نشست تخصصی معاون حقوقی رئیس جمهور با اساتید حقوق آذربایجان شرقی

۰۶ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۴ کد : ۱۵۲۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۵
نشست تخصصی دکترالهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهوری با حضور هیئت رئیسه دانشگاه تبریز و اساتید حقوق استان آذربایجان شرقی دردانشگاه تبریز برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترامین زاده دراین...
نشست تخصصی دکترالهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهوری با حضور هیئت رئیسه دانشگاه تبریز و اساتید حقوق استان آذربایجان شرقی دردانشگاه تبریز برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترامین زاده دراین آیین با تاکید براینکه، بخشی از پژوهش های امورحقوقی وزارتخانه ها با توجه به پتانسیل و ظرفیت استان ها به دانشکده های حقوق در شهرستان ها واگذار می شود، گفت: برهمین اساس نیز موضوعات رساله دکتری و پایان نامه های دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی ساماندهی خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت تمامی اساتید و حقوقدانان کشور درحل معضلات موجود جامعه استفاده شود، افزود: برگزاری نشست های تخصصی در تمامی استان ها با عنوان یک روز حقوقی از برنامه های آینده دولت تدبیر و امید دراین زمینه است که این امر بیانگر توجه دولت به امور حقوقی همه استان ها است.
معاون حقوقی رئیس جمهور از ابلاغ روش لایحه نویسی به وزارتخانه ها در راستای یکنواخت سازی و کاهش اختلاف در تفسیر لوایح را از دیگر اقدامات این دولت برای تسهیل امور و رفاه حال شهروندان اعلام کرد و گفت: این ایده ازنخستین سفرهای استانی هیئت دولت شکل گرفته است.
دکترامین زاده درادامه گفت: درهمین راستا نیز سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران به نشانی www.dotic.ir به منظور دسترسی تمامی افراد جامعه به قوانین کشور راه اندازی شده و درحال حاضر دراین سامانه بیش از 11هزار و 900 فقره قانون و مقرره پالایش شده و  به همین منظور تمامی نسخ روزنامه رسمی نیز دراین سامانه گنجانده شده است.
معاون حقوقی رئیس جمهوری  با اشاره به توانمندی های دانشگاه های استان درحوزه امورحقوقی نیز اضافه کرد: در برخی از دانشگاه های این استان به ویژه دانشگاه تبریز، اساتید فرهیخته و توانمند حضور دارند، که باید از این ظرفیت ها در کشور استفاده شود.
دکترسعید شبستری معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی، نیز دراین آیین با بیان اینکه قانون مداری و شفاف سازی رویکرد اساسی دولت تدبیر و امید است، یادآور شد: قانون مداری و حقوق محوری مهمترین اولویت دولت یازدهم است، بطوری که بسیاری از قانون گریزی ها دراین دولت به صفر رسیده است.
وی درادامه بازنگری و اصلاح برخی قوانین درجامعه را ضروری بیان کرد و افزود: عدم شفافیت و مغایرت های قانونی دربرخی موارد مدیران اجرایی را با مشکل مواجه کرده است.
دکترمحمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز نیز دراین نشست با بیان اینکه این دانشگاه مشهد الشهدای دانشگاه های کشور است، گفت: دانشگاه تبریز قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان اولین دانشگاه درخط مقدم تحولات این کشور در حوزه های مختلف از جمله انقلاب فرهنگی، حضور در جبهه های جنگ مطرح بوده و امروز نیز این دانشگاه درعرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقش آفرین بوده است.
وی درادامه با اشاره به پتانسیل های این دانشگاه در زمینه های مختلف افزود: درحال حاضر این دانشگاه با20 دانشکده، بیش از 20 هزار نفر دانشجو دارد که از این تعداد40 درصد دانشجویان درمقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به فعالیت هستند.
رئیس دانشگاه تبریز دربخش دیگری ازسخنان خود مهم ترین نشانه مدنیتیک جامعه را اطلاع مردم آن جامعه ازحقوق و تکالیف خود عنوان کرد، گفت: براین اساس نیز دراین دانشگاه دفترحقوقی در راستای افزایش سطح سواد حقوقی دانشجویان و کمک به آنان درحل مسائل روزمره، مشاوره های حقوقی رایگان به اعضای هیئت علمی و دانشجویان راه اندازی شده است.
رئیس دانشگاه تبریز درخاتمه ازمعاون حقوقی ریاست جمهوری اسلامی ایران خواست، درمقابل تعرضات زمین های دولتی به ویژه تعرض به املاک این دانشگاه که از سال های گذشته درحال شکل گیری است، دراسرع وقت مساعدت و اقدام کنند.
گفتنی است دراین نشست دکترحسین فخر رئیس دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز، دکترحسن فرهودی نیا عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز و رئیس کانون وکلای استان آذربایجان شرقی، دکتررضا سکوتی استاد دانشگاه تبریز و دکتررضا مسعودی فر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان آذربایجان شرقی نظرات و دیدگاه های خود را درخصوص مسائل مبتلایه حقوقی دردانشگاه ها و ادارات دولتی بیان کردند.