نشست خبری سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

۲۶ تیر ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۴ کد : ۱۵۳۰۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۱
نشست خبری سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور با حضور دکتر محمدکافی سرپرست عالی المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور و دکتر طاهری دبیر کل اجرائی و دکتر ابراهیمی مدیر دفتر ریاست و ر...
نشست خبری سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور با حضور دکتر محمدکافی سرپرست عالی المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور و دکتر طاهری دبیر کل اجرائی و دکتر ابراهیمی مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد و مسئول کمیته افتتاحیه و اختتامیه سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور در سالن شورای سازمان مرکری دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر کافی در سخنانی اظهار داشت : دانشگاه محل فعالیت فرهیختگان است و عصاره فرهیختگی یک ملت در جامعه علمی متمرکز است. در دانشگاه دانشجویان فقط آموزش نمی بینند بلکه تربیت می شوند تا در آینده سکّان دار کشتی کشور باشند.
سرپرست عالی المپیاد اظهار داشت: ورزش دانشگاهی در کنار حفظ آمادگی جسمانی تلاش می کند، ارزش های والای اخلاقی را در بین ورزشکاران و جامعه ترویج کند. یکی از بهترین راه‌های صرف اوقات فراغت ورزش است. شاید،سئوال شود که این ورزش، ورزش همگانی است نه قهرمانی در جواب باید گفت: الگوی ورزشکاران همگانی از بین قهرمانان تعیین می شود و با همین دید در دانشگاه‌ها در کنار ورزش همگانی به ورزش قهرمانی هم پرداخته می شود.
دکتر کافی در مورد نماد المپیاد اظهار داشت : نماد المپیاد آهو است چون آهو در فرهنگ ما و در فرهنگ خراسان و شیعیان نماد رأفت و مهربانی است.
سرپرست عالی المپیاد اظهار داشت: هدف ما از برگزاری این المپیاد ظرفیت سازی و کسب شهرت بین المللی است و مدتی است که دانشگاه فردوسی مشهد برای برگزاری رویداد مشهد 2017 که یک رویداد جهانی است خود را آماده می‌کند تا میزبان خوبی برای برگزاری آن باشد.
وی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری که می فرمایند : جوانان به 3 محور تحصیل، تهذیب و ورزش توجه کنند سخنان خود را به پایان برد.
در ادامه دکتر طاهری دبیر کل اجرایی سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور اظهار داشت : این رویداد از 28 تیر ماه الی 20 مرداد ماه 95 در قالب دو المپیاد جداگانه برای دختران و پسران با حضور 2500 دانشجوی دختر در 8 رشته ورزشی و 3500 دانشجوی پسر در 9 رشته ورزشی انجام خواهد شد.
وی اظهار داشت : کار بازسازی، آماده سازی، تجهیز و زیبا سازی فضای دهکده بازی‌ها که در پردیس دانشگاه فردوسی مشهد است، انجام شده است و در برگزاری هرچه مطلوب‌تر این المپیاد حدود 400 نفر از همکاران متخصص و نیروهای داوطلب دانشجویی، دانشگاه فردوسی مشهد را یاری می کنند.
وی افزود : سیزدهمین المپیاد دانشجویی دارای دو ویژگی منحصر به فرد است. اول اینکه کلیه مسابقات در دهکده بازی‌ها که در پردیس زیبای دانشگاه فردوسی مشهد می باشد ، برگزار می شود و ویژگی دیگر، طراحی سیستم مدیریت یکپارچه رخدادهای ورزشی است که کاملا به صورت الکترونیکی و برای اولین بار در کشور انجام می شود.
دکتر ابراهیمی مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی و مسئول کمیته افتتاحیه و اختتامیه المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشورنیز اظهار داشت : حدود 200 دانشجوی داوطلب در این المپیاد آماده همکاری هستند که این مسئله با رویکرد مدیر پروری است.
وی افزود: در برگزاری یک المپیاد ورزشی، مهم‌ترین قسمت آن،مراسم افتتاحیه است که تمامی ورزشکاران حضور دارند،لذا ما در مراسم افتتاحیه با اجرای نمایشنامه تازیانه بهرام، موسیقی مقامی خراسانی، ورزش باستانی و اهتزار پرچم ایران، دانشگاه و پرچم المپیاد به صورت خاص،کار فرهنگی و ترویجی انجام می دهیم. در ضمن جهت اهتزاز پرچم برای احترام و یاد شهدای مدافع حرم به صورت نمادین، از یکی از خانواده های معزّز ایشان استفاده خواهیم کرد.
دکتر ابراهیمی در خصوص نماد المپیاد اظهار داشت : آهو نماد المپیاد است که هدف از انتخاب آن، اعلام پیام دانشگاه برای توقف شکار است که نه برای تامین پروتئین و نه برای سرگرمی نیازی به شکار در حیات وحش نیست.
همچنین در پایان این نشست از کارت شناسایی المپیاد که دارای ویژگی‌ها و کاربردهای فراوانی است با تقدیم به ریاست دانشگاه فردوسی مشهد رونمایی شد.
گفتنی است در مراسم‌ افتتاحیه و اختتامیه های سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور جمعی از مقامات بلند پایه کشور ،مدیران کل استان، رؤسای دانشگاه‌های خراسان رضوی و خیّران منطقه حضور خواهند داشت.