دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو از ایجاد کارگروه تخصصی مدیریت شهری در این کمیسیون خبر داد

۰۴ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۵۳ کد : ۱۵۳۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۵۲
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در مراسم اختتامیه اجلاس جهانی شهرداران 2016 که در مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار شد گفت: کارگروه تخصصی مدیریت شهری در زیر مجموعه کمیته ملی مدیریت دگرگونی های اجتماعی ...
 دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو از ایجاد کارگروه تخصصی مدیریت شهری در این کمیسیون خبر داد
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در مراسم اختتامیه اجلاس جهانی شهرداران 2016 که در مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار شد گفت: کارگروه تخصصی مدیریت شهری در زیر مجموعه کمیته ملی مدیریت دگرگونی های اجتماعی کمیسیون ملی یونسکو و با  هدف تقویت ارتباط میان پژوهش و سیاستگذاری در این حوزه ایجاد می شود 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسعدالله نصیری قیداری با تشکر از برگزار کنندگان این اجلاس پس از ارائه گزارش عملکرد و اولویت های فعالیت سازمان جهانی یونسکو و کمیسیون ملی یونسکو – ایران ،بیانیه کمیسیون ملی یونسکو را با در نظر گرفتن مباحث مطرح شده در پانل تخصصی یونسکو قرائت کرد.
وی با فراخواندن پژوهشگران و مسئولان ، سازمان های دولتی و غیر دولتی به ملاحظه و در نظر داشتن أهداف ١٧ گانه توسعه پایدار سازمان ملل ٢٠٣٠ و با تاکید بر هدف شماره ١١ که تاکید بر شهرهای پایدار و جامعه تاب آور دارد گفت: امروز سرفصل ها و رهیافت های بین المللی مدیریت شهری باید این مسئله را در اولویت برنامه ریزی های خود قرار دهند .
دکتر نصیری با اشاره به  اهمیت دو مقوله آموزش و مسئولیت اجتماعی برای دستیابی به تک تک این أهداف ١٧ گانه توسعه پایدار از جمله هدف ١١ که مرتبط با برنامه های این مقوله و این اجلاس می باشد حائز اهمیت به سزایی است که پس از بومی سازی و در نظر داشتن ظرفیت های موجود می توان به فرصت های بین المللی قابل ملاحظه ای دست یافت .
وی  تاکید کرد:  پاسداری از میراث شهری که از پیشینیان به نسل حاضر رسیده و توجه به حفاظت آن برای نسل آینده  مهم است و در این خصوص مدیریت شهری شایسته می تواند برای رسیدن به وضع مطلوب از وضع موجود بسیار موثر باشد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، توجه به شبکه های بین الملی شهری همچون شبکه جهانی شعر خلاق یونسکو ، شهرهای یادگیرنده، شهرهای سالم ، شهرهای دوستدار کودک و تلاش برای استاندارد سازی و ارتقای ظرفیت ها و پتانسیل های شهری برای استفاده از این فرصت های بین المللی برای تاثیر گذاری بیشتر جمهوری إسلامی ایران در فضاهای علمی و آموزشی و فرهنگی بین المللی دانست.
دکتر نصیری گفت: حضور و تعامل مضاعف با این شبکه ها نیازمند سه عنصر ، ثبات سیاسی ، یکپارچگی اجتماعی و شکوفایی اقتصادی است که خوشبختانه امروز در کشور شاهد تلاش دولت و حمایت های همه جانبه مقام معظم رهبری برای دستیابی و تقویت این سه حوزه هستیم.
وی ضمن  اشاره به ضرورت إبعاد نرم افزاری مدیریت شهری به موازات و هم عرض ابعاد سخت افزاری مدیریت شهری گفت: ارتباط مدیریت شهری مطلوب با ارتقای سلامت اجتماعی، ارتقای مشارکت اجتماعی با تاکید بر پتانسیل و خلاقیت و شکوفایی جوانان، تلاش برای افزایش امید به زندگی شهروندان و در نظر داشتن سیاست های ترغیب و تشویق برای مسئولیت های اجتماعی ، ارتقای کار آفرینی و اشتغال زایی در کنار ابعاد سخت افزاری گذشته همچون أصول شهرسازی و راه سازی و بحران ترافیک و آلودگی های زیست محیطی مورد تاکید است.
 دکتر نصیری در این بیانیه، بر آموزش و آگاه سازی أز نوع آموزش برای تغییر رفتار و تغییر نگرش از رده های سیاستگزاران کشور تا پژوهشگران و شهروندان برای پایداری بیشتر شهری و ارتقای تاب آوری جامعه و شهرها در مقابل آسیب های و توجه ویژه به پتانسیل جوانان و به کارگیری خلاقیت و ظرفیت های جوان در مدیریت شهری موجود تاکید کرد.
همچنین دکتر نصیری قیداری در پایان اظهار امیدواری کرد که با تشکیل و شروع به کار کار گروه تخصصی مدیریت شهری بتوانیم در رأستای انتقال تجارب بین المللی ، بومی سازی و همچنین برجسته سازی ظرفیت های ملی در عرصه بین المللی مؤثر باشیم. 
گفتنی است در مراسم اختتامیه این اجلاس جهانی، مهندس چمران رئیس شورای شهر تهران وشورای عالی استان های کشور و دکتر سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران سخنرانی کردند و در پایان مراسم تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این اجلاس صورت پذیرفت.