نشست تخصصی رئیس بنیاد ملی علم ایران با روسای دانشگاه ها و مدیران دستگاه های اجرایی استان اردبیل

۲۵ مهر ۱۳۹۴ | ۱۳:۱۹ کد : ۱۵۲۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۹
نشست تخصصی رئیس بنیاد ملی علم ایران با روسا، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مدیران دستگاه های اجرایی استان اردبیل در دانشگاه محقق اردبیلی برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترگودرز صادقی سرپرست...
نشست تخصصی رئیس بنیاد ملی علم ایران با روسا، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مدیران دستگاه های اجرایی استان اردبیل در دانشگاه محقق اردبیلی برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترگودرز صادقی سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی دراین نشست برضرورت آشنایی مدیران، اساتید و افراد ذیربط با عملکرد و ساز و کارهای موجود برای استفاده از خدمات و تسهیلات بنیاد ملی علم ایران تاکید کرد.
وی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی از میان 56 دانشگاه برتر وزارت علوم دارای رتبه 23 است، افزود: با احتساب اینکه چندین دانشگاه ازاین 56 دانشگاه درتهران مستقر هستند، از نظر استانی دارای رتبه خوبی هستیم.
مجید خدابخش استاندار اردبیل نیز در این نشست در سخنانی گفت: اصلی ترین مسئله ای که برای نظام و دولت مطرح است، اشتغال فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی است.
وی افزود: اگر بخواهیم صندوق ها و بنیادهای علمی و پژوهشی را فعال تر کنیم و ازاین ظرفیت های خوب درکشور برای جهش علمی استفاده کنیم، باید از بحث اشتغال شروع کنیم.
در ادامه این نشست دکترنصرت الله ضرغام رئیس بنیاد ملی علم ایران نیز گفت: اساس نامه بنیادملی علم ایران در سال 82 به منظور شناسایی، پرورش، شکوفایی و حمایت از استعدادهای خلاق تدوین شده و نام صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران به بنیاد ملی علم ایران تغییریافته است.
وی با بیان اینکه قبل از شروع به کار بنیاد ملی علم ایران، عملکرد این بنیاد را درکشورهای مختلف دنیا بررسی کردیم، افزود: با الگوگیری ازاین کشورها و با توجه به شرایط داخلی کشور، اقدامات و برنامه‌های این بنیاد را تصویب کردیم.
رئیس بنیاد ملی علم ایران تصریح کرد: تشکیل مراکز نوآوری در دانشگاه ها و راه اندازی بنیاد حامیان توسعه علم و فناوری در کشور در دستور کار بنیاد ملی علم ایران قرار دارد.
دکترضرغام صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور را دارای 15 کارگروه تخصصی دانست و گفت: یک درصد از تولید علمی کشور با حمایت صندوق صورت گرفته است، این درحالی است که فقط 25 هزارم درصد از منابع تحقیقاتی کشور به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، تخصیص یافته است.
رئیس بنیاد ملی علم ایران با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های منطقه ای در جذب دانشجویان خارجی استفاده کنیم، تصریح کرد: در حوزه تولید علم و فناوری‌های جدید به نسبت یک درصد جمعیت دنیا شرایط مناسبی را داریم، اما به هیچ وجه در بخش کیفیت تولیدات هم‌تراز با دیگر کشورها پیشرفت نکرده‌ایم.
دکترضرغام این بنیاد را از نظر حمایت از ثبت اختراع در کشور دارای مقام نخست معرفی و گفت: این بنیاد تاکنون به منظور حمایت و همکاری نخبگان 670 قرارداد با وزارتخانه ها و دانشگاه ها منعقد کرده است.
وی از علاقمندی 75 درصد ایرانیان مراکز علمی خارج از کشور به همکاری با بنیاد ملی علم ایران خبر داد و افزود: درحال حاضر 70 درصد اساتید و پژوهشگران برتر کشور با بنیاد ملی علم ایران همکاری دارند.
رئیس بنیاد ملی علم ایران با بیان اینکه 40 درصد محصولات تجارت جهانی را تولیدات دانش بنیان تشکیل می دهند، گفت: هدف این بنیاد حمایت از تمامی فعالیت‌های علمی و دانش‌بنیان کشور است.
گفتنی است درپایان این نشست صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با دانشگاه های محقق اردبیلی و علوم پزشکی اردبیل تفاهم نامه همکاری امضا کرد.