نشست خبری معاونان آموزشی، دانشجویی دانشگاه یزدبا خبرنگاران استان

۱۲ تیر ۱۳۹۵ | ۱۰:۰۲ کد : ۱۵۳۰۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۷
نشست خبری معاونان آموزشی، دانشجویی و رئیس مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد با حضور جمعی از خبرنگاران استان، در پردیس آزادی دانشگاه یزد برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این نشست مقامات ...
نشست خبری معاونان آموزشی، دانشجویی دانشگاه یزدبا خبرنگاران استان
نشست خبری معاونان آموزشی، دانشجویی و رئیس مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد با حضور جمعی از خبرنگاران استان، در پردیس آزادی دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این نشست مقامات مسئول دانشگاه به بیان اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اجرای خود پرداختند.
دکتر قاسم برید لقمانی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد در این نشست با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها گفت: بدون تردید رسانه‌ها در این خصوص که بتوانیم صحبت‌های خود را به گوش مردم برسانیم و خانواده‌های یزدی را هرچه بیشتر با دانشگاه یزد آشنا کنیم نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.
وی افزود: در پی سیاست گذاری‌های جدید انجام شده هدف این است تا دانشگاه یزد را در ردیف 10 دانشگاه برتر کشور قرار دهیم و یک برنامه چهار ساله برای رسیدن به این هدف در نظر گرفته شده است که کار آسانی نیست و همگی در تلاشیم تا در طول این مدت به این هدف نزدیک شویم.
دکتر برید لقمانی ادامه داد: در این زمینه تلاش شد تا در همه جوانب اقداماتی صورت گیرد از جمله جذب استادان و دانشجویان استعداد درخشان در مقاطع مختلف و در زمینه جذب استادان نیز سعی شد تا کسانی جذب شوند که در پست خود بهترین باشند و صرفاً به یزدی بودن توجه نشود بلکه ملاک تخصص و تجربه استاد باشد.
وی در خصوص هرم اعضای هیئت علمی توضیح داد: ارتقای هرم اعضای هیئت علمی از مسائل مهمی است که باید توجه ویژه‌ای به آن صورت گیرد، برای نمونه باید تعداد دانشیاران دانشگاه را تا جای ممکن افزایش دهیم که در این مورد باید مشوق‌هایی نیز وجود داشته باشد تا استادان با رغبت بیشتری به ارتقای وضعیت خود اقدام کنند.
وی افزود: به تازگی اقداماتی صورت گرفته تا از استادان بزرگ یزدی‌تبار خارج از یزد یا حتی کشور به صورت استاد یا در حد کنفرانس‌ها و فرصت‌های مطالعاتی بهره بگیریم.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد با بیان اینکه استادان باید به روز باشند اذعان داشت: اعضای هیئت علمی ما باید از آخرین منابع موجود معتبر در تدریس بهره بگیرند و دانش روز را به درستی منتقل کنند.
وی تصریح کرد: دسترسی دانشجو به استاد باید آسان باشد به گونه‌ای که دانشجو بتواند با کمترین مشکل با استاد خود در ارتباط باشد که در این مورد نسبت به بسیاری از دانشگاه‌های برتر وضعیت مناسبی داریم و اینکه با به کارگیری نرم افزار سامیاد توانستیم به این ارتباط کمک بیشتری بکنیم.
دکتر برید لقمانی سپس به بیان آمارهای کمی دانشگاه پرداخت و تشریح کرد: دانشگاه یزد دارای 438 عضو هیئت علمی است که از این تعداد 25 استاد تمام، 95 دانشیار، 290 استادیار و 28 نفر به صورت مربی فعالیت دارند.
وی در خصوص آمار دانشجویان افزود: تعداد کل دانشجویان ما چیزی در حدود ۱۴ هزار نفر است که نه‌هزار نفر در مقطع کارشناسی، سه‌هزار و ۸۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 750 نفر در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند که در سال 1394، دوهزارو ۵۰۰ نفر در مقطع کارشناسی، یک‌هزارو ۳۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 160 نفر در مقطع دکترا وارد دانشگاه شدند.
وی درخصوص سیاست جدید وزارت علوم اظهار داشت: سیاست جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر این اساس است که گرایش‌های رشته‌های گوناگون در مقاطع کارشناسی و دکترا، تجمیع و در مقطع کارشناسی ارشد بسط داده شود که با توجه به این سیاست، ما در مقطع کارشناسی 58 رشته، کارشناسی ارشد 112 رشته و در مقع دکترا نیز دارای 34 رشته هستیم.
وی در بخش پایانی سخنانش به قبولی دانشجویان در کنکور کارشناسی ارشد اشاره کرد و افزود: در سال 1393 تعداد یک‌هزار و ۱۵۱ دانشجوی ما در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های سراسر کشور پذیرفته شدند که این تعداد در سال 1394 به یک‌هزار و ۲۰۰ نفر افزایش یافت.
دکتر علی مروتی، معاون دانشجویی دانشگاه یزد در این نشست گفت: یکی از دغدغه‌های مسئولان، بحث مربوط به مسائل حوزه رفاهی دانشجویان است که این بخش بر اساس زیرمجموعه‌هایی در معاونت دانشجویی فعالیت می‌کنند.
وی افزود: یکی از این زیرمجموعه‌ها بحث اداره خوابگاه‌ها است که به جرات می‌توانیم بگوییم که در بحث کمیت و کیفیت از دانشگاه‌های برتر کشور هستیم.
