در دیدار با سفیر سوریه در تهران وزیر علوم بر حضور ایران در بازسازی آموزش عالی سوریه تاکید کرد

۲۲ تیر ۱۳۹۳ | ۱۳:۴۸ کد : ۱۵۵۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۰۹
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،دکتر رضا فرجی دانا در دیدار با عدنان محمود سفیر سوریه در تهران  که در محل این وزارتخانه صورت گرفت ،ضمن اشاره به پیروزی های درخشان ارتش سوریه در ماههای اخیر و مشارک...
 در دیدار با سفیر سوریه در تهران وزیر علوم بر حضور ایران در بازسازی آموزش عالی سوریه تاکید کرد
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،دکتر رضا فرجی دانا در دیدار با عدنان محمود سفیر سوریه در تهران  که در محل این وزارتخانه صورت گرفت ،ضمن اشاره به پیروزی های درخشان ارتش سوریه در ماههای اخیر و مشارکت گسترده مردم این کشور در انتخابات ریاست جمهوری گفت : انتخاب مجدد رئیس جمهور سوریه با آرای بالا مرحله جدیدی در تحولات این کشور محسوب می شود.

وی افزود : مشارکت بیش از هفتاد درصد مردم سوریه در انتخابات اخیر نشان داد مردم این کشور  دموکراسی را راه حل مسائل این کشور می دانند و ما ضمن ابراز خوشحالی از انتخاب مجدد بشار اسد به ریاست جمهوری ، به ایستادگی و مقاومت مردم سوریه در قبال تهدیدات داخلی و خارجی افتخار می کنیم.

دکتر فرجی دانا ضمن ابراز تاسف از خسارات سنگینی که گروههای تروریستی به زیر ساخت های آموزش عالی سوریه وارد کرده اند گفت : ضمن دعوت رسمی برای سفر وزیر آموزش عالی سوریه به ایران ، آمادگی کامل خود را برای کمک به  باز سازی زیر ساخت های آموزش عالی این کشور اعلام می کنم.

وی با اشاره به اینکه در دیدار قبلی با سفیر سوریه ، وزارت علوم موافقت خود را برای اعطای بورسیه به 280دانشجوی سوری اعلام کرده بود گفت : ضمن آمادگی برای رفع موانع احتمالی اجرایی شدن این موافقت نامه ، می توانیم  بر اساس اعلام نیاز دولت سوریه تعداد این بورسیه ها را افزایش دهیم.

وزیر علوم افزود: همچنین این فرصت در اختیار آموزش عالی سوریه گذاشته می شود تا اعضای هیئت علمی خودرا برای گذراندن فرصت های مطالعاتی به ایران اعزام کند.

عدنان محمود سفیر سوریه در تهران نیز در این دیدار اظهار داشت : در فاصله شش ماهی که از دیدار  وی با وزیر علوم ایران سپری شده است تحولات به نفع مردم سوریه و مقاومت بوده و این پیروزی ها در قبال فداکاری مردم سوریه و دادن خون های زیاد و همچنین کمک های ملت و دولت ایران صورت گرفته است.

وی افزود: مشارکت گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری علی رغم تهدیدهای گروه های تکفیری نشان داد مردم این کشور ادامه جریان مقاومت را حول محور رئیس جمهور این کشور دنبال می کنند.

عدنان محمود گفت : گروههای تروریستی تمام زیر ساخت های زیر بنایی این کشور را که در 30سال گذشته بنا شده بود هدف قرار داده و تخریب کرده­اند و ازجمله زیر ساخت های آموزش عالی و دانشگاههای این کشور در جریان این حملات خسارات سنگینی متحمل شده اند.

وی افزود :استکبار جهانی و برخی از  کشورهای منطقه آموزش عالی سوریه را مورد تحریم قرار داده اند و آموزش عالی سوریه به دلیل از بین رفتن زیر ساخت ها با چالش های زیادی روبه رو است.

سفیر سوریه در تهران گفت : مهمترین درخواست ما از دولت ایران افزایش اعطای بورسیه در دوره های فوق لیسانس و دکترا و همچنین کمک به رفع نیازهای سالیانه مجموعه آموزش عالی سوریه است.

وی تاکید کرد : افزایش کمک های ایران به آموزش عالی سوریه در کنار سایر ارتباطات سیاسی ، تبلیغات برخی کشورهای منطقه مبنی بر کاهش و  محدود بودن همکاری آموزش عالی ایران و سوریه را خنثی خواهد کرد.

عدنان محمود در پایان رایزنی خود با دکتر فرجی دانا پیشنهاد کرد در جریان سفر  قریب الوقوع وزیر آموزش عالی سوریه به ایران ، طرح جامع بازسازی آموزش عالی سوریه و نیازهای سالانه آن  برای استفاده از  کمک های جمهوری اسلامی ایران آماده و ارائه شود که دکتر فرجی دانا ضمن پذیرش این پیشنهاد گفت: در حد مقدورات حداکثر مساعدت را به آموزش عالی سوریه انجام خواهیم داد و این را وظیفه خود می دانیم.

گفتنی است در این دیدار مدیران حوزه همکاریهای علمی بین المللی و دانشجویی وزارت علوم نیز حضور داشتند.

 

 

 

 

 ​

​​