نشست مشترک استادان دانشگاه های ایران و ترکیه دردانشگاه تبریز

۲۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۷ کد : ۱۵۴۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۷
در نشست مشترک استادان دانشگاه های ایران و ترکیه، تبادلات علمی و فرهنگی دو کشور دردانشگاه تبریز مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، گروه متشکل از تاریخ دانان و استادان دانشگاه های ترک...
در نشست مشترک استادان دانشگاه های ایران و ترکیه، تبادلات علمی و فرهنگی دو کشور دردانشگاه تبریز مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، گروه متشکل از تاریخ دانان و استادان دانشگاه های ترکیه در ابتدای برنامه های خود با رئیس دانشگاه تبریز دیدارکردند.
 دکترمحمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز دراین دیدار ضمن معرفی مختصری از این دانشگاه گفت: این دانشگاه بعد از دانشگاه تهران از لحاظ قدمت دومین دانشگاه کشور و دارای پتانسیل های زیادی است و آماده هر گونه همکاری های علمی و آموزشی با دانشگاه های دنیا و به خصوص کشورهای منطقه و اسلامی بویژه دانشگاه های کشور ترکیه است.
وی درادامه با اشاره به مشترکات و ظرفیت های دو کشور ایران و ترکیه برای همکاری، افزود: این دو کشور دوست و همسایه به خاطر تاریخ و فرهنگ مشترک و نیروی انسانی ماهر ظرفیت های زیادی نسبت به سایر کشورهای منطقه دارند که باید از این پتانسیل ها برای توسعه و پیشرفت همه جانبه دو کشور و ملت های منطقه استفاده شود.
سپس در محل تالار دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز نیز نشستی با حضور پرفسور اورتایلی و هیئت همراه از ترکیه و استادان و دانشجویان گروه تاریخ این دانشکده با محوریت تعاملات فرهنگی و علمی بین دو کشور ایران و ترکیه برگزار شد.
دراین نشست، پروفسور ایلبر اورتایلی طی سخنانی به نقش برجسته تبریز در منطقه اشاره کرد و گفت: مشترکات فرهنگی و علمی بسیاری بین ایران و ترکیه وجود دارد و تبریز نیز در تعمیق این اشتراکات بسیار سهیم بوده است، چرا که نقاشان، طراحان و معماران و افراد نخبه زیادی از تبریز به ترکیه آمده و در ثبت بناهای تاریخی و فرهنگی نقش ایفا کرده اند.
مورخ و ترک شناس بزرگ کشور ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیشترین اشتراکات بین دو کشور ایران و ترکیه در زمینه های علمی و فرهنگی در عهد صفویان و قاجاریه بود که باید با تمهیدات ویژه ای، باید این نقاط مشترک را تقویت کرد و از مباحث تفرقه افکن دوری کرد.
برپایه همین گزارش دکترحسین فخر رئیس دانشکده حقوق و علوم اجتماعی با موضوع «معرفی قدمت آموزش عالی ایران و تبریز و ظرفیت های علمی دانشگاه تبریز»، دکترعباس قدیمی مدیر گروه تاریخ با موضوع «خیرمقدم و معرفی گروه تاریخ و راهکارهای گسترش زمینه های همکاری»، دکترحسین صبوری مدیرهمکاری های علمی و بین المللی با موضوع «تسهیلات دانشگاه تبریز درخصوص ارتباطات بین المللی و دکتررضا دهقانی عضو هیئت علمی گروه تاریخ با موضوع«روابط تاریخی ایران و ترکیه» به سخنرانی پرداختند.
همچنین پخش کلیپ معرفی تبریز و دانشگاه از دیگر برنامه های این نشست بود.
گفتنی است اعضای هیئت ترکیه ای متشکل از تاریخ دانان و استادان دانشگاه در طی سفر ده روزه خود به ایران، برنامه های مختلفی در دانشگاه ها داشته و از مکان های تاریخی کشورمان دیدن خواهند کرد.