نشست تخصصی تالاب جازموریان در دانشگاه شهید باهنرکرمان

۲۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۰ کد : ۱۵۲۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۷
همزمان با هفته محیط زیست، نشست تخصصی تالاب جازموریان، با حضور دکتر یزدانپناه ،رئیس اتاق فکر استان کرمان و اعضای کارگروه محیط زیست اتاق فکر استان کرمان و نخبگان و تصمیم گیران تحقیقاتی و اجرایی استان، د...
همزمان با هفته محیط زیست، نشست تخصصی تالاب جازموریان، با حضور دکتر یزدانپناه ،رئیس اتاق فکر استان کرمان و اعضای کارگروه محیط زیست اتاق فکر استان کرمان و نخبگان و تصمیم گیران تحقیقاتی و اجرایی استان، در سالن کنفرانس ساختمان مرکزی دانشگاه شهید باهنر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمدی نژاد، رئیس کارگروه کشاورزی و محیط زیست اتاق فکر و رئیس پژوهشکده باغبانی دانشگاه شهید باهنر، با اشاره اهمیت تشکیل اتاق فکر بر همفکری، همگرایی و استفاده از حداکثر توان برای حل چالش تالاب جازموریان تأکید کرد و گفت: تالاب جازموریان 320 هزار هکتار وسعت دارد که در دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان واقع شده و 70 درصد تالاب جازموریان در استان کرمان و 30 درصد در استان سیستان بلوچستان قرار دارد و با نابودی این تالاب امنیت اقتصادی، اجتماعی و غذایی کشاورزان و سایر اهالی منطقه به خطر می افتد.
وی با تأکید بر اینکه دانشگاه و یا هر سازمان دیگری به تنهایی نمی تواند مشکل تالاب جازموریان را حل کند، تنها راه مدیریت این بحران را تشکیل کنسرسیومی از تمامی نیروهای توانمند در این حوزه دانست و خاطر نشان کرد: این کنسرسیوم باید فرادستگاهی باشد و تمام سازمان ها، نهادها و حتی بخش های خصوصی مرتبط در دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان در آن مشارکت داشته باشند.
دکتر محمدی نژاد 150 متخصص و محقق کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان را سرمایه ای ارزشمند برای استان قلمداد کرد و گفت: برای حل این چالش ملی باید تمام نظرات علمی و تجارب عملی متخصصان استان را به کار بگیریم و حتی در صورت ضرورت از متخصصان سراسر کشور استفاده کنیم.
 سعادت فر، کارشناس منابع طبیعی استان نیز با تأکید بر تأثیرات اقتصادی و اجتماعی نابودی تالاب، گفت: رویکرد ما در حل مشکل باید فرابخشی و مشارکتی باشد و از سطوح بالای تصمیم گیری تا پایین ترین سطح جوامع محلی باید درگیر باشند حتی در مرحله مطالعات و تدوین سند نهایی اجرایی نیز همه بخش ها باید فعال باشند و در نهایت مصوبات با دستور استاندار در کل استان اعمال شود.
وی افزود: باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را مد نظر قرار دهیم و حتی از تجارب سایر کشورهایی که با این مشکل درگیر هستند بهره ببریم و سند اجرایی نهایی باید شامل تمامی فعالیت ها به صورت کاملا جزئی باشد.