شهریور ۱۳۹۴ | ۲۱:۰۴ کد : ۱۵۵۳۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۴۱
دکترمحمد حسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با روسای دانشگاه های استان اردبیل در محل دانشگاه محقق اردبیلی دیدار و گفتگو کرد .به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،در ای...
دکترمحمد حسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با روسای دانشگاه های استان اردبیل در محل دانشگاه محقق اردبیلی دیدار و گفتگو کرد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،در این نشست دکتر امید در سخنانی سیاست فعلی وزارت علوم را رشد کیفی دانست و اظهار داشت : به همین منظور طرح آمایش آموزش عالی در این وزارتخانه تدوین می شود و تا شهریور ماه به اتمام خواهد رسید.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه از این حیث استان اردبیل وضعیت مطلوبی دارد، افزود: توسعه کمی بدون توجه به اقتضائات یکی از چالش های فعلی است و هر چند رشد کمی در مقطعی اولویت بوده است، این اتفاق باعث آسیب هایی در وزارت علوم  شده؛ از جمله اینکه در موسسات غیر انتفاعی این مشکل به جد دیده می شود.
دکتر امید در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه توسعه کمی باید در چارچوب آمایش باشد و به همین منظور طرح آمایش تهیه می شود تا به نیازهای موجود پاسخ دهد ، گفت : نوسازی ناوگان پژوهشی کشور در دستور کار است و اینکه تجهیزات فرسوده می تواند کیفیت آموزش را کاهش دهد اظهارات صحیحی است و از سال آینده با اولویت قائل شدن به آزمایشگاه های مرکزی این نوسازی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی همچنین به طرح پیشنهادی مبنی بر حمایت دولت به بازسازی ناوگان پژوهشی تاکید کرد و افزود: قرار است درخواست هایی در این راستا با درخواست سایر حوزه ها از جمله بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی تجمیع شده و در صورت وجود منابع برای برنامه ششم تامین اعتبار شود.
دکتر امید در ادامه با بیان اینکه مسئولان استانی رویکردهای متفاوتی نسبت به دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های سراسری دارند، تصریح کرد: در اغلب استان ها مسئولان به ویژه استانداران از وجود دانشگاه مادر به عنوان یک سرمایه حمایت می کنند و در استان اردبیل هم باید این رویه اعمال شود .
وی به ضرورت حمایت از دانشگاه ها و موسسات پژوهشی تاکید کرد و افزود: در عین حال باید از ظرفیت خیرین نیز مدد گرفته و در این خصوص اعتمادسازی شود.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم به پیگیری ردیف بودجه مستقل برای پارک علم و فناوری استان اردبیل اشاره و گفت: در عین حال حمایت از موسسات غیرانتفاعی نیز در دستور کار وزارتخانه است؛ چرا که این موسسات زمانی که برگزاری کنکور سد بزرگی در مقابل دانش آموزان بود به کمک وزارت علوم آمدند.
وی با بیان اینکه وزارت علوم پروژه های نیمه تمام قابل توجهی دارد، ادامه داد: در حال حاضر 2.5 میلیون متر مربع پروژه کلنگ خورده با پیشرفت 5 الی 80 درصد داریم که برای تکمیل آن اعتباری بالغ بر 50 هزار میلیارد ریال لازم است واین در حالی است که اعتبار تخصیصی در سال پنج هزار میلیارد ریال است و اگر تورم را در نظر نگیریم 10 سال و اگر در نظر بگیریم 30 سال زمان نیاز است تا پروژه ها به اتمام برسد.
در ادامه این نشست سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی نیز با تاکید به اینکه دانشگاه محقق اردبیلی تنها دانشگاه سراسری استان ادبیل است، گفت: این در حالی است که امکانات این دانشگاه متناسب با نیازهای مطرح شده نیست.
دکتر گودرز صادقی افزود : 75 هزار دانشجو در رشته های غیر پزشکی در دانشگاه های استان تحصیل می کنند که از این تعداد سهم دانشگاه محقق اردبیلی 11 هزار 300 نفر است و این در حالی است که در کنار ظرفیت های متعدد در تامین  کلاس درس، اتاق هیئت علمی و خوابگاه ها با فضای محدود مواجه ایم و هر چند 65 درصد اعضای هیئت علمی متعلق به این دانشگاه است اما دانشجویان این دانشگاه حتی از تعداد مناسب استاد نیزمحروم هستند.
وی همچنین به راه اندازی دانشکده فناوری نمین اشاره کرد و گفت: درخواست ما از وزارت علوم بررسی مجوز تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی ایثارگران، فرزندان شهدا و زنان سرپرست خانوار و تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی به پیمانی است.
دکترصادقی در پایان خواستار تخصیص اعتبار مناسب برای تکمیل پروژه های نیمه تمام دانشگاه از جمله استخر آن شد و تاکید کرد: این دانشگاه برای ارائه خدمات بهتر نیازمند ساختمان های جدید است.
گفتنی است در ادامه این نشست روسای دانشگاه های پیام نور و جامع علمی کاربردی استان اردبیل و آموزشکده فنی حرف​