نشست دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و حوزه‌های علمیه استان ایلام دردانشگاه ایلام برگزارشد

۳۰ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۲ کد : ۱۵۳۱۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۸
به مناسبت شهادت شهید دکترمفتح مراسم گرامی داشت 27 آذرماه روز وحدت حوزه و دانشگاه باحضور دکترمحمد علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین لطفی نماینده ولی‌فقیه دراستان ایلام، رؤسای دانشگاه...
به مناسبت شهادت شهید دکترمفتح مراسم گرامی داشت 27 آذرماه روز وحدت حوزه و دانشگاه باحضور دکترمحمد علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین لطفی نماینده ولی‌فقیه دراستان ایلام، رؤسای دانشگاه ها، رئیس حوزه‌های علمیه استان ایلام، اعضای هیئت علمی و روحانیان دردانشگاه ایلام برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی اکبری دراین خصوص گفت: حوزه و دانشگاه باید همچنان در اوج بمانند و انتظار داریم که حوزه و دانشگاه از توان علمی یکدیگر بهره‌ گیرند.
دکترعلی‌اکبری درنشست دانشگاه‌ها و مراکزآموزش عالی و حوزه‌های علمیه استان ایلام در دانشگاه ایلام با بیان اینکه وحدت به معنای داشتن مبنایی مشترک است، گفت: وحدت یعنی وجود اهداف کلان مشترک و اهداف جزئی متفاوت و البته وحدتی که ما به دنبال آن هستیم یعنی مقصد واحد که می‌تواند درعین مدنظر داشتن آن مقصد، مجری‌های مختلف و راهکارهای متنوع داشته باشند.
وی افزود: ما دراین دو نهاد علمی و دینی به دنبال تربیت نسل آینده هستیم و جوانان ما باید خیلی حواسشان جمع باشد چراکه انتظارات از ما خیلی بالاست، این انتظارات مرتفع نخواهند شد مگر اینکه دست در دست هم بدهیم و در جهت یک هدف یعنی تربیت انسان‌های صالح در جامعه تلاش و همکاری کنیم.
دکتر علی‌اکبری با اشاره به اینکه از مهم‌ترین مؤلفه‌های این مهم که در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز دیده می‌شود موضوعی به نام آزاداندیشی، قبول تنوع اندیشه‌ها و آرای دیگران در دانشگاه‌ها است، خاطرنشان کرد: ما در دانشگاه‌ها موظف هستیم دانشجویان را برای تحمل آرای مختلف آماده کنیم.
وی ادامه داد: دانشجویان باید بدانند تنوع نظرات، جنبش نرم‌افزاری، مناظره دانشجویی، کرسی آزاداندیشی وجود دارد و ما در دانشگاه رهنمودهای رهبری را اجرایی می‌کنیم، هیئت نظارت بر تشکل‌ها در دانشگاه‌ها وجود دارد و تشکل‌ها باید برای اجرای هر برنامه از شورای نظارت مجوز داشته باشند و انتظار داریم جامعه استقلال دانشگاه‌ها را به رسمیت بشناسند و چهره‌های سیاسی نباید با عدم رعایت قانون در گرفتن مجوز به دنبال قهرمان کاذب شدن باشند.
رئیس دانشگاه ایلام افزود : مسائل دانشگاه به‌سرعت درجامعه بازتاب دارند و درهمین راستا دانشگاه باید آرامش را به جامعه هدیه کند و تصمیمات هر چه محکم‌تر باشد جامعه آرام‌تر خواهد بود.
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین محمدنقی لطفی امام‌جمعه ایلام نیز دراین نشست گفت : واژه وحدت و عنوان وحدت بسیار مهم است و یکی از عوامل مهم و از مولفه‌های راهبردی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و استمرار انقلاب و شکست و ناکامی دشمنان، وحدت است که امام راحل(ره) با سخنان و راهنمایی‌های خود توانست بین همه اقشار جامعه وحدت ایجاد کند و موجی تشکیل دهد و انقلاب اسلامی را پدید آورد.
نماینده ولی‌فقیه دراستان و امام‌جمعه ایلام اضافه کرد: دشمنان معمولا این وحدت را نمی‌توانند ببینند به طوری که در طول 36 سال گذشته آنچه که درتوان داشته‌اند را برای تخریب وحدت و ایجاد تفرقه بین اقشار مختلف مردم و هم عناصر تاثیرگذار مردم بکار گرفته‌اند.
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین لطفی با اشاره به اینکه بحث غم‌انگیزی که وجود دارد جدایی دانشگاه ازحوزه است خاطرنشان کرد: دشمنان برای پیشبرد اهداف خود سعی دارند این 2 قشر مهم را در برابر هم بگذارند تا بتوانند به نقشه‌های شوم خود برسند.
امام‌جمعه ایلام تصریح کرد: قبل ازپیروزی انقلاب اسلامی، امام‌خمینی(ره) با تربیت شاگردان وارسته ازجمله شهیدمطهری، بهشتی و مفتح که از دهه قبل از 30 وارد دانشگاه شدند، توانست پل ارتباطی بین حوزه و دانشگاه را فراهم کند که البته سختی‌هایی دیدند و در دانشگاه‌ها ماندند تا اینکه انقلاب به پیروزی رسید.
وی با بیان اینکه امام‌خمینی (ره) بعد از 15 سال در بدو ورود به ایران اولین جا را برای استقبال، دانشگاه تهران انتخاب کردند، افزود: دشمنان نظام این وحدت بین حوزه و دانشگاه را برنمی‌تابند، این وحدت برای مقصدی مشترک است اینها آرمان هستند که هم دانشگاه و هم حوزه‌ها به دنبال آن هستند.
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین لطفی ادامه داد: بار انقلاب در رسیدن به اهدافش بر دوش این دو قشر بود، انقلاب اسلامی در واقع آمد و بین این دو قشر بزرگ که همدیگر را تحمل نمی‌کردند و دانشگاه‌ها را محیط بی بند و باری و حوزه را جای متحجران می‌دانستند وحدت ایجاد کرد.
امام‌جمعه ایلام با اشاره به اینکه دانشگاه جای سیاست مداری است که رهبری معظم انقلاب نیز به آن اشاره داشتند اضافه کرد: ما با سیاست بازی دردانشگاه مخالفیم، حوزه هم باید سیاست‌مدار باشد و بداند که دشمن به دنبال چیست، حوزه و دانشگاه ما باید آگاه باشند.
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین لطفی انقلاب اسلامی ایران را درعالی‌ترین وضعیت اعلام و عنوان کرد: غربی‌ها حاضر نبودند که ما حتی لفظ انرژی هسته‌ای را به زبان بیاوریم ولی توانستیم آنها به پای میز مذاکره بکشانیم، متاسفانه برخی‌ها در داخل کشور نیز عظمت ایران را کوچک نشان می‌دهند و باید گفت که عظمت ایران اسلامی به دلیل وجود وحدت بین حوزه و دانشگاه است.
گفتنی است ازدیگر برنامه های این نشست حضور در گلزار شهدای گمنام دانشگاه ایلام بود که ضمن نثار گل و قرائت فاتحه یاداین بزرگواران گرامی داشته شد و عزاداری و ذکر مصبیت شهادت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام درمسجد دانشگاه نیز از دیگر بخش های این مراسم بود.