نشست مشترک مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر با رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس

۰۵ مهر ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۴ کد : ۱۵۵۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۷۸
دکترمهدی محمدی رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس گفت : تجاری‌ سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری‌های نیاز بازار را در دستور کار داریم. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، نشستی مشترک میان مجری طرح نیر...
دکترمهدی محمدی رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس گفت : تجاری‌ سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری‌های نیاز بازار را در دستور کار داریم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، نشستی مشترک میان مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر با مدیران پارک و تعدادی از شرکت های دانش بنیان مستقر راهکارهای همکاری و ارائه خدمات شرکت ها و واحد های فناور با مجموعه نیروگاه اتمی بررسی شد.
همچنین در ادامه این نشست شرکت های دانش بنیان به ارائه توانمندی و حوزه های کاری خود جهت ایجاد زمینه های همکاری با نیروگاه اتمی پرداختند.
رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس با قدردانی از مجموعه نیروگاه اتمی بوشهر به جهت همکاری با شرکت های دانش بنیان گفت: امروز دانشگاه و صنعت جهت خودکفایی و ایجاد ارزش افزوده در کشور نیازمند یک نهاد ارتباط دهنده از جمله پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان است.
دکترمحمدی درادامه افزود: شرکت های دانش بنیان به جهت ارزش افزوده بالایی که ایجاد می کنند، نقش ویژه ای در رشد کشور در زمینه های علمی، فناوری و نیز اقتصادی بر عهده دارند و از این حیث به عنوان  یکی از بهترین مظاهر و مؤثرترین مؤلفه های اقتصاد مقاومتی به شمار می روند.
وی با بیان ضرورت شناخت نیازمندی های صنایع بخصوص صنایع مستقر در منطقه از قبیل نیروگاه اتمی بوشهر، افزود: شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک می توانند با بومی سازی خدمات و محصولات موردنیاز نقش اثرگذاری را را در خودکفایی و استقلال کشور بردارند.
مهندس جعفری مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر نیز با ابراز خرسندی از انجام چنین نشست کاربردی با فناوران و شرکت های دانش بنیان گفت: به توان و ظرفیت نخبگان جوان و صنعتگران کشور اعتماد کامل داریم و برای توسعه فازهای جدید نیروگاه بوشهر نیز موکداً از هیئت روسی خواسته ایم در انجام پروژه ها از توان داخل به خصوص شرکت های دانش بنیان بومی استفاده و بهره برداری کند.
وی افزود: در واحد اول نیروگاه بوشهر در کل به 60 هزارتن مواد کالا و تجهیزات نیاز داشتیم که تنها موفق شدیم 10 هزار تن آن را از توان داخل استفاده کنیم اما با توسعه 2 واحد نیروگاهی دیگر که قراردادشان تقریباً با هیئت روسی به اتمام رسیده به 300 هزار تن کالا و تجهیزات و 13 هزار نفر اشتغال در هر دوره سال نیازمندیم که عزم ما برای استفاده از ظرفیت و تولیدات شرکت های دانش بنیان جدی است.
مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر درادامه با اشاره به ضمیمه O قرارداد با هیئت روسیه مبنی بر الزام پیمانکاران روس به استفاده از آنچه در کشور تولید می شود بیان داشت: با توجه به کلاس کار نیروگاه اتمی و اهمیت آن محصولات و خدمات دانش بنیان باید دارای ایمنی و کیفیت بسیار بالا و توان رقابت با نوع خارجی را دارا باشند.
مهندس جعفری درادامه گفت: با همکاری پارک علم و فناوری خلیج فارس و سایر دانشگاه های استان اولویت ما برای تامین کالا و خدمات در استان بوشهر و استفاده از ظرفیت های فناورانه بومی کشور است.
درادامه این نشست شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور نوآوران هزاره دانش با طرح سیستم های لمسی اینتراکتیو ، فعال صنعت لیان با طرح سیستم های مدیریت پارکینگ، آرتا پروژه خلیج فارس با طرح سامانه ی مدیریتی بر پایه ی فناوری RFID ، پایش اندازه گیری بوشهر با طرح قطعه ضد خوردگی الکترواستاتیکی (ECP) ، ارمغان صنعت سیراف با طرح خدمات در زمینه بازرسی فنب مولد بخار ، نوید آینده جنوب با طرح مونتاژ، طراحی و ساخت انواع دستگاه های صنعتی ، رعد بوشهر با طرح منابع برق بدون وقفه (UPS) ، لیان راگ با طرح مدل طراحی جوش صنعتی نوین ، نیرو ساحل با طرح سکسینر هوایی قابل قطع زیر بار و MOFتابلویی (تابلو فشار متوسط اندازه گیری روغنی) ، صدر نشینان ساحل با طرح پمپ حرارتی زمین گرمایی ، قدرت آفتاب جنوب با طرح طراحی و اجرایی سیستم های خورشیدی و بهینه سازی مصرف انرژی به ارائه محصولات و خدمات دانش بنیان خود پرداختند.
گفتنی است در پایان این نشست مقرر شد با تشکیل کارگروهی مشترک میان پارک علم و فناوری خلیج فارس، مجری طرح نیروگاه اتمی و شرکت بهره بردار نیروگاه سطح همکاری ها گسترده تر دنبال و پیگیری شود.

( ۱ )