نشست مدیران فرهنگی اجتماعی منطقه 5 دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در دانشگاه ایلام برگزار شد

۲۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۵:۴۱ کد : ۱۵۴۴۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۹
نشست شورای مدیران فرهنگی اجتماعی منطقه 5 دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور با حضور دکتر محمد علی‌اکبری  رئیس دانشگاه ایلام و فضل‌اله ایرجی کجوری مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این ...
نشست مدیران فرهنگی اجتماعی منطقه 5 دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در دانشگاه ایلام برگزار شد
 نشست شورای مدیران فرهنگی اجتماعی منطقه 5 دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور با حضور دکتر محمد علی‌اکبری  رئیس دانشگاه ایلام و فضل‌اله ایرجی کجوری مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این همایش گفت: ستاد مرکزی پیاده‌روی اربعین در وزارت علوم تشکیل شده است.
وی افزود: یکی از فعالیت‌های خاصی که طی 3 سال گذشته به صورت مشترک شروع کرده‌ایم مربوط به اربعین است چرا که این مراسم یک ظرفیت بسیار مهم و اثربخش است و مورد استقبال قرار گرفته است.
ایرجی با بیان اینکه بار اصلی این مراسم بر عهده دانشگاه است، افزود: از جمله کارهای جدیدی که امسال صورت گرفته شکل گرفتن ستادی در وزارت علوم برای برگزاری مراسمات اربعین است که معاون فرهنگی و اجتماعی وزارتخانه مسئولیت این ستاد رابر عهده دارد.
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اضافه کرد: از جمله دلایل شکل‌گیری این ستاد این است که همه دانشجویانی که در این مراسم حضور دارند تحت پوشش قرار گیرند و هم بین دستگاه‌های متولی این مراسم هماهنگی بیشتری صورت گیرد.
ایرجی با اشاره به اینکه  نمایندگان وزارت بهداشت، دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام نور، جامع علمی کاربردی و فرهنگیان، جهاد‌دانشگاهی، بنیاد شهید، بسیج دانشجویی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری عضو این ستاد هستند، گفت: امسال حضور 100 هزار دانشجو در این راهپیمایی را مد نظر داریم که چندین برابر سال گذشته است و این مسئولیت تمامی دستگاه‌های درگیر خصوصا دانشگاه ایلام را دو چندان می‌کند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه مقرر شده جشنواره و برنامه‌ای فرهنگی با موضوع پیاده روی اربعین در بخش‌های خاطره نویسی، سفرنامه، شعر، مستند و کارهای هنری برگزار ‌شود و دانشجویان بتوانند به شکل رقابتی تولیدات خود را به این جشنواره ارائه دهند، تصریح کرد: در 10 منطقه شورای فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور تشکیل شده است.
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم یادآور شد: هدف از تشکیل این شوراها کاهش تمرکزگرایی در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی، هم‌افزایی فعالیت‌ها، انتقال تجربیات، تصمیم‌گیری در خصوص اجرای برنامه‌ها و تفویض برخی اختیارات وزارت علوم به این شوراها است.
ایرجی در پایان اضافه کرد: در بخش راهیان‌نور نیز با توجه به درگیر بودن این استان در جبهه و جنگ و دفاع مقدس و همچنین امکانات دانشگاه از جمله اردوگاه دانشجویی شهرستان مرزی مهران، نقش بسیار موثری در هم افزایی بازدید از مناطق جنگی دارد.

 رئیس دانشگاه ایلام نیزدر این نشست  با تاکید بر اینکه دانشگاه تک ساحتی مورد قبول دانشجو نیست، گفت: دانشگاهی که به سیاست و یا به شکل خاصی از فرهنگ محدود شود شکست خورده است.
دکتر محمد علی‌اکبری افزود: باید قبول کنیم که دانشگاه را آن گونه که باید باشد قبول داشته باشیم و نباید فراموش کرد که کسی که به دانشگاه می‌آید باید علاوه بر دانش، بینش نیز بیاموزد به همین خاطر فعالیت‌های فرهنگی را جزو وظایف اصلی خودمان در دانشگاه می‌دانیم.
رئیس دانشگاه ایلام اضافه کرد: اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی جزء لاینفک وظایف ماست و ما به دنبال تربیت دانشجو متعهد هستیم و فکر می‌کنیم که باید پاسخگو وضعیت فرهنگی باشیم.
دکترعلی‌اکبری با اشاره به اینکه گستره فرهنگ در همه ابعاد سیاسی، اجتماعی، علمی، آموزشی و دینی نقش دارد، عنوان کرد: تجربه داریم که اگر دانشگاه به سیاست و یا به شکل خاصی از فرهنگ محدود شود شکست خورده است و این تفکر نمی‌تواند دانشجو را قانع کند و باید این نکته را مدنظر داشت که دانشگاه باید تنوع را به رسمیت بشناسد و چنین دانشگاهی نمی‌تواند تک ساحتی باشد.