وی در ادامه به خوابگاه‌های دخترانه مریم و شقایق اشاره کرد و افزود: این خوابگاه‌ها در رتبه‌بندی کشوری حائز رتبه اول و دوم شدند و از معدود دانشگاه‌هایی هستیم که به همه متقاضیان خوابگاه می‌دهیم حتی اگر این درخواست از سوی دانشجویان بومی خود استان یزد مانند شهرستان بافق و امثال آن باشد که مزیت بسیار خوبی برای ما به حساب می‌آید زیرا بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ و معتبر کشور در این زمینه توان بالایی ندارند.
وی عنوان کرد: در مهر سال گذشته تعداد هفت‌هزار و ۳۰۰ دانشجو یعنی چیزی حدود نیمی از دانشجویان ما ساکن خوابگاه بودند که از این تعداد چهارهزار و ۲۰۰ نفر از خواهران و سه‌هزارو ۱۰۰ نفر از برادران بودند.
دکتر مروتی بیان داشت: اداره رفاه دانشگاه که متولی وام و بیمه دانشجویی است تقریباً تمام دانشجویان را تحت پوشش بیمه حوادث درآورده است، در سال گذشته به دانشجویان متقاضی، وام شهریه، مسکن در مجموع چیزی حدود دو میلیاردو ۹۲۵ میلیون ریال وام داده است و همچنین به کسانی هم که در زمینه کار دانشجویی در در دانشگاه فعالیت می‌کنند در سال گذشته در مجموع چیزی حدود یکصدوبیست میلیون ریال پرداخت کرده است.
وی درخصوص بخش تغذیه توضیح داد: در این قسمت تا جای ممکن سعی شد تا برون سپاری صورت گیرد و کار به بخش خصوصی منتقل شود که در این زمینه در کنار سلف دانشگاه رستورانی هم تشکیل شد که به خوبی با سلف دانشگاه در رقابت است.
معاون دانشجویی دانشگاه یزد تشریح کرد: در زمینه تربیت‌بدنی از نظر فضاهای ورزشی امکانات مناسبی داریم که مکان‌هایی از قبیل زمین چمن، سالن کشتی، استخر و سالن سرپوشیده که درون دانشگاه و خوابگاه‌ها قرار گرفته است.
وی افزود: در حوزه فعالیت ورزشی نیز موفق به برگزاری جشنواره ورزشی در 12 ماده شدیم که استقبال خوب دانشجویان را در پی داشت و در کنار آن نیز جشنواره ورزشی استادان و کارمندان برگزار شد که 280 نفر در 10 رشته حضور داشتند.
دکتر مروتی ادامه داد: با شکل‌گیری انجمن‌های ورزشی در رشته‌های گوناگون توانسته‌ایم تمرکز روی برخی رشته‌ها را افزایش دهیم و با اعزام نفرات برتر به مسابقات منطقه‌ای و کشوری زمینه پیشرفت هرچه بیشتر آن‌ها را فراهم کنیم و این فعالیت‌ها را تا جایی ادامه دهیم که در زمینه ورزش دانشجویی نیز جزو 10 دانشگاه برتر کشور باشیم.
وی ادامه داد: در بخش مرکز بهداشت، درمان و مشاوره دانشجویی نیز تعداد 22 روان‌شناس و مشاور در حال حاضر مشغول به کار هستند که این گروه علاوه بر خانواده دانشگاهیان، به هم‌استانی‌ها نیز خدمات ارائه می‌دهد که متاسفانه نتوانسته‌ایم تبلیغ مناسبی برای مطرح کردن آن در سطح استان انجام دهیم.
وی با اشاره به طرح پایش سلامت دانشجویان گفت: توانسته‌ایم بیشتر دانشجویان جدیدالورود را هرساله با طرح پایش سلامت جسم و روان مورد معاینه رایگان قرار دهیم.
وی افزود: در پی آن هستیم تا با سپردن درمانگاه به بخش خصوصی به تجهیز و فعالیت بیشتر آن کمک کنیم.
دکتر مروتی تصریح کرد: به کمک وجود مددکاران در خوابگاه‌ها توانسته‌ایم به بسیاری افراد کمک‌رسانی کنیم و افرادی که به نحوی با وجود داشتن مشکلات از مراجعه به مرکز مشاوره خودداری می‌کنند را شناسایی و کمک‌رسانی کنیم.
دکتر علی اکبر تدین، رییس مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد نیز به عنوان آخرین سخنران نشست به بیان سخنان خود پرداخت و گفت: اگر دانشگاه قوی نباشد و نتواند به خوبی ارتقا پیدا کند، نباید از استان انتظار پیشرفت و ترقی داشت.
دکتر تدین درخصوص المپیادها و مسابقات علمی تصریح کرد: باید در برگزاری مسابقات، حمایت ویژه داشته باشیم و این حمایت‌ها نباید تنها روی مسابقات دانشجویی متمرکز باشد بلکه باید مسابقات دانش‌آموزی هم مدنظر ما باشد.
وی تصریح کرد: ما باید به حضور پرشورتر دانشجویان در مسابقات کمک کنیم که در این زمینه در دانشگاه یزد به طور میانگین هرسال 45 دانشجوی شرکت‌کننده داریم که در حدود 10 نفر پذیرفته مرحله اول و 5 نفر پذیرفته مرحله نهایی هستند.