نشست رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی رئیس جمهور با روسا و معاونان دانشگاه های استان مازندران برگزار شد

۲۰ مهر ۱۳۹۴ | ۱۳:۰۷ کد : ۱۵۳۵۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۴
در آستانه سفر رئیس جمهور به استان مازندران، دکتر بهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی رئیس جمهور و هیئت همراه برای دیدار با هیئت رئیسه دانشگاه مازن...
       در آستانه سفر رئیس جمهور به استان مازندران، دکتر بهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی رئیس جمهور و هیئت همراه برای دیدار با هیئت رئیسه دانشگاه مازندران و روسا و معاونان پژوهشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان مازندران، در دانشگاه مازندران حضور یافت.
        به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نشست رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و هیئت همراه با روسا و معاونان پژوهشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان مازندران، دکتر فخرالدین اصغری رئیس دانشگاه مازندران ضمن خیرمقدم به میهمانان گفت: با توجه به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت حمایت از شرکت های دانش بنیان گام بر می‌دارد و چند سالی است که در کشور ما بحث تبدیل ایده به فناوری و تولید ثروت از راه علم به طور جدی مطرح شده و به دنبال آن بحث شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد امیدواریم در این راستا سفر دکتر سلطانی به استان مازندران منشا خیر و برکت باشد.
دکتر بهزاد سلطانی نیز در جمع روسا و معاونان پژوهشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان مازندران، با معرفی فعالیت ها و رسالت های صندوق نوآوری و شکوفایی، به معرفی بسته‌ پیشنهادی برای دانشگاه ها پرداخت و وضعیت استان مازندران را در ارتباط با شرکت های دانش بنیان مورد بررسی قرار داد.
       دکتر سلطانی در بخشی از سخنانش، اختصاص وام قرض الحسنه برای پروژه هایی که نمونه سازی صنعتی را شروع کرده اند را یکی از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت ها عنوان کرد و افزود: اختصاص وام بانکی با سود 14 درصد و با سقف 10 میلیارد تومان و مشارکت و سرمایه گذاری در این شرکت ها را از دیگر خدمات صندوق معرفی کرد.
       دکتر سلطانی بزرگ ترین مزیت کشور را طی سال های اخیر، وجود افراد تحصیل کرده دانست و خاطرنشان کرد: البته این مهم یک فرصت برای کشور و مسئولان محسوب می شود ولی بدلیل بیکاری به یک معضل تبدیل شده است که تجربه نشان داده راه حل این معضل، ایجاد شرکت های دانشگاهی می باشد.
       وی در خصوص معرفی شرکت های دانشگاهی گفت: شرکت های دانشگاهی شرکت هایی هستند که درصدی از سهام شان متعلق به دانشگاه بوده و دانشگاه از سود آن بهره مند خواهد شد.
       دکتر سلطانی افزود: تفاوت صندوق نوآوری و شکوفایی با بخش دولتی این است که پول صندوق، هزینه‌ای نیست و به هر شرکت دانش بنیانی که پولی پرداخت می‌شود، به فکر بازگردش نیز هستیم.
       رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به شرایط شرکت‌های دانش بنیان در سراسر ایران، اظهار کرد: تا الآن 1675 شرکت، دانش بنیان شده اند که از این تعداد، 1256 شرکت، طرح هایشان را به صندوق ارایه داده اند که برای 842 طرح تعیین تکلیف شده و حدود 400 طرح هم در حال بررسی است.
همچنین دکتر سلطانی در جمع فعالان اقتصادی، نخبگان و مدیران شرکت های  دانش بنیان استان مازندران ، فعالیت ها و خدمات صندوق را تشریح کردو به بررسی آخرین وضعیت شرکت های دانش بنیان استان مازندران پرداخت.
رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در این نشست رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه هر ساله نیم درصد از بودجه عمومی کشور به حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان تعلق می‌گیرد، بیان کرد: تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می‌شود.
دکترسلطانی با تاکید بر اخذ تاییدیه دانش بنیان توسط شرکت های فناور، افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی تنها به شرکت هایی خدمات ارائه می دهد که تاییدیه دانش بنیان را اخذ کرده باشند.
وی به تفاوت صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک‌ها در روند ارائه تسهیلات و میزان ریسک‌پذیری اشاره کرد و گفت: نرخ پایین کارمزد، سرعت در روند ارائه تسهیلات، ریسک‌پذیری، نیاز نداشتن به برآورد نقدی از مواردی است که صندوق نوآوری و شکوفایی را با بانک‌ها متمایز کرده است.