نشست دو جانبه بررسی زمینه های همکاری کشور های ایران و پاکستان در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی

۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۱ کد : ۱۵۳۲۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۶۴
نشست دو جانبه بررسی زمینه های همکاری کشور های ایران و پاکستان با محوریت محصولات دانش بنیان با حضور نور محمد جادمانی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی برگزار شد. به گزار...
نشست دو جانبه بررسی زمینه های همکاری کشور های ایران و پاکستان با محوریت محصولات دانش بنیان با حضور نور محمد جادمانی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکترمحمد رضا دوستی ،رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی در دیدار با سفیر کشور پاکستان و هیئت همراه از پارک علم و فناوری خراسان جنوبی اظهار داشت: پارک علم وفناوری خراسان جنوبی در سال 1390 با هدف کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش‎محور، تجاری‎سازی نتایج تحقیقات و تحقق ارتباط بخش‌های تحقیقاتی و تولیدی و خدماتی جامعه، افزایش قدرت رقابت و رشد شرکت‎های متکی بر دانش به منظور توسعه فناوری و کارآفرینی، کمک به جذب دانش فنی و سرمایه‎های بین‎المللی و داخلی راه‎اندازی شده است.
 وی افزود: وجود بیش از 170 شرکت دانش‎بنیان و هسته فناور در زمینه‎های مختلف مهندسی IT و الکترونیک، گیاهان دارویی، معدن و انرژی‌های نو می‌تواند آینده روشنی را در توسعه علمی و فنی خراسان جنوبی رقم زند و فرصت‌های اشتغال مناسبی را برای جویندگان کار با تحصیلات عالی ایجاد کند.
 رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی تصریح کرد: تاکنون بیش از 30 تفاهم‌نامه در زمینه مبانی پژوهشی و توانمندی‌های اجرایی با دانشگاه‌های بیرجند، دانشگاه و پژوهشکده محیط زیست کشور، سازمان پژوهش و نوآوری ایران، استانداری، فرمانداری‌ها و شهرداری بیرجند، جهاد دانشگاهی، بسیج علمی، پژوهشی و فناوری، ادارات کل صنعت، معدن و تجارت، آموزش و پرورش و محیط زیست به امضا رسیده است.
دکتردوستی با اشاره به برگزاری بیش از 14 همایش، جشنواره و نمایشگاه ملی و استانی این سازمان، یادآور شد: حضور در نمایشگاه فنی بازار ملی، دستاوردهای فناوری مجلس، جشنواره کلید طلایی، استارت آپ ویکند، معرفی ظرفیت و پتانسیل خراسان جنوبی از منظر منابع ملی، علمی، تولیدی و کشاورزی در حوزه اشتغال و فناوری ملی و منطقه‌ای از جمله فعالیت‌های پارک علم و فناوری است.
وی خاطرنشان کرد: وجود شرکت‎های دانش‎بنیان بسیار پیشرفته در حوزه فناوری اطلاعات و اینترنت، وجود نمایندگی اداره ثبت اختراعات کشور، وجود نمایندگی اداره ثبت علامت تجاری، حضور متخصصین و دانشگاهیان متبحر در هیئت داوری پارک و ارائه مشاوره تخصصی به فناوران این سازمان می‌تواند ظرفیت مناسبی برای همکاری با کشورهای همسایه باشد.
رییس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی گفت: قرابت فرهنگی و قومیت‌های ملی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و پاکستان می‌تواند از مهم‎ترین مؤلفه‌های همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و تجاری بین دو کشور دوست و مسلمان باشد.
دکتردوستی به اخذ معافیت گمرکی، مالیاتی و عوارض برای صادرات محصولات و خدمات دانش‎بنیان خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش‎بنیان به کشور پاکستان از طریق بازارچه‎های مرزی، تشکیل کار گروه تجارت محصولات و خدمات شرکت‎های دانش‎بنیان با حضور تجار ایرانی و پاکستانی زمینه همکاری‌های بیشتر علمی و تجاری را مهیا می‌سازد.
 وی تأکید کرد: برگزاری نمایشگاه محصولات فناورانه با هدف جذب سرمایه‎گذاران ایرانی و پاکستانی در هر دو کشور، ایجاد شرکت تجاری مشترک بین ایران و افغانستان برای تسهیل صادرات محصولات دانش‎بنیان، معرفی یک نماینده از سوی سفارت برای پیگیری تعاملات اقتصادی و فناوری از مهم ترین برنامه‌های راهبردی و سیاست‌های اجرایی حوزه اقتصادی و تجاری است.
 رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی از وجود فرصت‌ و زمینه‌های فناوری و آموزشی بین ایران و پاکستان یاد کرد و گفت: ایجاد دفتر نمایندگی پارک علم و فناوری، ایجاد بستر مناسب در ارتباط با انتقال تکنولوژی، برگزاری همایش‌ها و نشست‌های مرتبط با حوزه فناوری برای افزایش تعاملات فناوران و متخصصان ایرانی و پاکستانی از جمله موارد پیشنهادی خراسان جنوبی به کشور پاکستان است.
دکتردوستی همچنین خواستار همکاری متقابل در راستای کیفی‏‎سازی فرایند تولید، فرآوری محصولات کشاورزی و معدنی پاکستان توسط شرکت‌های دانش‎بنیان خراسان جنوبی و صدور آن به کشورهای خارجی با هدف تجارت و ایجاد منافع برای دو طرف شد.
 وی ایجاد دفتر نمایندگی پارک علم و فناوری در شهرهای مختلف پاکستان و حمایت از فناوران پاکستانی تحت ضوابط آن کشور را مطرح کرد و گفت: اختصاص فضای ساختمانی برای حضور تجار و سرمایه‎گذاران پاکستان برای تعامل با شرکت‌های دانش‎بنیان و ارسال لیست تجار متخصص و موفق پاکستان از سفارت به این پارک علم و فناوری برای برقراری تعاملات تجاری ضروری است.