نشست مشترک رئیس دانشگاه ایلام، رئیس دانشگاه التقنیه الوسطی و رئیس انستیتو فنی کوت عراق برگزارشد

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۵ کد : ۱۵۴۸۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۱
دکترمحمد علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام گفت: جذب دانشجوی عراقی ماموریتی است که از سوی وزارت علوم به دانشگاه ایلام محول شده است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعلی‌اکبری درنشست مشترک با دکترماجد حمی...
دکترمحمد علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام گفت: جذب دانشجوی عراقی ماموریتی است که از سوی وزارت علوم به دانشگاه ایلام محول شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعلی‌اکبری درنشست مشترک با دکترماجد حمید مجید رئیس دانشگاه فنی وسطی و دکتر فرحام بنیه رئیس انستیتو فنی کوت عراق دردانشگاه ایلام گفت: دانشگاه ایلام در ماموریتی که وزارت علوم برای بین‌المللی شدن تعیین کرده است مجدانه به دنبال جذب دانشجو از کشور عراق است.
وی با بیان اینکه درهمین راستا به کشور همسایه یعنی عراق و  بویژه استان واسط توجه بیشتری داریم، افزود: دلایل متعددی برای این ارتباط وجود دارد ، چرا که در ایلام جامعه قابل قبول عرب زبانی وجود دارد و  در سفری که به واسط داشتیم متوجه شدیم بسیاری از مردم کوت اصالتا ایلامی هستند و یا در ایلام فامیل دارند.
رئیس دانشگاه ایلام اضافه کرد: به دلیل وجود اشتراکات فرهنگی، مذهبی و قومی بدون شک در آینده نزدیک شاهد پذیرش دانشجو از این منطقه هستیم.
دکتر علی‌اکبری با اشاره به اینکه در بازدیدی که از انستیتو تکنولوژی وسطی داشتیم به این نتیجه رسیدیم که بین دانشگاه ما و شما فعالیت های اجرایی مطابقت زیادی دارند، خاطرنشان کرد: به همین دلیل در جمع حاضر روسای دانشکده‌ها وجود دارند و مایلم از دانشکده علوم پایه و کشاورزی بازدید کرده و فردا نیز دانشکده فنی مهندسی را مورد بازدید قرار دهید.
وی با تاکید براینکه حاصل این رفت و آمد ها باید برای هر دو دانشگاه مفید باشد، افزود: دانشگاه ایلام صادقانه مایل است افتخار میزبانی اولین گروه دانشجویان عراقی را داشته باشد و امکان  بورس کردن آنها نیز وجود دارد.
رئیس دانشگاه ایلام عنوان کرد: در دانشگاه ایلام به فکر خدمات ویژه آموزشی و پژوهشی و رفاهی برای دانشجویان هستیم و همکاران مسلط به زبان عربی و انگلیسی در بخش استادان و کارکنان ساماندهی کرده ایم.
دکترماجد حمید مجید رئیس دانشگاه التقنیه الوسطی عراق نیز دراین نشست با اشاره به اینکه مناسبت خوبی است که امروز درحضور بزرگان هستیم، گفت: من از کوت آمدم، بسیار مسیر راحت، خوب و نزدیکی است که امیدوارم روابط ما بیش از پیش شود و البته ما در عراق نیز به برقراری بیشتر این رابطه نیاز داریم.
وی با بیان اینکه من خودم در دی ماه سال گذشته به دعوت وزارت علوم ایران به تهران آمدم و از دانشگاه‌های تهران و مشهد بازدید کردیم، افزود: در جریان این بازدیدها شاهد پیشرفت‌های علمی زیادی بودیم، این ارتباطات از همه نظر مشخص و هویدا است و انتظار داریم تفاهم‌نامه‌ای که دراین راستا امضا می شود حتما وارد فاز عملیاتی شود.
رئیس دانشگاه التقنیه الوسطی عراق ادامه داد: دوست داریم در تخصص‌های مشابه دو دانشگاه پیوندمان را مستحکم کنیم، ایده‌های زیادی داریم که در نشست‌های خاص با شرکت متخصصان فنی‌مان پیگیری و عملی کنیم.
دکترمهدی فرحام بنیه رئیس انستیتو فنی کوت نیز دراین نشست با حضور رئیس و روسای دانشکده‌های دانشگاه ایلام گفت: آموزشکده کوت نزدیک‌ترین فاصله و مشابهت را با دانشگاه ایلام دارد که انتظار داریم پایه ارتباط از ما شروع شود و بعد از اینکه هیئت دانشگاه ایلام به دانشگاه ما آمدند نتایج این نشست را حضور رئیس منتقل کردیم.
وی افزود: بعد از ارائه این گزارش ایشان خرسندی خود را اعلام کرد و همانند شما در انتظار یک رابطه مثال‌زدنی هستیم به طوری که دانشگاه‌های دیگر عراق را با ثمره خوب آشنا کنیم.
رئیس انستیتو فنی کوت اضافه کرد: برای زیارت اربعین با مشارکت دانشجویان می توانیم میزبانی این هیئت را داشته باشیم چرا که کوت در مسیر نجف و کربلا قرار دارد.