نشست شورا دانشگاه شهید باهنر با استاندار کرمان

۲۷ دی ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۵ کد : ۱۵۳۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۲
دکتر محمدعلی طاهر رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان، در نشست شورا ی دانشگاه با استاندار کرمان با اشاره به تأسیس این دانشگاه توسط شادروان مهندس علیرضا افضلی پور و همسرش گفت: مجوز تاسیس این دانشگاه در سال ...
دکتر محمدعلی طاهر رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان، در نشست شورا ی دانشگاه با استاندار کرمان با اشاره به تأسیس این دانشگاه توسط شادروان مهندس علیرضا افضلی پور و همسرش گفت: مجوز تاسیس این دانشگاه در سال 1351 گرفته شد و در سالهای 55-54 این دانشگاه با 90 دانشجو در رشته های انگلیسی، برق و الکترونیک فعالیت خود را آغاز کرد و پس از پیروزی انقلاب  اسلامی به نام شهید باهنرکرمان نامگذاری شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکترطاهردر این نشست اظهار داشت: دانشگاه شهید باهنر کرمان دارای 11 دانشکده، 1 پردیس خودگردان، 4 پژوهشکده مستقل، 2 مرکز پژوهشی وابسته به غیر وزارت علوم و تحقیقات است و در حال حاضر 14420 دانشجو در 82 رشته کارشناسی، 141 رشته کارشناسی ارشد و 83 رشته دکترا مشغول به تحصیل هستند.
وی افزود: اعضای هیئت علمی دانشگاه  645 نفر که 81 نفر استاد ، 126 نفر دانشیار و 347 نفر استادیار هستند که سرانه موجود 1 به 22 و سرانه مطلوب 1 به 17 نفر است.
رئیس دانشگاه شهیدباهنرکرمان تعداد دانشجویان دختر مقطع کارشناسی را 5511 نفر، دانشجویان پسر 4174 نفر با درصد 57 به 43 و در مقطع کارشناسی ارشد در حدود 2200 دانشجوی دختر و 1500 دانشجوی پسر با درصد 59 به 41 و تعداد دانشجویان دکترای حرفه ای را111 دختر و 105 پسر اعلام کرد.
دکتر طاهر در رابطه با دستاوردهای علمی دانشگاه گفت:از سال 92 تا بهار 94، 1234 مقاله داخلی در دانشگاه و 899 مقاله بین‌المللی داشته ایم و 158 طرح تحقیقاتی تا پایان شهریورماه امسال انجام شده است.
وی افزود: 66 نشریه دانشجویی علمی و فرهنگی دارای مجوز، 60 انجمن علمی و پژوهشی و 12 کانون فرهنگی اجتماعی و 8 تشکل در دانشگاه فعالیت می کنند.
رئیس دانشگاه با ابراز نگرانی از مشکلات متعدد دانشگاه بیان کرد: اغلب ساختمان های دانشگاه فرسوده و بافت شان مربوط به 40 سال قبل است که نیازبه تعمیرات دارندو برای حل مشکلات گرمایش و سرمایش دانشگاه در حدود 26 میلیارد سرمایه لازم است همچنین با وجود صرف 3 میلیارد هزینه تعمیرات خوابگاه ها مشکلات بطور کامل حل نشده اند و در بخش تجهیزات آزمایشگاهی اکثر دستگاه ها قدیمی و از رده خارجند.
محمد علی طاهر بودجه پایه دانشگاه را پایین دانست و گفت 80درصد از بودجه صرف حقوق و هزینه های پرسنل می شود و بودجه باقی مانده در حد مسایل جاری دانشگاه نیست.
رئیس دانشگاه با تاکید بر محدودیت فضای کتابخانه‌ای افزود: دانشگاه شهید باهنر دانشگاه جامع و بزرگ ترین دانشگاه جنوب شرق کشور است و با توجه به استعدادهای بالقوه این واحد و پتانسیل اعضای هیئت علمی، توان خوبی برای همکاری در پروژه های مختلف وجود دارد و از استاندار خواستار شد تا با توجه به این وضعیت، زمینه مشارکت اعضای هیئت علمی در پروژه های کلان استان و کشور فراهم شود.
 وی تصریح کرد: لازم است شان و احترام دانشگاه و اعضای هیئت علمی حفظ شود و نباید شان دانشگاه را با برخی از ادارات دیگر همسان بدانیم؛ بعضی از اعضای هیئت علمی ما در سطح جهانی مطرح هستند.